Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit szólsz az elméletemhez?...

Mit szólsz az elméletemhez? (fénysebesség, villamoságtan)

Figyelt kérdés

A villamosárammal kapcsolatban lenne egy példám. Úgy írják több helyen hogy az áram a vezetékben úgy viselkedik mint egy csőben a víz. Tehát amikor rákötök egy 10 km hosszú vezetékre egy laposelemet, akkor nem az történik, hogy megindulnak az elem negativ sarkából az elektronok és kb. 20 másodperc mulva kijönnek a másik végén és felgyúl az égő..... nem, hanem ezek az elektronok egymást oldalba lökik és egyszerre indul meg mindegyik.


Szerintem a fény hasonlóan működik, csak a vezető anyag nem egy fémcső, hanem a vákum és a fény azonnal megjelenik a másik végén. Amikor felkapcsolom a lámpát a szobámban akkor is egyszerre lesz világosság, nem pedig "fokozatosan". Van e valamilyen bizonyíték arra hogy a fény tényleg úgy halad mint egy puskagolyó megy előre és egy év alatt megtesz X millió km-et, és nem pedig azonnal "megjelenik"?


2017. júl. 9. 12:07
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:
Hat ez nagyon nagy oltari hulyeseg einstentol mar bocsanat, oregkorara elment az esze. Ezt nem lehet bizonyitani, mar ertem ezert is az a neve hogy "elmelet".
2017. júl. 11. 17:56
 12/35 Mojjo ***** válasza:
100%

@11: az, hogy az egymáshoz képest mozgó megfigyelők órái máshogy járnak, annyira nem hülyeség, és olyan szinten bizonyított, hogy a mindennapi életben is használjuk, a gps-es helymeghatározásnál.


Az elmélet szó a tudományos terminológiában a lehető legteljeskörűbben bizonyított ismereteket takarja. Nagyon más a jelentése, mint a hétköznapi szóhasználatban.


Ja, és ez az egész Einstein 1906-os speciális relativitáselméletéből következik. Ekkor 27 éves volt. Nem épp az öregkora.


Szerintem tanulj még egy kicsit. A mellényed már elég nagy, csak te vagy kicsit karcsú benne.

2017. júl. 11. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%
Azért annak örülök, hogy szerinted okosabb vagy Einsteinnél. A Nobel-díj átadóra azért majd hívj meg. :)
2017. júl. 11. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
Ezért már egy kocsmában megszurkodtak volna, teljesen jogosan.
2017. júl. 12. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 A kérdező kommentje:

És mi van ha azt mondom hogy a fénysebesség nem állandó? Csak nekünk tűnik állandónak 3 dimenzióban (x, y, z, de van egy 4-ik dimenzió ahol a fénynek a (x, y, z, t) a t koordinátája változik?


Ez nagyon egyszerű szemlélet! Pl. egy egyenest a térben ha 2 dimenzióba vetítesz és magad elé fordítod akkor magad elé tudod úgy fordítani hogy csak egy PONT-nak látszodjon az egyenes, és mégsem pont! A fény lehet ugyanígy, nekünk fixnek tűnik, de valójában változik.

2017. júl. 12. 10:40
 16/35 A kérdező kommentje:

"az, hogy az egymáshoz képest mozgó megfigyelők órái máshogy járnak, annyira nem hülyeség, és olyan szinten bizonyított, hogy a mindennapi életben is használjuk, a gps-es helymeghatározásnál. "


ezt csak azt bizonyítja hogy a tér nem egyforma mindenütt, az idő pedig a térben való mozgás alapján van definiálva, nyilván ha 10ezer méter magasan van egy műhöld ott kevésbé görbe a tér mert nem hat rá annyira a gravitáció, de ez a fényről nem mond semmit

2017. júl. 12. 10:45
 17/35 A kérdező kommentje:
Az a baj veletek hogy nem tudtok gondolkozni out of the box. Azt fogadjátok el amit az őseitek leírtak szentírásként.
2017. júl. 12. 10:46
 18/35 A kérdező kommentje:
Egy olyan kísérletre lennék kíváncsi ahol fent van két műhold (atom potosságú órával) mindkettő mozgásba van de pl. ellentétes irányban akár különböző sebességgel. Ide a rozsdás bököt hogy nem kéne őket szinkronizálni, mert egyforman görbe térben mozognak (egyformán telik az idejük, tök mindegy mennyivel mennek). ilyen kísérlet volt-e?
2017. júl. 12. 10:49
 19/35 anonim ***** válasza:
100%
Futok, szaladok, hozom a rozsdás bökőt. Végre egy értelmes észrevétel.
2017. júl. 12. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 Mojjo ***** válasza:
100%

Hát öregem, te nem vagy semmi.


Igen, valóban kevésbé görbült térben haladnak a műholdak, emiatt tényleg fellép egy idődilatáció hozzánk, földi megfigyelőhöz képest. Ez az ún. gravitációs idődilatáció, amit Einstein 1916-os általános relativitáselmélete jósolt meg. Eszerint a műhold órái gyorsabban járnak kicsivel, mint a mieink. A mozgásból származó idődilatáció miatt pedig lassabban - specrel, 1906. A kettő ellentétes hatás eredője adja a tényleges különbséget. Hogy-hogy nem, évtizedekkel azután, hogy már ki tudtuk számítani, mekkora lesz a két hatás eredője, pont akkorát sikerült mérni - érdekes, nem?


Amúgy csináltak kísérleteket, amikor csak a gravitációs idődilatációt, vagy épp csak a sebességből adódót lehet vizsgálni. Mivel megértem, hogy nálad ki van kötve a google, meg a bing is, így önállóan nem tudsz rákeresni, majd ha időm, meg kedvem is lesz, keresek neked ilyet.

2017. júl. 12. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!