Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha lenne egy több tízezer...

Ha lenne egy több tízezer kilométer hosszú lánc, aminek az egyik vége az űrben lenne (csak úgy szabadon), a másik vége lóghatna szabadon a Föld felett? Mert a gravitáció a láncnak csak a Föld gravitációs mezején belüli részére hatna.

Figyelt kérdés
Vagy a gravitáció arra a kis részre gyakorolt húzóereje elég lenne ahhoz, hogy behúzza az egész láncot? Ha nem, egy ember be tudná húzni?
2009. aug. 10. 14:53
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

mindenesetre nem szeretnék az a lánc alá állni :)

komolyra:

a föld gravitációs ereje - igaz, hogy egyre gyengülő mértékben -, de sok- sok millió kilométerre "elér".

gondolj bele: a holdat is a föld gravitációs ereje (vonzása) tartja a föld körüli pályán!

tehát simán lezuhanna az egész cucc, aztán itt állnánk egy nagy kupac, semmire sem jó lánccal :)

2009. aug. 10. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Szerintem is lehúzná az egészet a Föld gravitációja. És mi az hogy nem jó semmire? Lehet vinni az olvasztóba!
2009. aug. 10. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Nem lóghatna szabadon, leesne a földre. Mi az, hogy csak a "Föld gravitációs mezeén belüli rész"? Gravitációs mezőnek nincs határa, csak a távolság négyzetével arányosan csökken.

Ha mégis volna "Föld gravitációs mezeén belüli rész", akkor is leesne, mert össze van kötve az alsó résszel, ami lehúzná.

Nem tudná, nem tudná elkapni. A föd felszín az itteni szélességi fokon kb. 320 m/s sebességgel száguld.

2009. aug. 10. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Szépen darabokra szakadna, és úgy zuhanna vissza a Földre.
2009. aug. 10. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
76%
Ha az a lánc egy szuper könnyű és szuper erős anyagból lenne és az egyik végét a talajhoz rögzítenénk, a másik végére pedig (a világűrben) egy megfelelő tömegű tárgyat rögzítenénk, akkor sztem ez a rendszer nyugalmi állapotba kerülhetne anélkül, hogy a láncod a földre zuhanna.
2009. aug. 10. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

15:32-esnek igaza van, ha a kötél súlytalan(nak tekinthető) lenne, az egyenlítőn lenne rögzítve és nagyjából 36000 km magasságban lenne egy test, akkor elképzelhető lenne amit mondasz...


A test ugyanis geostacionáris pályán kering(het)ne a Föld körül, ami azt jelenti, hogy ont annyi idő alatt megy körbe, amennyi idő alatt a Föld is elfordul, tehát mindig a Föld ugyanazon pontja fölött van.

2009. aug. 10. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
71%

előzőnek:

igazad van, csak a kérdés úgy szólt: "ha a másik vége az űrben lenne CSAK ÚGY SZABADON..."

erre csak azt lehet válaszolni, hogy akkor bizony "leesne"

2009. aug. 10. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Persze-persze! Nem is mondtam, hogy a többeiknek nincs igaza... Csak mivel a kérdező elég "szabatosan" fogalmazott így gondoltam kiegészítésként belefér ez a válasz is...


Ha nem, akkor bocs az offért :)

2009. aug. 10. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
korrekt!
2009. aug. 10. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Szevasztok, abszolút belefér, általánosságban arra voltam és vagyok kíváncsi, hogy milyen erők hatnak egy félig a Föld légkörén belül, félig pedig az űrben levő egységes testre. A Földre elvileg nem lóghat, mivel a gravitáció behúzza, az űrben súlytalan, de ez a súlytalanság lehet-e ellensúly? Mindenesetre érdekes lenne egy ilyen kötélpályán "lecsúszni" (landolás ejtöernyővel).
2009. aug. 10. 20:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!