Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit kell ide írni? :

Hirioti01 kérdése:

Mit kell ide írni? :

Figyelt kérdés
ki..ó,dupla mássalhangzót kell p.l. ty csak az nem jó ide

#3.osztályosfeladat
2013. márc. 26. 17:14
1 2 3
 11/27 BringaManó ***** válasza:

> "Drága BesserWisser!"

>

> Wow, ez tetszik. Ha esetleg valaha is kitiltanak a GYK-ról,

> lehet, hogy ez lesz az új nickem. :D

> [Csaknem eleged lett abból, hogy mindig átkeresztelünk? :P]


Dehogy! Csak örülök, hogy én is tudok valami hasonlót – lássuk be, nem igazán egyenlő esélyekkel indulunk, kedves Black&White... :-)


> "márpedig nyelvünkben elég rég óta (és ma is sűrűn használva)

> szerepel a "dupla" szó, mégpedig kétszeres, kettős, kettőzött

> értelemben. (BTW a "dupláz" is, kettőz értelemben.)"

>

> És még ez is... :P

>

> "Remélem, nem kell tovább részleteznem, hogy szinonimákat

> általában nem nagy hiba egymás helyett használni. :-)"

>

> Nem is állítottam ezt.

> Viszont vedd figyelembe, hogy ez nem minden helyzetben és

> életkorban érvényes. Egy átlagos másodikos vagy harmadikos gyerek

> jó esetben képes _egy_ szakkifejezést megtanulni, ill.

> kettőt-hármat megkülönböztetni egymástól. (Jelen esetben pl.

> egyjegyű - kétjegyű - háromjegyű, továbbá rövid - hosszú, ill.

> hosszú - két db - (esetleg kettőzés).


OK, az iskolában, picurkák tanításakor más a pálya.

(Azt nem tudom, hogy illik-e a dupla szót használni, én azért szülőként a gyerekem esetében pl. merném, de lehet, hogy ha tanár lennék, én is jobban tartanám magam a tankönyvi megfogalmazáshoz, nyilván nem szeretném nehezíteni egy gyerek dolgát.)

De itt a GYK-n vagyunk, "felnőtt" (vagy magukat felnőttnek tettető :-) emberek beszélgetnek egymással.


> "Hogy ma mit tanítanak? Hosszút vagy kettőzöttet? Te magad

> idézted most, amit én magam idéztem múltkor egy _mai_ tankönyvből."

>

> Egen. Egy olyanból, amit - mint említettem - én nem ismerek; az

> általam ismert tankönyvEK nem így használják.


Akkor a BW-féle szűkített magyar nyelv után most megismerkedhetünk a BW-féle szűkített érvényes tankönyvkészlettel. :-)

(Azért nem egy nagyon alternatív helyre járunk, hanem bel-Buda egyik jó nevű sulijába, és az állambácsi sem mondta, hogy ezt a könyvet nem támogatja anyagilag, úgyhogy ne "írjuk le" teljesen. :-)


> És mint említettem, még abban sincs a "dupla" kifejezés.


Hát pont ez a szó éppen nincsen. Szerencsére (itt) csereszabatos. :-)


> qued

> (én így tanultam :)


(mit? én a q. e. d.-re gondoltam.)


> "Az összezavarásnak én sem vagyok híve, épp ezért bátorkodtam

> célozni rá, hogy Te is elkövetted egy kicsit, "tisztába tétel"

> ürügyén."

>

> Mert már miért? :O


Hát arra gondolok, hogy "»dupla mássalhangzó« nincs", pedig szerintem van.

De rendben van, egyezzünk ki abban, hogy se te, se én. :-)

2013. márc. 29. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:

"Dehogy! Csak örülök, hogy én is tudok valami hasonlót – lássuk be, nem igazán egyenlő esélyekkel indulunk, kedves Black&White... :-)"


Én is örülök, hogy tudsz hasonlót, ez is tetszik. :)

Az esélyek pedig szerintem egyenlőek, mivel ha esetleg nem tűnt volna fel, keresztneveket soha nem alkalmaztam. Sőt, igyekeztem mindig az alkalomnak megfelelő neveket kitalálni. Úgyhogy BM - BW, a határ a csillagos ég; én annyiból vagyok hátrányban, hogy kb. 20 név után már tényleg nehéz újakat kitalálni, így nekem ér az ismétlés. :D


"OK, az iskolában, picurkák tanításakor más a pálya. (...)"


