Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ki nem bocsátaná meg vagy ki...

Ki nem bocsátaná meg vagy ki ne bocsátaná meg? Szerintem az első lenne jó, de alig ad ki rá találatot a Google.

Figyelt kérdés
2017. ápr. 7. 21:18
 1/6 chtt ***** válasza:
100%
Nálam a második a nyerő, de megmagyarázni nem tudom :( Talán egy nyelvtanértő a miért is tudja majd. :) (Ki ne értené... ki ne tudná... szerkezetre hajaz nekem)
2017. ápr. 7. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
egyformán jó, csak a másodikat tempósabban lehet kimondani
2017. ápr. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:
76%

ez érdekes kérdés (főleg a "miért"-je, amit viszont most nem próbálok meg megfejteni :-).

általában a "ne" a szokványos, sok mondatot el sem tudnánk képzelni "nem"-mel ("nekem ne lenne hazám?", miért ne vinnélek haza?, ki ne látta volna..., ki ne emlékezne..., pont én ne tudnék zongorázni?), de lehetnek olyan mondatok is, amelyekben elmegy a "nem" (talán a tiéd is ilyen, vagy pl. miért nem látnál szívesen?).

kicsit jobban belegondolva én határozottan úgy érzem, hogy ezek nem-mel mondva mást jelentenek, mint a "ki ne", "miért ne" stb. szerkezetek: az előbbi valódi kérdés, az utóbbiak inkább költői kérdésnek hangzanak, egy kis megrökönyödő, meghökkenő, csodálkozó felhanggal. (nekem legalábbis)

2017. ápr. 8. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Most én is átgondoltam, és tényleg máshogy hangzik nemmel. Úgy, mintha egy igazi kérdés lenne. A ki ne bocsátaná meg pedig azt sugallja, hogy mindenki megbocsátaná.
2017. ápr. 8. 21:40
 5/6 kriszpo ***** válasza:

Ki nem bocsátaná meg: itt a "nem"-en van a hangsúly. A nem megbocsátáson.

Ki ne bocsátaná meg: itt pedig a "ki"-n, a személyen van a hangsúly.

Pl: Közületek, ki nem bocsátaná meg ezt a bűnt?

Vagy.

Ki ne bocsátaná meg ezt az apró hibát?


Szerintem.

2017. ápr. 12. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 lewega válasza:
Szerintem is más a jelentésse a nemmmel, mint a ne-vel.
2017. ápr. 16. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!