Melléült vagy mellé ült? Mikor melyik a helyes?
Aha... De akkor ez nem jó?
János a kanapén ül, Éva melléül.
De, ez jó.
Ne általánosíts, mert egy igekötő akár szavakként más-más jelentéssel bírhat, néha teljesen megváltoztathatja az eredeti szó jelentését.
A névutókat és az igekötőket pedig az különbözeti meg (bár nem mindig egyértelműen), hogy a névszóhoz vagy az igéhez kapcsolódnak-e.
- A szék alá teszem a cipőm. (Itt a székhez kapcsolódik, névutó.)
- Aláteszem a cipőm. (Itt a tesz igéhez kapcsolódik, igekötő.)
Plusz érdekesség:
"Egyes igekötők személyragos névmásokból erednek, pl. nekiütközik, hozzámegy, ránéz, melléáll. Ha az ige vonzata nem egyes szám 3. személyű, ezek az alakok személyragot kapnak, és különválnak az igétől: nekik ütközik, hozzád megy, rám néz, mellénk áll."
- Ne tedd a szék alá a cipőd!
Ez pl. vita tárgya lehet, de én erre azt mondom, hogy az "alá" itt is a szék névutója.
"János a kanapén ül, Éva melléül."
Ez a mondat azt jelentené, hogy Éva rá akarna ülni Jánosra, csak elnézi, és nem ráül, hanem melléül. Ha mellé ülne, akkor konkrétan mellette akarna helyet foglalni.
"János a kanapén ül, Éva melléül."
Nekem ez úgy hangzik, mintha Jánosnak sikerült volna a kanapéra ülni, Éva viszont a földön landolt. :))
Akkor az e-nyelves válasz és a ti válaszaitok alapján ez a kettő jó:
János a kanapén ül, Éva mellébújik.
János a kanapén fekszik, Éva melléfekszik.
De ez nem feltétlenül jó hasonló értelemben?
János a kanapén ül, Éva melléül.
Kérdező, valaki írta itt, hogy a melléül így egybeírva, az azt jelenti, hogy Éva lecsúszott a kanapéról. Ha azt mondod nekem egy beszélgetés során, hogy János a kanapén ül, Éva mellé ül, akkor én ebbe belekötnék, hogy most a kanapén ül a János vagy Éva mellé ül (le)a kanapéra. Nem tudom, érted-e mi a bajom a példamondattal. Lássuk be ezeket a példamondatokat sem a Sínai hegyen írták.
Arról nem is beszélve, hogy egy mondaton belül kétszer használni ugyanazt a szót, az unalmas és szegényes szókincsre vall. Úgy fogalmaznék, hogy János a kanapén ül, Éva mellette foglal helyet. De ha ragaszkodsz ehhez a példamondathoz, akkor is úgy írnám/ mondanám, hogy János a kanapén ül, Éva meg mellé ül. Így egyértelmű, hogy Éva leült János mellé a kanapéra. Nem véletlen mondják, hogy bonyolult a magyar nyelv.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!