Így van. Meg vedd hozzá a felső tagozatos és középiskolás (vagy akár felnőtt) kérdezőket is, akiknek egy-egy tudnivaló valamilyen oknál fogva kimaradt, így be kell pótolni; ekkor is jobb egy-egy egyértelmű meghatározás, ill. a felfogóképességek sem egyformák...


"Akkor a BW-féle szűkített magyar nyelv után most megismerkedhetünk a BW-féle szűkített érvényes tankönyvkészlettel. :-) (...)"


Én sem ismerhetek mindent... :P

Egyébként a Mozaiknak két-két tankönyve van több tantárgyból is; a másik nyelvtanjukat speciel ismerem (és pl. a matekjukkal ellentétben nem tartom igazán jónak).


"mit? én a q. e. d.-re gondoltam."


Én is. Szóval "Qued erat demonstrandum."

Azért megnézem majd egyszer a középiskolai matekfüzeteimet, ha hazakerülnek a kölcsönzésből; mert bár az ottani (egyben kedvenc) matektanárom bizonyára nem tévedett, én még emlékezhetek rosszul...


Off: Szerinted hogy kell írni a "heavy metal koncert"-et? Heavymetalkoncert vagy heavymetal-koncert? Én pár nappal ezelőtt nem tudtam kapásból, és azóta is lusta vagyok utánanézni. :(

2013. márc. 30. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 BringaManó ***** válasza:

> "Dehogy! Csak örülök, hogy én is tudok valami hasonlót – lássuk

> be, nem igazán egyenlő esélyekkel indulunk, kedves Black&White...

> :-)"

>

> Én is örülök, hogy tudsz hasonlót, ez is tetszik. :)

> Az esélyek pedig szerintem egyenlőek,


arra gondoltam, hogy w-vel talán nehezebb egy magyar nyelvterületen is nagyjából ülő nevet mondni, mint m-mel :-)



> "OK, az iskolában, picurkák tanításakor más a pálya. (...)"

>

> Így van. Meg vedd hozzá a felső tagozatos és középiskolás (vagy

> akár felnőtt) kérdezőket is, akiknek egy-egy tudnivaló valamilyen

> oknál fogva kimaradt, így be kell pótolni; ekkor is jobb egy-egy

> egyértelmű meghatározás, ill. a felfogóképességek sem egyformák...


néha még arra is tekintettel vagy, amire szerintem már túlzás tekintettel lenni (pl. a dupla szót azért én úgy veszem, hogy ismeri egy itteni kérdező),

máskor meg olyanokat vársz el, ami túlzás (mindenki meg tud tanulni helyesen írni -- ráadásul rutinból, különösebb erőfeszítés, odafigyelés nélkül helyesen írni --, "csupán" jó sok gyakorlás, meg azért járt iskolába, úgyhogy ez el is várható...


>>>> QED

>>> qued (én így tanultam :)

>> mit? én a q. e. d.-re gondoltam.

> Én is. Szóval "Qued erat demonstrandum."


OK, de akkor miért korrigáltál? hiszen a HBR ez alapján QED, jól írtam, nemde?



> Off: Szerinted hogy kell írni a "heavy metal koncert"-et?

> Heavymetalkoncert vagy heavymetal-koncert? Én pár nappal ezelőtt

> nem tudtam kapásból, és azóta is lusta vagyok utánanézni. :(


heavy metal koncert

a heavy metal egy több szóból álló, idegen írásmódú kifejezés, amely mint ilyen, így is marad "nem érvényesítjük a mozgószabályt, helyette különírást alkalmazunk" OH 277.

aloe vera készítmény

ham and eggs rendelés

music center vásárlás

heavy metal őrület


(hasonló a helyzet a kötőjelet tartalmazó idegen izékkel is egyébként, ezért e-mail cím, folk-rock rajongó stb., ld. ugyanott)


[mondhattam volna, hogy [link]

de mivel most a kérdésed apropóján észrevettem, hogy a [link] válaszban szerintem botorságok vannak, inkább leírtam én neked a tutit, és megpróbálok odahatni, hogy tegyék rendbe az említett választ... :-) ]

2013. márc. 30. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

"arra gondoltam, hogy w-vel talán nehezebb egy magyar nyelvterületen is nagyjából ülő nevet mondni, mint m-mel :-)"


