Miért akkor gáz, ha valaki több diplomával nem tud helyesen írni?
Magamról lenne szó.Van közgazdasági illetve, mérnöki diplomám.
Mindkét esetben, a diplomamunkákat át kellett nézetnem nyelvtantanárral, mert azért mégiscsak ciki lett volna tele helyesírási hibával beadni.
Amikor ezt valakinek elmondom, totál bekattanik sokat a rendszert szidják, mások az oktatást, valakik a kormányt, valakik meg a tanárokat.
Kézzel nagyon kell írnom.A word kijavítja a komolyabb helyesírási hibákat, a googleben meg megtudom nézni,hogy valamit hogy írnak.
Főleg azzal van bajom,hogy hol legyen vessző, mit mikor írunk egybe.
Viszont, én nem érzem gáznak ezt, elvégre nem nyelvtanból diplomáztam.
Az agysebésznek sem kell értenie a mikrocsip forrasztásokhoz vagy a makroökonómiához, persze fogalma van róla,de az teljesen más, mint olyan tudományterületen diplomát szerezni.
Oké, cool ha te jó vagy benne, de lassan 2024 lesz, ez miatt lenézni embereket elég nevetséges dolog
Egy mondaton belül kétfélét állítani elég ciki. :D Ha jó lenni benne cool, akkor rossz lenni benne nem cool, nem? :D
# 9 és 11
És szerinted mi indokolja 2024-ben, hogy nem kell tudni helyesen írni? Vagy pár év múlva elég lesz a Pithagorasz-tételt, vagy a szorzótáblát is csak körülbelül tudni?
Pont ez a kor az, amikor a tudás fontos (lenne). Száz- százötven évvel ezelőtt le lehetett élni egy egész életet analfabétaként, manapság meg aki nem tud írni-olvasni azt jóformán (nem lenézve az utcaseprőket) utcaseprőnek sem alkalmazzák.
Mint ahogy látod is, van, aki szerint ciki, és van, aki szerint nem annyira.
A helyes válasz a következő: attól függ, milyen körökben akarsz mozogni. Értelmiségi körökben fontosnak tartják a jó helyesírást. De az mindenképp becsülendő, hogy azért alternatív módokon törekedsz a helyesírásra. Tehát nem azzal van a gond, hogy te magadtól nem tudsz helyesen írni (bár valóban optimálisabb lenne), hanem azzal, amikor valaki úgy ad ki a kezéből egy szöveget, hogy a legalapvetőbb helyesírást is szándékosan mellőzi, az pedig csak hab a tortán, amikor még ő van megsértődve, amikor ezt szóvá teszik neki, mondván: „Igyis meg érteted nem ?”.
Egyébként nagyon sok esetben teljesen logikus a helyesírásunk (és van, amikor nem, például a j-ly helyesírása), emiatt nem annyira nehéz legalább az alapokat jól megtanulni.
A Word egyébként nem fogja kijavítani a helyesírást, egy csomó dolog van ugyanis, ami szövegkörnyezettől, kontextustól és jelentéstől függ, amit a Word nem ért. Ezért elég gyakran előfordul, hogy kifejezetten rossz, amit javasol. Pl. tipikusan az egybeírás-különírás és a mondatok tagolása ilyen, amit említettél is.
Viszont ezek tanulható dolgok, annyi az egész, hogy veszed a fáradtságot és utánanézel ezeknek. Csak te lusta vagy ehhez, ezért inkább kiírtál egy kérdést azzal a céllal, hogy megerősítést kapj, hogy ma már nincs szükség helyesírásra. Arra vágysz, hogy mindenki a válladat veregesse, hogy igazad van, jól csinálod...
Pedig nincs igazad, hiába írunk 2024-et, van egy olyan értelmiségi szint, ahol már gáz, ha valaki nem ír helyesen. Egyébként kevés ember ír tökéletes helyesírással, én is ejtek hibákat. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy valakiben megvan-e az igény rá vagy nincs.
