Ha a "heteroszexuális" rövid -o, akkor, ha rövidebben "hetero"-nak írjuk, azt miért kellene -ó-val írni? A helyesírás-ellenőrző ui. röviddel aláhúzza, hosszúval elfogadja...
Az MTA szerint a "heteró" a helyes: [link]
A helyesírás szabályai szerint az átírásnak a kiejtést kell tükröznie idegen szavak esetén. Ezek szerint úgy ítélték, hogy a "heteró"-t hosszú "ó"-val ejtjük, a heterszexuálist nem. (ami igaz is)
Előrebocsátom, hogy a helyesírás-ellenőrzőben és az MTA-oldalon működő algoritmusban nem szabad megbízni, nagy fenntartásokkal érdemes használni.
Ne hallgass azokra, akik szerint röviddel helyes. Badarság!
A heteró ugyanazért hosszú, amiért az infó, a fotó, az autó, a trafó. A magyar nyelv egyik (helyesírási szabályban nem rögzített) szabályszerűsége, hogy a szó végi ó és ő egy-két kivételtől eltekintve mindig hosszú. Ha idegen eredetű előtag önállósodása vagy szórövidülés miatt o kerülne a szó végére, automatikusan ó lesz belőle. Fotocella, fotoszintézis rövid o-val (itt az idegen foto- előtag a fényt jelenti), de fotó, fotólabor, fotókiállítás hosszú ó-val (itt az önálló fotó szerepel, ami fényképet jelent). Ugyanígy: automata, autoimmun stb., de autó, autópálya, autószerviz stb.
Ennek megfelelően: heterogén, heterolízis, heteroszexuális rövid o-val (hiszen előtag), de heteró hosszú ó-val.
#7 Mutass nekünk egyetlen megbízható forrást, ahol hosszú ó-val van írva.
Igen, a magyar nyelvtan nem szereti a szóvégi rövid o-t, ez igaz. A jövevényszavainknál ez érvényesül is, amint ezekre hoztál pár jó példát: fotó, autó, stb.
A baj csak az, hogy mint azt már írtam #1-ben, a hetero szó sosem lett átvéve a magyar nyelvbe. A szótárban nem megtalálható. Az autó, fotó, stb. szavak külföldi eredetű magyar szavak, így a magyar nyelvtan sajátossága érvényesül és hosszú ó-val írjuk őket. A hetero szó nem ilyen. A magyar nyelvben nem létezik a hetero szó.
Ezt bizonyítandó, a válaszodban elhangzott egy nagyon fontos szó az utolsó mondatban: "hiszen előtag". Így igaz. A hetero az nem is egy szó, hanem egy előtag. Na keressünk már akkor még ilyen előtagokat.
Kilo vagy kiló? Kilo. A kiló helytelen.
Mikro vagy mikró? Mikro. A mikró helytelen.
Nano? Piko? Hekto? Mind rövid o.
Mert ezek nem szavak, hanem előtagok. A magyarba felvett szótári szavaknál igaz az, hogy hosszú ó-vá válnak a szóvégi o-k, de az előtagok nem szavak, nincsenek magyarosítva, hanem az eredeti külföldi formájukat használjuk. És mint már írtam, az eredetnyelvben nincs hosszú ó, ezért nem lehet heteró.
#8:
Sosem vettük át a szót? Nem, mivel jó eséllyel belső fejlemény, a heteroszexuális köznyelvi rövid formája. Eddig ok.
Az előtag pedig egy szó, ha külön szóként használják a beszélők.
Nekem úgy tűnik, hogy messzemenő következtetéseket vontál le abból, hogy ez egy "szleng".
A mikró is teljesen helyes, ha a mikrohullámú sütő "becézéséről" van szó.
Egyébként ide írd be, hogy "kiló", és vond le a következtetést:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!