Való igaz, de mivel használhatsz angol és német szavakat is, sőt olaszt és franciát is (bár a w az utóbbiaknál is problémás, de hát keresztezni is lehet a nyelveket :D), szóval így a határ közel a csillagos ég, ha elég kreatív vagy. Ha nem tudom valamelyik jelentését, majd kikeresem szótárból. :)


"néha még arra is tekintettel vagy, amire szerintem már túlzás tekintettel lenni (pl. a dupla szót azért én úgy veszem, hogy ismeri egy itteni kérdező),

máskor meg olyanokat vársz el, ami túlzás (mindenki meg tud tanulni helyesen írni -- ráadásul rutinból, különösebb erőfeszítés, odafigyelés nélkül helyesen írni --, "csupán" jó sok gyakorlás, meg azért járt iskolába, úgyhogy ez el is várható..."


Szerintem ennek az egész problémának az oka az, hogy igen eltérő a gondolkodásmódunk; ez úgy általában jellemző az emberekre, de a mértékben vannak különbségek. Hát, mióta összefutottunk, tapasztaltam már, hogy mintha nem is ugyanazt a nyelvet beszélnénk, tehát nem nagyon lep meg...


"OK, de akkor miért korrigáltál? hiszen a HBR ez alapján QED, jól írtam, nemde?"


Nem tudom, de bizonyára jól írtad. A korrigálás az u miatt volt, mert én így emlékszem. Mint említettem, lehet, hogy rosszul.


heavy metal koncert: Köszönöm a magyarázatot; remélem, az 1. válaszoló még nyomon követi a kérdést. :D

2013. ápr. 2. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

Érzékenyek lehetnek az érzékszerveim, mert azóta, hogy megírtam a két válaszomat, most néztem meg először ezt a kérdést és a hozzá tartozó heavy metalt és társait. De azért a ham and eggs rendelés elég idétlen szerintem... olyan, mintha a rendelés maga lenne sonkából és tojásból. No de sebaj :)


Első Válaszoló :)

2013. ápr. 2. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 BringaManó ***** válasza:

@ham and eggs rendelés:

mindegyik idétlen – ha egészséges nyelvérzékkel nézem :-)) –, de ez van, nem tudtak jobbat kitalálni. :-)


——————————————————


BW: (QED)


Na, értem végre, tehát te nem velem vitatkozol (hiszen én csak a QED rövidítést írtam!), hanem valamiért rájöttél, hogy "qoud", miközben eddig "qued"-re emlékeztél. Hát jó, ebbe a diskurzusodba nem is akartam volna beleavatkozni, megpróbálok kilépni belőle, beszéld meg magaddal nyugodtan. :-)


("Nem tudom, de bizonyára jól írtad" - Én sehogy, én csak a rövidítést. :-)

2013. ápr. 2. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

Most még nem beszélem meg magammal, mivel az említett matekfüzetet még valószínűleg egy jó ideig nem fogom viszontlátni. Úgyhogy részemről a válaszírást határozatlan időre felfüggesztem, és majd csak a teljes tudás birtokában nyilatkozom. :D


Addig majd elmagyarázhatnád egyszer, hogy mit akarnak jelenteni a hieroglifáid. :P


Egy nyelvtanhippi javaslat jutott eszembe: legyen hemendex, és a probléma megoldva. :D

[Ááá, ezt még látni is rossz...]

2013. ápr. 4. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 BringaManó ***** válasza:

megpróbáltam "igazi gondolatjelekkel" vonalat húzni (alt 0151), de ez már megfeküdte a GYK webmotorjának a gyomrát.

(a nagykötőjellel nincs gondja)

2013. ápr. 5. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:
váu nem számítottam ennyi válaszra,nagyon köszi mindenkinek:)
2013. ápr. 22. 18:23
 20/27 anonim ***** válasza:

Nincs mit, Hirioti, igazán nincs mit; mi szeretünk offolni, azért írtunk ennyi választ. :D

Meg szeretjük egymást húzni is, mint láthatod. :D


Most éppen én jövök, mivel két-három napja tudtam meg, hogy a BesserWissernek van egy igencsak pejoratív jelentése is. Épp gondolkodtam, hogy vajon melyik kérdést is keressem, hogy beolvassak BM-nek; úgyhogy most pont kapóra jött a kommented. :D


BM, még nem találtam megfelelő büntit neked, mivel virtuálisan nem lehet verekedni, bántani meg nem akarlak hasonló rondaságokkal; de majd gondolkodom... :P

2013. ápr. 22. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!