Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik helyes? Mindennap...

Melyik helyes? Mindennap vártam, hogy eljössz. Mindennap vártam, hogy (el)gyere.

Figyelt kérdés
2020. szept. 19. 21:05
A kérdező szavazást indított:
Mindennap vártam, hogy eljössz.
Mindennap vártam, hogy (el)gyere.
22 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
94%

Mindkettő helyes.

Az első esetben a kihagyott kötőszó a kulcs: mindennap vártam (arra), hogy eljössz.

2020. szept. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
52%
" el" nélkül mind a kettő
2020. szept. 19. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
44%
Mindennap vártam, hogy eljöjj.
2020. szept. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 BringaManó ***** válasza:
36%
hogyhogy helyes?
2020. szept. 20. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
75%
Minden nap - nem külön írandó?
2020. szept. 20. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
83%

5, alapvetően igen, de itt lehet helyes az egybeírás is. Egybenírva a mindennap időhatározó, kvázi naponta. Naponta várom, hogy elgyere - ez is helyes forma.

Minden nap (az év összes napján, minden egyes nap) várom, hogy elgyere - ez is helyes, de picit más a jelentésbeli különbség.

Hogy melyik verzió a helyes, az inkább a szövegkörnyezetből derül ki. Ha rendszeres a látogatás és újra és újra várom, akkor mindennap; ha messze van és nem tudom, mikor jön, vagy jön e valaha, de azért én várok rá, akkor a "minden nap várom" helyes forma.

2020. szept. 20. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Értem, köszönöm 🙂

5/

2020. szept. 20. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:
55%

mindennap / minden nap:


#6: tévedés, csak akkor írjuk külön, ha a nap főnévi értelemben van, pl.:

"a munkahelyemen minden nap egy kínszenvedés"

"80 fölött minden nap ajándék"


határozószóként mindig egybeírandó, pl.:

"a munkahelyemen minden nap szenvedek"

"80 fölött minden nap sétálj fél órát"


én amúgy meg sem tudom élesen különböztetni az általad írt két határozószói jelentést ('naponta' / 'minden egyes napon'), de mindegy is, mindkét (határozószói) értelemben egybeírandó.


- - - - -


az ejtés nem mindig esik egybe a kifejezés helyesírásával: ha nagyon hangsúlyozni akarom, hogy 'minden egyes napon' (pl. ha ingerülten, erőteljesen mondom), akkor minden szó elejét megnyomom, és így a mindennap-ot is "széthangsúlyozom":

[aposztrófot írok a hangsúlyos szótagok elé]

„'Minden'nap 'megpróbálom, és 'mégsem sikerül!”

„'Miért kell 'minden'nap 'ezzel 'nyaggatnod?!”


emiatt sajnos sokan eltévesztik a helyes írásmódot (még olyankor is, amikor tanácsot adnak másnak...)


vö. [link]

[link]

[link]

stb.


(az általános bizonytalanságot már az is jól mutatja, hogy mennyi ilyen kérdés van az e-nyelven...)

2020. szept. 21. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Valahol belezavarodtál az egybe-különbe a példáidnál, de ugyanarról beszélünk. :)

A harmadik linked lényegében ugyanazt írja, amit én a korábbi kommentemben. A mindennap időhatározó, míg különírva az összes, mimdegyik napról van szó.

2020. szept. 21. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:

a példáimat valóban elbénáztam, kösz, hogy szóltál!

helyesen:


határozószóként mindig egybeírandó, pl.:

"a munkahelyemen mindennap szenvedek"

"80 fölött mindennap sétálj fél órát"


---


ha te vagy a #6-os, akkor ezekkel van gondom:


"alapvetően igen, de itt lehet helyes az egybeírás is."


dehogyis, a poszt (és a szavazás) összes mondatában időhatározó (tehát határozószó –> egybeírás).


"Minden nap (az év összes napján, minden egyes nap) várom, hogy elgyere - ez is helyes, de picit más a jelentésbeli különbség."


Nem helyes, ebben a mondatban egyértelműen időhatározó – így egyértelműen egybeírandó.


"Hogy melyik verzió a helyes, az inkább a szövegkörnyezetből derül ki."


Lehet ilyen speciális eset, de általában van annyi egyéb mondatrész egy mondatban, amiből kiderül, hogy ez határozó-e vagy nem... (amikor nem határozó, akkor lehet alany/tárgy/birtokos jelző...)


"Ha rendszeres a látogatás és újra és újra várom, akkor mindennap; ha messze van és nem tudom, mikor jön, vagy jön e valaha, de azért én várok rá, akkor a "minden nap várom" helyes forma."


Egy csudát! Ez az a két jelentés, amire azt írtam, hogy nem egészen értem a különbséget – de azt is erre írtam, hogy mindegy is a különbség, mert mindkét esetben egybeírandó (hiszen mindkét esetben határozószó).

2020. szept. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!