Jösztök vagy jöttök?
Egyes szám 2. személy: Te jösz
Többes szám 2. személy: Ti jösztök
vagy:
E/2: Ti jött (? A jött az múltidő)
T/2: Ti jöttök
-Te jösz hógolyózni?/-Ti jösztök hógolyózni?
-Te bejösz az órára?/-Ti bejösztök az órára?
Ezekszerint:
-Te jött hógolyózni?
-Te bejött órára?
Szerintem akármekkora "parasztság" a jösztök ezerszer helytállóbb mint a jöttök.
* E/2: Te jött (? A jött az múltidő)
Javítottam. Az előző voltam.
01-19 21:12
én jövök
te jössz
ő jön
mi jövünk
ti jöttök
ők jönnek
Jön a szótő, jöttök-nél az n hasonul, ha a "jösztök"-ös nyelvtani hülyeséget használnánk, akkor mi jöszünk, ők jösznek lenne, mivel ilyet nem mondunk, nem mondunk jösztök-et sem. Arról nem is beszélve, hogy a hivatalosan elfogadott a jöttök és a jösztök tájszólásként van elfogadva. Ettől függetlenül nem helyesírási hiba, csak nem kellene itt erőlködni...
ÉN- Jövök
TE- Jö(ssz) Jö(tt)--Ez ha valakinek értelmes szó írjon!!!
Ő- Jön
Ti- Jö(sz)tök Jö(tt)ök
ŐK- Jönnek
De akkor még írhatnám az ezzel-evvel,azzal-avval párost is,vagy a nevek előtti a névelőt is pl.: a Dórihoz, a Kittivel......... minek oda az (a)????
UI.: igaz az esztek isztok példa is !!!
Üzenem a pestieknek és minden kételkedőnek az alábbiakat (ez alapján el lehet dönteni, hogy a fővárosban élők, vagy a vidéki emberek beszélnek szebben):
Ha jöttök lenne, akkor a logikus ragozás így nézne ki:
én jövök, te JÖTT, ő jön, mi jövünk, ti jöttök, ők jönnek
Ugyanis a ragozás a magyar nyelvben legtöbbször úgy épül fel, hogy az egyes- és a többesszámú alakok ragozása egyforma. (Ez esetben E/2 és T/2) Olyan szerintem, hogy "Jött holnap a buliba?" értelmetlen kérdés.
A helyes ragozás: én jövök, te jössz, ők jönnek, ti jösztök, ők jönnek, mi jövünk.
Ha ez nem tetszik, vizsgáljatok meg egy másik ragozást, mondjuk a "megy" igéét. Én megyek, te mész, ő megy, mi megyünk, ti mentek, ők mennek. (Itt sem egészen ti "meTTek", hanem ti meNTek... Tehát a leghelyesebb és a nyelvtanba legjobban illeszkedő ragozása a "jön" igének T/2-ben jöntök lenne.
Ha leparasztozzátok a vidékieket, íme egy adat: Magyarországon a legszebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében beszélnek az emberek... és itt bizony mindenki jösztöknek mondja a pesti jöttöket. És ez a megye bizony elég távol van a fővárostól.
Egyébként pedig, ha már itt tartunk: határozott névelő használata a személynevek előtt a legundorítóbb nyelvi sajátosság, amit az ország lakossága használ... és ki használja leginkább? Hát Budapest lakossága.
Üdvözlettel: a Géza, vagy a Jani, vagy a Julcsi, vagy az Elemér
Úgy van, ez nekem is tetszett.
De a gond tényleg ott kezdődik, ha valaki képes ilyen miatt lenézni a másikat. Annyiféle tájszólásunk van az országban, hogy külön téma, amíg kibeszéljük, hogy kinél mit hogy mondanak (csoporttársak egyeteme, elég sok nem pesti van köztünk). És ez változatossá teszi a nyelvet, nem tudom, miért kéne ezeket kigyomlálni.
A válasz megírásának időpontja: 06-09 09:01
1. Érdekes én is vidéki vagyok, nem pesti, mégis úgy mondom, hogy jöttök. Egyébként meg a szabolcsiakon és a borsodiakon kívűl senki sem jösztöközik.
2. "A válasz megírásának időpontja: 03-27 00:08" <-ebben a kommentben cáfoltam rá, arra amit leírtál...
3. Legszebben magyarul NEM Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében beszélnek, hanem Északnyugat-Dunántúlon (Rábaköz, Mihályi, Győr-Moson-Sopron megye)...
4. Te írtad:
"vizsgáljatok meg egy másik ragozást, mondjuk a "megy" igéét. Én megyek, te mész, ő megy, mi megyünk, ti mentek, ők mennek. (Itt sem egészen ti "meTTek", hanem ti meNTek..."
Igaz, hogy nem meTTek, de nem is meSZtek...
Szerintem nézz még utána kicsit a dolgoknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!