Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért alakult ki, hogy cenzúrá...

Miért alakult ki, hogy cenzúráskor az első szótagot csillagozzuk ki?

Figyelt kérdés
Mire gondolok: f*szt, k*va, g*ci. Még ha nem is tanulta az ember és éltelében először írja le cenzúrázva a szót, többségében ez lesz a végeredmény. Miért van ez, hogy az első szótag kicsillagozása ennyire intuitívnak tűnik? Miért nem a második szótagot vagy miért nem egy mássalhangzót csillagozunk ki (a cenzúrásban az is közös, hogy mindig egy magánhangzóval kezdődik a csillagozás)? Holott, erre nincsen nyelvtani szabály.

2020. dec. 5. 17:00
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mert beszéd közben alapvetően a magánhangzókat mondod ki, a mássalhangzók nagyrészt arra kellenek, hogy sok különféleképp tudj zúgni, recsegni, hörögni, meg susogni a magánhagnzók között.
2020. dec. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ez tényleg egy jó magyarázat a mássalhangzók kicsillagozására.


A kérdés akkor már csak az, hogy miért az első szótagban lévő mássalhangzót csillagozzuk ki? Miért nem "kurv*, gec*"?


A másik kérdés, hogy a "k*va" szóban miért az "ur"-t, miért nem csak az "u" betűt helyettesítjük csillaggal?

2020. dec. 5. 17:10
 3/8 anonim ***** válasza:
Én k**vának vagy k*rvának láttam eddig, k*vának nem
2020. dec. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy igazad van! Én úgy tudtam eddig, hogy a csillag az bármennyi karaktert helyettesíthet.
2020. dec. 5. 17:39
 5/8 anonim ***** válasza:
92%
Mert a magyarban alapvetően az első szótagra esik mindig a hangsúly.
2020. dec. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Aki ír valamit, szeretné, ha az olvasó megértené. Ha nem írhatja le, mert nem engedélyezett, akkor igyekszik olyan módot találni, ami megfejthető. Erre a magánhangzó alkalmas, jellegzetes és kevés van belőle. És aki először lát ilyent, rögtön átveszi, bár vannak csekély eltérésű változatok, jellemzően nem értésből vagy túlbiztosítás miatt.

Csak a vicc kedvéért: leírható lenne, de mit jelent, ha az *lmod szót írom le.

2020. dec. 6. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Fogalmam sincs mit jelent.
2020. dec. 6. 20:54
 8/8 anonim válasza:
100%

Én össze vissza szoktam csillagozni...

Bár nem szoktam csak úgy csúnyát írni másnak, csak ha elmesélem, hogy mit mondott a szomszédom, vagy mit hogy érterrem félre. Például fúrótorony helyett kú*ótorony.

2021. jan. 12. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!