Mit szólsz az elméletemhez? (fénysebesség, villamoságtan)
A villamosárammal kapcsolatban lenne egy példám. Úgy írják több helyen hogy az áram a vezetékben úgy viselkedik mint egy csőben a víz. Tehát amikor rákötök egy 10 km hosszú vezetékre egy laposelemet, akkor nem az történik, hogy megindulnak az elem negativ sarkából az elektronok és kb. 20 másodperc mulva kijönnek a másik végén és felgyúl az égő..... nem, hanem ezek az elektronok egymást oldalba lökik és egyszerre indul meg mindegyik.
Szerintem a fény hasonlóan működik, csak a vezető anyag nem egy fémcső, hanem a vákum és a fény azonnal megjelenik a másik végén. Amikor felkapcsolom a lámpát a szobámban akkor is egyszerre lesz világosság, nem pedig "fokozatosan". Van e valamilyen bizonyíték arra hogy a fény tényleg úgy halad mint egy puskagolyó megy előre és egy év alatt megtesz X millió km-et, és nem pedig azonnal "megjelenik"?
Azt, hogy ez nem elmélet, hanem valaki abszolút szakképzetlen fantáziálása.
Ráadásul ezek nagyon nagyon régota ismert és bizonyított dolgok, sosem hallottál még a fényévről?
Szerinted. Ez nagyszerű! A fénynek szóltál, hogy szerinted hogy kell viselkednie?
Mit mondhatnék. Vannak azok az emberek, akik kíváncsiak, ezért tanulnak. És vannak azok, akik kíváncsiak, ezért mesekönyveket olvasnak és fantáziálnak. Ők a gyerekek.
Kedves Kérdező!
A mellett nem menjünk el, hogy természettudományok témakörben az "elmélet" kifejezés bizonyított, elfogadott dolgot takar.
Így amivel te előállsz, annak neve: hipotézis.
A válasz pedig: a fény sebessége nem végtelen.
Igen, van bizonyíték, a fény sebességét már megmérték párszor:
De egyébként az általad felvezetett "lökdösődésnek" is van egy maximális terjedési sebessége.
"Amikor felkapcsolom a lámpát a szobámban akkor is egyszerre lesz világosság, nem pedig "fokozatosan". "
- A fény olyan gyors hogy 1 sec alatt 7.5x meg tudja kerülni a földet. Miből gondolod hogy a bekapcsolás és a szemedbe érkezés közti időt egyáltalán képes lennél érzékelni? Még mégmérni sem lehetne ilyen kis távolságon!
- Ahogy előzőek leírták már ez már bizonyított dolog.
Főleg úgy bizonyították hogy nagy távolságokon mérték a megtett időt. Pl Holdra küldött lézer sugár oda vissza! Na ez már mérhető különbséget okoz a küldés és beérkezés közt.
- A fokozatosság meg most hogyan jött ide? Az elektronok lökdösődése lassabban ér oda, de attól még a lámpa fel lesz kapcsolva! Nincs köztes állapot a kapcsolónál, vagy be van vagy ki.
Jó a fűtőszálnak kell egy kis idő hogy rendesen beizzon.
Meg a nagyon hosszú kábelnek van ellenállása kicsit csökkenti a kimeneti teljesítményt ahhoz képest mintha rövid kábelen lenne. De ez is egy állandó és nem fokozatosan változó dolog.
@9: az idő számára szűnik meg, nem számunkra. A foton nem halad semerre az időben, ha úgy tetszik, számára valóban nincs idő. De számunkra ettől még van.
A relativitáselmélet egyik fontos következménye, hogy egymáshoz képest mozgó megfigyelők számára máshogy telik az idő. Ez esetben ez olyan extrém méreteket ölt, hogy míg a foton számára eltelik 0 idő, számunkra 10 perc. Vagy 10 év. Vagy 10 milliárd év. Vagy bármennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!