Miért használják a budapestiek helytelenül?
Egy ismerős házaspár még magázza a szüleit, de a gyereküket már úgy szokatják hogy tegezze a nagyszülöket. Budapesten élnek kb 20 éve, átvették az ottani szokásokat. Az idős nagyszülők tegezését tekintik modernnek, elfogadottnak, normálisnak.
Ilyen gyorsan végbemegy a hagyományok megszüntetése, mivel az összes tv műsor a tegezést terjeszti.
A fiatalabb nemzedék, az innen elszármazotak valóban a Beregszászon változatot kezdik használni. Távirányítású robotokká változnak az emberek a média hatására.
Ha egy tv műsor készítőinek nincs idejük utánajàrni Daróc pontos helyének az érthető és nincs is nagy jelentősége. De nincs is szükség a pontos, hivatalos megyenév használatára. Épp elég ha annyit mondanak Csodaszarvast láttak Beregdarócon. Nincs benne félretájékoztatás, pontos és rövid.
A példa azt mutatja hogyan kezd el terjedni valami új, hibás szóhasználat, MERT EZT SUGÁROZZA A MÉDIA. Ami a tévéből jön az az igazi - gondolja sok sok ember. Sajnos.
Nem hibás értsd már meg. Maximum nálatok nem megszokott.
A dunántúliak mint pl. én, Baranyában pl. plusz felesleges névelőket használunk. Mások elmennek boltba, mi viszont elmegyünk a boltba. Egyik sem hibás csak máshogy szokták meg.
Szóval egyik sem hibás és pont.
Nem érti és nem fogadja el.
Nem érti, hogy a helyragot a nyelvtan határozza meg, nem a településük copyrightja. És a nyelvtan megengedi a több verziót.
A helyragokat a kialakult hagyományok határozzák meg.
Eger, Szeged. Csupa e magánhangzó mindkettőben, két szatagú mindkettő mégis más helyraggal honosodtak meg a köznyelvben.
"A nyelvtant emberek alkotják."
A nyelvtani szabályszerűségeket? Hát, ahogy vesszük... Persze, az emberek beszéde alakítja, igen. – De nem egy "bizottság" találja ki, a hasára ütve... (vagy gondosan kifundálva)
"Budapesti emberek alkotják a szabályokat a maguk ízlése szerint, figyelmen kívül hagyva a mi tiltakozásunkat."
A budapesti beszélők alakítják a budapesti "szabályokat" a maguk ízlése szerint, figyelmen kívül hagyva mindenféle tiltakozást. – Ahogy a beregszászi beszélők is kialakítják a beregszászi szabályokat, a maguk ízlése szerint, akárhogy is tiltakoznak a budapestiek (vagy bárki más).
"A helyragokat a kialakult hagyományok határozzák meg."
Igen. És amelyik helynév a kialakult hagyomány szerint mindkétféle toldalékkal használatos, az mindkétféle toldalékkal használatos... (Mutattam már rá elég példát, hogy a helyiek is, és a tévékorszal előttiek is mondták már on/ra toldalékkal, ezen ne rágódjunk többet.)
"Eger, Szeged. Csupa e magánhangzó mindkettőben, két szótagú mindkettő mégis más helyraggal honosodtak meg a köznyelvben."
Igen, különböznek, bár nem tudom, miért érdekes, hogy csupa e betű, meg hogy két szótag... Tippem szerint ez itt irreleváns, de ha elmondod, hogy hogy van az a szabályszerűség, amelyikben ez számít, akkor szívesen tanulok!
Azért nem irreleváns a dolog mert a Szeged és az Eger teljesen azonos szerkezetileg mégis más helyragokkal honosodott meg a magyar köznyelvben. Tehát nem elvont szabályok eredménye.
A közismert városnevek toldalékolása körül nincs gond, viszont a Magyarországon alig ismert, nagyon ritkán használt neveknél már annál inkább. Mivel nem tudják hogy használják az arra lakó emberek ezért kényelmességből a leggyakrabban használt on en, ra, ra toldalékot csapják az ilyen települések neveihez.
Magánbeszélgetésben mindenki úgy beszél ahogy akar, de akkor megjelenik valami az írott sajtóban, tvben, rádióban, interneten akkor már oda kellene figyelni, tiszteletben tartani a kialakult nyelvi hagyományokat.
Na jó. Ezt a vitát folytasd a Kárpátaljai gyakori kérdések oldalon. És közben írj egy petíciót egyenesen a tudomány akadémiának, hogy a professzorok vizsgálják meg az egészet.
Képzeld ismerősöm mondta, hogy születése óta úgy mondja mint ahogy mi itt is. Akkor már ott helytelenül tanult meg beszélni?
Fogadd el, hogy 48:1-re vesztettél kb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!