A helyesírás megszállottság talán már nagyon szélsőséges. Mondjuk kérdés pontosabban mit is értsünk rajta, mert akinek konkrétan az a munkája pl az MTA-nál, az nyilván más, de ő nem megszállott valószínűleg, hanem nagy érdeklődése van iránta. Magánemberként nyilván nem szükséges, hogy szenvedélyünk vagy hobbink legyen a helyesírás, de a megszállottság vagy rögeszme már szerintem kórosnak mondható. Ugyanakkor a teljes elhanyagolása vagy semmibe vétele is egy szélsőség és túlzás.
A matematika az meg ugyanúgy fontos valamilyen mértékben, mint az írás és olvasás, de az írást és olvasást a hétköznapi életben azért sokkal többet használjuk, mint a matematikát. Az írás-olvasás előrébb van, mint a matematika, de ez nem jelenti azt, hogy alapszinten ne lenne szükség mindkettőre. Kérdés mennyi az a minimum ezekből. :)
A hétköznapi életben a matematikai tennivalókat könnyebben megoldjuk egy számológéppel, ami ma már kb mindenkinek ott van a zsebében mobiltelefon formájában. A helyesírást ugyanakkor meg itt is a beíró mezőben az automatikus javítás mutatja, csak oda kell rá nézni. Végső soron manapság alapvetően meg van könnyítve mindkettő. Felső fokon szerintem egyiket sem kell tudni általánosan, de, ha választani kellene, akkor a helyesírás lenne a hasznosabb, mert mégiscsak többet írunk, mint számolunk a hétköznapokban.
Sőt a hétköznapi matematikai produktumainkat kevésbé tárjuk mások elé, mint az írott szövegeket, így mások felé feltűnőbb az írás puritán jellege.
Szerintem egyikből sem kellene ciki kérdést csinálni - elvileg - de tudjuk ez hogy megy. Amúgy világszerte ismert téma a rossz helyesírás nem valami előnyös megítélése - csak még mielőtt valaki magyar jellegzetességnek hinné.
A tantárgyi besorolás szerint meg mindkettő azonosan fontos, mindkettőre van osztályzat és az iskolában nincs erre rangsor, szóval valóban felhozható, hogy melyik a "cikibb". Diplomáknál meg szakmafüggő, hogy mire van vagy lehet inkább szükség, a jobb matekra vagy a jobb helyesírásra, de sokszor valójában egyik sem túl lényeges a diplomás szakmáknál, mert amennyi szükség van rájuk az megoldható digitálisan is vagy némi többlet idővel.
A matematika és intelligencia meg bár valamennyire tényleg összefügg, de nem párhuzamosak azért. Viszont hozzá is tehetjük azért, hogy az intelligenciában talán a legfontosabb, hogy az élet dolgait jól tudjuk értelmezni és ahhoz nem fontos se a jó helyesírás, se a jó matematikai készség. A helyesírás és matek is bizonyos szakmáknál kiemelten fontos tud lenni és az életben úgy általában az írás olvasás a számszerűen gyakoribb tevékenységünk, szóval csak fontosabb. Mellékesen a kiemelkedő matek még nem mutatta meg, hogy az intelligenciára általánosan is hatna (volt itt is róla szó iq témában és elég alaposan is körbe lett járva).
A modern kor és a 2024-es év közeledte az szerintem sem indok, amúgy se a rossz matekra se a rossz helyesírásra sem. A mai modern élet inkább többlet szükséget mutat mindkét készségre, semmint egyre kevesebbet.
Azon két véglet között viszont nem keringenék, hogy ciki és lenézni aki rossz helyesíró vagy matekos, vagy a másik véglet, hogy egyik sem számít és mindkettő teljesen mindegy. Aki jó valamiben az próbáljon meg nem lenézni másokat és ha lehet még segíteni is benne. Ez lenne a javunkra. De úgyis elérőek a készségeink, szóval ez nem hiszem, hogy hipp-hopp változna és lesz aki tökjó matekos és lesz aki jó helyesíró. A választékos beszéd és jó fogalmazási készség meg szerintem is előnyösebb a helyesírásnál és mateknál is többnyire.
Társaságtól függően tényleg a hangsúly áthelyeződhet egyikről a másikra. Fizikai munkaterületen lehet, hogy egyikre sem lesz túl nagy szükség, és egy könyvtárosnak nyilván jobb egy helyesírás, mint a matematikai készség. Egy pénztárosnak meg a matematikai néha jobban jöhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!