Te miben hiszel? (kvantum fizika vs determinizmus)
Figyelt kérdés
Szerinted ha feldobnak egy érmét és ismernénk minden fizikai tényezöt pontosan akkor kiszámítható lenne e hogy fejre vagy irasra esik? Vagy abban hiszel inkabb hogy a jelent hullamfuggveny alkotja es a fizikai tenyezok nem érdekesek én nemtudok donteni melyikben hidjek majd elmondom miert akit erdekel2016. dec. 1. 11:57
1/16 anonim válasza:
A tudományt NEM a hit dönti el!
Jelen esetben 100%, nem tudjuk teljesen pontosan kiszámolni.
2/16 Szimeon válasza:
Szerintem ha minden hatótényezőt ismernénk, akkor pontosan ki lehetne számolni, hogy fej lesz-e, vagy írás. De melyik a determinizmus?
3/16 anonim válasza:
En reg tanultam quantum fizikat de mintha lenne benne egy olyan allitas h ha valaminek minnel pontosabban tudjuk a sebesseget annal kevesbe biztos a helye ergo az elso allitasod ellentmond a qvantum fizikanak. A determinizmust en se ismerem de most utanna olvasok...
4/16 Mojjo válasza:
Amúgy a mikrovilágban tapasztalható kvantumos bitonytalanságok a makrovilágban elsimulnak, így mindkettő egyszerre tud működni. Ez nem egy vagy-vagy választás.
5/16 Mojjo válasza:
@3: Heisenberg féle határozatlansági reláció. Nincs relevanciája a pénzfeldobásokkor.
6/16 anonim válasza:
Mojjo, ez csak a pontosságot befolyásolja.
Pénzfeldobásnál tényleg nem számít, de ELVILEG ott is beleszól. Elegendően jó alakú pénznél (majdnem gömb) már elvileg SEM tudnánk megmondani az eredményt.
7/16 Mojjo válasza:
@6: egy gömb alakú izével hogyan játszol fej, vagy írást?
8/16 anonim válasza:
Nem gömb, csak majdnem.
És festett mindkét oldala :-)
9/16 Mojjo válasza:
@8: oké, így már értem. Cseles :)
10/16 anonim válasza:
Nem a kvantummechanikai foglalkozik azzal,hogy pénzfeldobáskor fejet kapunk-e vagy írást. A nagy számok törvényével kell ehhez közelíteni.Egy szabályos tömegeloszlású pénzdarab ugyanolyan valószínűséggel esik fejre, mint írásra. Minél többször dobjuk fel,annál valószínűbb, hogy aránylag a dobások felében kapunk fejet.De nem azért mert a pénzérme"emlékszik arra",hogy neki"determinálva"van az,hogy 50%-ban fejnek kell lennie.Ha mondjuk 100 dobás után a fejek 20-szal vezetnek, az azt jelenti, hogy addig 60 fej és 40 írás volt, és a fejek aránya 60%. Ha ezután az 1000-edik dobásra a fejek előnye 40-re nő, akkor addigra 520 fej és 480 írás lesz, és a fejek aránya 52%. A fejek aránya jelentősen közeledett az 50%-hoz annak ellenére, hogy a fejek vezetése az írások ellen duplájára, 20-ról 40-re nőtt.Ezt így értsd.Viszont a pénzfeldobásnál 2 fajta eredmény lehetséges az eseménytérben,így ne keverd ide mint valami univerzális törvényt mert a természetben az események sok összetevőből álló, bonyolult rendszerek,amiknek legtöbbször nem ismerhetjük az összes információját(paraméterét)és az összes lehetséges kimenetelét.Sok jelenség meg eredendően véletlenszerű jellegű.Egyébként a káoszelmélet szerint egyszerű, néhány állapotjelzővel leírható determinisztikus rendszerek is mutathatnak összetett, megjósolhatatlan viselkedést.A determinizmus az emberi tapasztalatok gyenge modellje szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!