Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha egy képzeletbeli, törhetetl...

Ha egy képzeletbeli, törhetetlen, több fényév hosszú bot egyik végét megfognám, és elkezdeném ide-oda limbálni, akkor hogyan viselkedne a bot másik vége?

Figyelt kérdés
Ha a fénysebességet nem lépheti túl, akkor hogyan tudna mégis szinkronban mozogni azzal a végével, amit fogok úgy, h ne törjön el?
2009. aug. 10. 20:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudnád olyan gyorsan mozgatni, hogy elérje a fénysebességet. Ahogy egy test sebessége megközelíti a fénysebességet, a tömege egyre nagyobb lesz. Tehát olyan nehéz lenne, hogy nem tudnád gyorsabban mozgatni.


Vagy egyszerűen elhajlik, azt nem írtad hogy hajlékony-e vagy sem.

2009. aug. 10. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

a kérdező itt valószínűleg arra régi gondolatkisérletre gondolt, amely felveti azt vizsgálja, hogy létezhet- e bármilyen távolságra időkésleltetés nélküli információátadás.

e gondolatkisérlet szerint, ha elképzelünk egy (mondjuk) 1 fényév hosszúságú csövet, amely telve van golyókkal, akkor ha az eyik végén beleteszünk egy újabb golyót, akkor ugyanabban a pillanatban egy golyónak ki kell esnie a másik végén - és ezt a cső hossza nem befolyásolja. (természetesen eltekintünk a súrlódástól, a tehetetlenségtől és minden egyéb "zavaró" mechanikai korláttól)

elméletileg így megvalósítható a korlátlan távolságra való, késleltetés nélküli információáramlás, hiszen meg lehet egyezni vmilyen jelrendszerben, hogy adott idő alatt kieső golyók milyen jelentéssel bírnak.

a gond csak az, hogy mindez csak elméletben működik, a gyakorlatban ott van az a fránya mechanika :)

2009. aug. 10. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Jó kis kérdés. Először is, nem tudhatnád meg, csak dupla annyi év múlva ahány fényév hosszú a botod, hogy vajon mit is csinál a másik vége, miután megkezdted a lengetést. De ugye, a relativitás elméletet szembevéve megbirnád jósolni hogy miben is módosulna a botod: A hosszúság-kontrakciótol egyre csak rövidulne, amint a perdületi sebbesége közeledne c -hez. Az idődillatációtol a bot végén lassaban telne az idő, és súlya is hatalmasra növekedne. Habár az is elképzelhetó hogy a perdületmomentum megmaradása törvényében, minnél többet rövidülne a botod, annál gyorsabban mozogna a vége. De akkor meg még nagyobb idődillatácio meg rövidülés meg stb stb. De egy valami biztos, nem lépné át

egyetlen atomja sem a fény sebességét.

2009. aug. 10. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :).


1. válaszoló: Igen, szándékosan nem írtam az elhajlást, de igazából nem is tudom, miért. Vehetjük úgy is, h nem tud elhajolni.


2. válaszoló: Én úgy tudom, hogy a csővel teli golyós kísérlet sem haladhat a fénynél gyorsabban. A golyók egymással való ütközése is fénysebességgel halad. Van az a kísérlet, hogy egy állványon több golyó függ egymás mellett. Az egyik végén az első golyót nekiütköztetjük a 2.-nak, az ütközik a 3.-nak, az a 4.-nek stb., és úgy tűnik, hogy az egész folyamat 0 idő alatt zajlik le, azaz az utolsó golyó abban a pillanatban ugrik ki, mikor az első ütközött a 2.-nak. Pedig ez nem így van, ott is kb. fénysebességgel terjed ez az algoritmus. De javítson ki vki, ha tévedek.

Egyébként ezzel a golyós kísérlettel én tovább gondolkodtam. Azt tanultuk, hogy a Nap "differenciálisan rotál", azaz úgy forog, hogy az egyenlítőjénél gyorsabban, a sarkoknál lassabban. És elvileg a bolygók, pl. a Föld nem így forog, hanem minden része egyszerre. De ez hogyan lehetséges? Hiszen ha egyszer megindította vmi a Földet, hogy forogjon, akkor a Föld másik oldalára ez az információ (mármint h forogjon) csak fénysebességgel érkezhet meg, tehát nem mozoghat az egész bolygó egyszerre. Vagy tévedek? Világosítson fel valaki :).


3. válaszolónak is köszönöm a segítségét :).

