Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell írni: szerkezd...

Hogyan kell írni: szerkezd vagy szerkeszd?

Figyelt kérdés

Próbáltam már utánanézni, hogy melyik, de mindkettőt megtaláltam internetes szövegekben. Valamiért a szerkezd ugrik be hirtelen, hogy az a helyes, de viszont amiből képezzük az a szerkeSZteni. Viszont a másik olyan érdekesen néz ki, ha olvasom/írom.


Előre is köszi! :)



#helyesírás #nyelvtan #szerkezd #szerkeszd
2013. márc. 20. 15:00
 1/9 anonim ***** válasza:
92%

Semmit nem számít, hogy valami érdekesen néz ki vagy nem.

A neten pedig valóban rengeteg hibás szóalak van sajnos.

A "szerkeszd" a helyes, mivel valóban a "szerkeszt" szónak az E/2, felszólító módú alakja.


A hibás "szerkezd" forma használatának oka valószínűleg egyrészt az írásban nem jelölt zöngésség szerinti hasonulás (zöngésedés), merthogy a kiejtés valóban [szerkezd], ill. sz és z közötti hang. Másrészt pedig néhány szónál pont fordítva alakul: pl. hozd [hoszd], húzd [húszd], rázd [rászd] stb.; ezek pedig keverednek.

2013. márc. 20. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 2xSü ***** válasza:
16%

Helyes: szerkesztés - szerkesztem - szerkeszd


1. A szóelemzés is ezt sugallja

2. A szerkezd szót aláhúzzák a helyesírás ellenőrzők.

3. Google-en rákeresve:

3.a. szerkezd: „Keresési javaslat: szerkeszd” + 28 900 találat, megtalált domainek: mindenkilapja.hu, jatekclub.hu, gyakorikerdesek.hu, tehát nem éppen a helyesírásról híres oldalak.

3.b. szerkeszd: (nincs keresési javaslat) + 215 000 találat, megtalált domainek között a következők: wikipedia.org, wikibooks.org, budaikozepiskola.hu, tehát olyan oldalak, amelyek azért adnak talán a helyesírásra.

2013. márc. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 2xSü ***** válasza:
17%

> Másrészt pedig néhány szónál pont fordítva alakul…


Aszt mondod? :-)

2013. márc. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

Ááá... Süsü, lassan kikergetsz a világból ezzel a Google-összehasonlítósdival és a helyesírás-ellenőrző programmal. :D

Jelen esetben épp teljesen rendben van, de sok esetben ezekben nem lehet megbízni.

(Most épp a [link] oldalban sem, mert ragozott alakokra nem ad találatot.)

2013. márc. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
81%

"Aszt mondod? :-)"


Aszt hát. :D

De eszt is. Meg emeszt és amaszt is. :D


[Egy kérdés kapcsán eléggé belejöttem a borzasztó helyesírásba a napokban, meg az egyéb "modern jellemzőkbe" is, pl. az általad egyszer emlegetett mondatvégi írásjel helyetti xD-zésbe; de azért most megint furcsa így írni. Megmutassam a kérdést? :D]


Amúgy bocs, hogy csak most, de az előbb még nem láttalak. (Végigpróbálgattam a három szót a Magyarhelyesírás.hu-n. :D)

2013. márc. 20. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Vree ***** válasza:

Az első válasz teljesen jó, a félreértés oka pedig szerintem az -oz,-ez,-öz képző lehet (olajoz, vizez stb.), valószínűleg valami olyasmi ugrik be neked hogy a szerkeszt az szerkezet-ez, tehát egy főnévből képzett ige...


Ha már itt tartunk: meg tudja magyarázni valaki hogy miért szerkeZet? :D (z-vel)

2013. márc. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A szerkezetben a z-t a toldalék hozza magával:


állványZAT, csonotoZAT, ereZET, rugóZAT, gépeZET.

2013. márc. 20. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi! =) Fel is pontozok mindenkit ;)
2013. márc. 26. 10:20
 9/9 anonim válasza:
nem lényeg
2013. márc. 26. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!