Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A mondtat végén a három pont...

A mondtat végén a három pont mit jelent?Ti milyen esetekben szoktatok három pontot tenni a mondat végére?

Figyelt kérdés

júl. 22. 15:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

"241. Az egyszerű mondatok végére a közlés szándékának megfelelő írásjelet teszünk.


b) Mondat végi írásjel lehet a három pont is. A három pont a megszakadt, félbemaradt mondatok viszonylagos lezárására alkalmas, például: Említsd meg neki, hogy…"

Forrás: A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás - Az írásjelek / A mondatokat záró írásjelek [ [link]

júl. 22. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A hármaspont befejezetlenséget, tovább gondolási lehetőséget, folytatási lehetőséget jelent. Akkor használom, mikor indokolt. Felsorolásnál például.
júl. 22. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Vagy ha valamit nem "illik" leírni
júl. 22. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Vannak olyan gondolatok, melyek befejezését érdemes az olvasóra bízni. Mindez lehet egy felsorolás logikus folytatása, a szövegkörnyezettel már elégségesen meghatározott, de cenzúrát nem tűrő dolog, stb.
júl. 23. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 creativus ***** válasza:

Idézőjelek között is gyakori, amikor egyes mondatot, mondattöredéket idézünk, és csak a lényeges részt írjuk ki a - legtöbbször ismert - szövegből. Ilyenkor szokásos lehet a szöveg előtt is a három pont, különösen akkor, ha nem egy mondat elejével kezdünk.


Máshol napjainkban új szokás - főként az Y és Z generáció körében - az olyan részek jelzése így, amely másokat sérthet, bánthat, felháborodást kelthet, amely főként káromkodást tartalmaz. Évtizedekkel ezelőtt ilyen, írott szövegben csak nagyon ritkán fordult elő, ám ezeknek a használata a hétköznapi szóbeszédben annyira általánossá vált, hogy bekerült az írott kommunikációba, de ott még - illendőségből - három ponttal jelezve. Eközben - kulturális változásként - a megszokott, másfajta használat háttérbe került, illetve egyeseknél ismeretlenné vált. Ez egy súlyos következményű generációs szakadékot alakított ki, mert az idősebbek közlését a fiatalok rendszeresen félreértik, és sértést tapasztalnak ott, ahol ilyen egyáltalán nincs. (illetve azt hiszik, hogy az idősebb káromkodni szokott, noha azt soha nem teszi)


(Javasolni lehetne az új trendiben a pontok helyett pl. csillagok használatát, vagy pl. a pontok zárójelezését, de egy ilyen, vagy másfajta megkülönböztetési javaslat, a jelenlegi kulturális szinten nem szokott célba érni).

júl. 27. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!