2009. aug. 11. 09:47
 5/15 ToXeN ***** válasza:

De! Az egész bolygó egyszerre mozog, mivel szilárdtest/merevtest!

A nap nem szilárdtest ezért jön létre a differenciális rotáció, úgy képzeld el hogy a Nap egyenlítője lehagyja a pólusokat, az erővonalak megnyúlnak, feltekerednek ezért forog lassabban a többi rész... (bár a mi Napunk differenciális rotációjának pontos okát nem tudják)

A Földnél ez nem jöhet létre mivel merev test, ha az egyik része forog, forog a többi is (ergó ha elindul bármelyik része követi a többi is, nincs információ csere hogy "te is indulj el" ahogy írtad)

2009. aug. 12. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Értem én, hogy merev test, de akkor sincs egy úgynevezett "fénysebességnyi különbség" a bolygó egyik és másik része között? Tehát, mondjuk azt, hogy a Föld átmérője kb. 13000 km. Ha az egyik végén ha meglököm, akkor a másik vége csak 13000000/300000000 másodperc múlva mozdul meg ha a mértékegységeket megfelelően átváltjuk (remélem nem rontottam el a 0-ákat). Érthető, amit mondok? Mert ha az infó sem terjedhet a fénynél gyorsabban, akkor a Földnél is kell sztem lennie egy ilyen apró dif. rotációnak, amely persze a másodpercnek csak apró töredéke. Vagy még mindig rosszul gondolom? De pl. a vonat is ilyen sztem. Ha a mozdony megindul, nem indul meg vele együtt az utolsó kocsi, hanem csak azután, hogy az összeköttetés (vagyis az információ) fénysebességgel oda nem ér. Ennyire azért rugalmas minden merev test, hiszen ez csak egy apró differencia a két vég között.
2009. aug. 13. 09:58
 7/15 A kérdező kommentje:
bocsi, a 3-as után nyolc 0 van, és úgy is írtam, de vmiért önkényesen letörölte
2009. aug. 13. 10:00
 8/15 anonim ***** válasza:

"ott is kb. fénysebességgel terjed ez az algoritmus. De javítson ki vki, ha tévedek."

Hangsebességgel (ami vasban kb. 5 km/s).


A feltételezéseknél pedig pontosan meg kéne mondanod, hogy mitől nem hajlik a rúd. Anélkül semmit nem ér a kérdésed (v.ö: "ha az öregapámnak kereke lett volna" típusú kérdésekkel).

2009. aug. 17. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Nem értem, h az most miért számít, h mitől hajlik, v nem hajlik. Tegyük akkor fel, h nem hajlik, mert úgy egyszerűbb, de az tökm1 h mitől.


Másik: A Földgolyó egyik részéből hangsebességgel terjed az információ a másik végébe? Ez nekem túl lassúnak tűnik. Jó, a Föld többnyire nem vasból van, de most tegyük fel ezt az 5 km/s-ot. Gondolj bele, mire megteszi a 13 ezer km-t ezzel a sebességgel, addig aztán teljesen úgymond "szétmutálódik" a bolygó :). Elfordulna a Föld jócskán, mire ez az infó a Föld másik oldalára érkezne, így teljesen kicsavarodik, no ezt is lehetne differenciális rotációnak nevezni. Én nem a bolygónak a Naphoz képesti sebességére vagyok kíváncsi (nemtom ez mennyi, ez simán lehet mondjuk hangsebesség körüli, de lehet, h ez is gyorsabb annál), bár azt se hiszem h erre gondoltál, hanem arra a sebességre, hogy mennyi idő múlva "veszi észre" a Föld egyik oldala, hogy a túloldalán vmi mozgásba lendítette? Lehet ez pl. egy meteor is. Sztem ez az infó, ha a fénynél lassabban is, de azért sokkal gyorsabban terjed, mint mondjuk a vasban terjedő hang. Még vki?

2009. aug. 17. 08:05
 10/15 ToXeN ***** válasza:

De a Föld merevtest, nem fog megcsavarodni, mert igazából akkor sem jönne létre rotálás ha a kérgénél fogva forgatnánk, de a Föld esetében meg főleg nem mert a mag miatt forog az egész bolygó. A CD-nél sem látod azt hogy az egyik oldala gyorsabban forog mint a másik...

(ja és az egész mozdony is egyszerre indulna el ha össze lennének hegesztve a kocsik)

"08-12 15:42-es voltam"

2009. aug. 17. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!