Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melléült vagy mellé ült?...

Melléült vagy mellé ült? Mikor melyik a helyes?

Figyelt kérdés
2020. szept. 30. 18:53
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy hogy érted, hogy "mellébújik". De ha úgy, hogy a testi kontaktus szándékosan létrejöjjön, akkor egybe. Mert ha az lenne a mondat, hogy "Három gyerek bújócskázik, és az egyik gyerek a másik mellé bújik.", akkor külön.
2020. okt. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 A kérdező kommentje:

Aha... De akkor ez nem jó?

János a kanapén ül, Éva melléül.

2020. okt. 1. 12:48
 13/40 anonim ***** válasza:
100%

De, ez jó.

Ne általánosíts, mert egy igekötő akár szavakként más-más jelentéssel bírhat, néha teljesen megváltoztathatja az eredeti szó jelentését.

A névutókat és az igekötőket pedig az különbözeti meg (bár nem mindig egyértelműen), hogy a névszóhoz vagy az igéhez kapcsolódnak-e.

- A szék alá teszem a cipőm. (Itt a székhez kapcsolódik, névutó.)

- Aláteszem a cipőm. (Itt a tesz igéhez kapcsolódik, igekötő.)


Plusz érdekesség:

"Egyes igekötők személyragos névmásokból erednek, pl. nekiütközik, hozzámegy, ránéz, melléáll. Ha az ige vonzata nem egyes szám 3. személyű, ezek az alakok személyragot kapnak, és különválnak az igétől: nekik ütközik, hozzád megy, rám néz, mellénk áll."

[link]

2020. okt. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
100%

- Ne tedd a szék alá a cipőd!

Ez pl. vita tárgya lehet, de én erre azt mondom, hogy az "alá" itt is a szék névutója.

2020. okt. 1. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
100%

"János a kanapén ül, Éva melléül."


Ez a mondat azt jelentené, hogy Éva rá akarna ülni Jánosra, csak elnézi, és nem ráül, hanem melléül. Ha mellé ülne, akkor konkrétan mellette akarna helyet foglalni.

2020. okt. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim ***** válasza:
100%

"János a kanapén ül, Éva melléül."

Nekem ez úgy hangzik, mintha Jánosnak sikerült volna a kanapéra ülni, Éva viszont a földön landolt. :))

2020. okt. 1. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 A kérdező kommentje:

Akkor az e-nyelves válasz és a ti válaszaitok alapján ez a kettő jó:


János a kanapén ül, Éva mellébújik.

János a kanapén fekszik, Éva melléfekszik.


De ez nem feltétlenül jó hasonló értelemben?

János a kanapén ül, Éva melléül.

2020. okt. 1. 15:55
 18/40 anonim ***** válasza:
100%
Legalábbis félreérthető.
2020. okt. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim válasza:
51%
Meddig fogsz még kérdezgetni? :D
2020. okt. 3. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, valaki írta itt, hogy a melléül így egybeírva, az azt jelenti, hogy Éva lecsúszott a kanapéról. Ha azt mondod nekem egy beszélgetés során, hogy János a kanapén ül, Éva mellé ül, akkor én ebbe belekötnék, hogy most a kanapén ül a János vagy Éva mellé ül (le)a kanapéra. Nem tudom, érted-e mi a bajom a példamondattal. Lássuk be ezeket a példamondatokat sem a Sínai hegyen írták.

Arról nem is beszélve, hogy egy mondaton belül kétszer használni ugyanazt a szót, az unalmas és szegényes szókincsre vall. Úgy fogalmaznék, hogy János a kanapén ül, Éva mellette foglal helyet. De ha ragaszkodsz ehhez a példamondathoz, akkor is úgy írnám/ mondanám, hogy János a kanapén ül, Éva meg mellé ül. Így egyértelmű, hogy Éva leült János mellé a kanapéra. Nem véletlen mondják, hogy bonyolult a magyar nyelv.:)

2020. okt. 6. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!