Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melléült vagy mellé ült?...

Melléült vagy mellé ült? Mikor melyik a helyes?

Figyelt kérdés
2020. szept. 30. 18:53
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
100%

"Viszont ha melléül-t írok, az már félreérthető"

Ugyanis van egy másféle, plusz jelentése. Olyan, mint pl. a mellélő, mellétrafál, stb. Ezeknek is saját külön, enyhén negatív jelentésárnyalatuk van.

Igekötők képesek új jelentést adni az eredeti igének, pl. mellébeszél.

- Alig hallani valamit, mert a mikrofon mellé beszél. (névszó+névutó+ige, a névutó határozói szerepkörben)

- Őszintének tűnik, de valójában mellébeszél. (igekötős ige)

2020. dec. 13. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 GretaThunberg válasza:
0%
Én már rég nem törődöm a helyesírással, pont az ilyenek miatt. A magyar nyelvre ráférne már egy egyszerüsítõ reform. Kezdhetnénk az ellipszilonosjé eltörlésével.
2020. dec. 13. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 A kérdező kommentje:

[link]


A melléáll nem jelentheti azt, hogy fizikailag odaáll mellé?

Pl. János a teraszon áll. Éva odamegy és melléáll.

2020. dec. 13. 12:09
 34/40 anonim ***** válasza:
100%

Greta Thunberg: Ez is egy vélemény. Ellenben a helyesírás az általános iskolai tananyag. Nem lexikonokat kell megtanulni szóról-szóra. Elipszilonos jé... az csak elipszilon. Tudod, volt nekem egy ismerősöm, neki gondjai voltak hogy mikor j és mikor ly. Ő megoldotta úgy, hogy mondjuk leírta a muszáj szót, de így: muszály /j. Biztos, ami biztos alapon.:D

Nem értek egyet az egyszerűsítéssel, mert nézz szét itt az oldalon, így is siralmas egyesek helyesírása. és nem az elütésekről beszélek most. Azzal együtt nem értem, hogy miért érvelsz a reform mellett, hiszen a te írásodban egyetlen hiba sincs.:)

Azon viszont elcsodálkozom, mikor valaki azt írja magáról, hogy ilyen-olyan diplomája van, de a helyesírása az katasztrófa. Hogy végezte el az általános iskolát?


Kérdező: Nem értem, mi a gondod? A linken tökéletesen érthetően le van írva, hogy a melléáll az azt jelenti, hogy kiáll valaki vagy valami mellett. Tehát nem, nem jelentheti azt, hogy odaáll valaki mellé.

2020. dec. 13. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 A kérdező kommentje:

Azért gondoltam, mert a melléül is jó mellételepszik értelemben, bár félreérthető.

Ez alapján a melléáll is jó lehet.

2020. dec. 14. 07:02
 36/40 A kérdező kommentje:

Nem bírtam ki, rákérdeztem az e-nyelven:

[link]


Bár lehet, nem úgy értették, ahogy én szerettem volna :)

2020. dec. 14. 18:25
 37/40 anonim ***** válasza:
100%

A 36-os link igekötőkre vonatkozik. A 33-as viszont egyértelműen leírja:

"Az írásmód attól függ, hogy igekötőként vagy határozószóként tekintünk a “mellé(-)” tagra."

A helyhatározószó gyakran konkrét helyre vonatkozik, az igekötők viszont gyakran saját jelentésárnyalatot hordoznak. De ezt már leírtuk fentebb.

2020. dec. 23. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 A kérdező kommentje:

Akkor inkább így helyes:

János a teraszon áll. Éva odamegy és mellé áll.

2020. dec. 23. 10:08
 39/40 anonim ***** válasza:
53%

A válaszolók egyvalamiről elfeledkeztek. Hogy mindkettő helyes.

1. János a kanapén ül, Éva melléül.

2. János a kanapén ül, Éva mellé ül.

Annyi a különbség, hogy a második mondatban hangsúlyos a "mellé". Ki akarjuk hangsúlyozni, hogy Éva János mellé ül, nem pedig Károly mellé (aki szintén a kanapén ül).

János a kanapén ül, Éva János mellé ül. Ebben az esetben a "mellé" csak névutó lehet. Csakhogy János már korábban szerepelt a mondatban, ezért a nevét felesleges még egyszer leírni. De ha kiveszed a második "János"-t, a "mellé" már úgy hangzik, mintha igekötő lenne. Szerintem ez zavarta meg az embereket. Szóval mindkettő helyes, csak a hangsúlyozás kicsit más.


Kérdező, az utolsó mondatodat így írnám: János a teraszon áll, Éva odamegy és melléáll. Nekem így logikusabb.

2021. jan. 14. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 NTBS ***** válasza:
Helyzetfüggő, de mindkettő helyes.
2022. okt. 4. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!