Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell-e a mondatba vessző?...

Kell-e a mondatba vessző? „Nekem sem jó(,) és neked sem”

Figyelt kérdés

Ha igen, miért? Ha nem, miért nem?

Hogyan elemeznétek ezt a mondatot?

Milyen fajta mondatrésznek számít a „nekem” és a „neked” a mondatban?



jún. 3. 18:50
 1/8 anonim ***** válasza:
30%
Szerintem ide nem kell vessző. A szabály szerint felsoroláskor nem használunk vesszőt az és elé. A nekem sem és neked sem pedig felsorolás.
jún. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Felfoghatjuk hátravetett mondatrésznek az „és” utáni részt, akkor meg kell a vessző.


Szerintem ez tipikus határeset, akárhogy döntesz is, meg lehet ideologizálni az írásmódot.

jún. 3. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

1. Ha az és azonos szerepű mondatrészek között van (közkeletű kifejezéssel élve felsorolásban), akkor az és elé nem kell vessző (A magyar helyesírás szabályai 11. kiadás 247. pont). Pl:: Hozd magaddal a kirándulásra a sátrat és az elemlámpát!


e-nyelv.hu


nekem, neked - személyes névmás

jún. 4. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

nekem és neked - birtokos jelző


Kinek nem jó? nekem és neked.

jún. 4. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Birtokos jelző nem akkor lenne, ha úgy kérdeznénk, hogy kié? Ezek inkább határozók, de hogy azon belül milyenek, ahhoz nem vagyok elég bölcsész… (Mondjuk, részeshatározóra tippelek. A szófajuk valóban személyes névmás, de az most mindegy.)


A 10:48-asnak igaza van, nem árt hivatkozni az idevágó szabályt (és akkor már az aktuálisat):

[link] AkH.¹² 248. d)

jún. 4. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

# 5


Igazad van, én tévedtem.

Nekem, neked - részeshatározó


[link]

jún. 5. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
56%

Ez tipikus határeset. A 11. szabályzatban ez szemléletesen volt megfogalmazva: „Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat.” A 12. szabályzat idevágó szövege szerintem kevésbé szemléletes.


A lényeg: felfogható két tagmondatnak vagy hátravetett mondatrészes szerkezetnek (ezeknél kell vessző), illetve egyszerű felsorolásnak is (ilyenkor nem kell vessző).


Mondd ki magadban, ha a megkívánt hangsúlyozás miatt tartasz rövid beszédszünetet, akkor tedd ki a vesszőt, ha nem, akkor ne. Egyik megoldás sem hibás.

jún. 5. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
56%

segítsetek, mert nem értem, hogy hogyan tud ez NEM hátravetett lenni...

(a "jó" az állítmány, ugye)

jún. 7. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!