Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénysebességhez közeledve...

Attila79 kérdése:

Fénysebességhez közeledve egyre lassabban tellik az idő? Akkor erre kérek magyarázatot.

Figyelt kérdés
tehát:a fény 7 szer megkerüli a földet másodpercenként.tehát induljunk el a fénysebesség mondjuk 99,999 % val(mert valahogy elértük és ki is bírja a szervezetünk),és keringjünk a föld körül.mondjuk tegyük ezt 1 óráig,és ekkor elviekben,a földön ezalatt eltelt mondjuk(hasamra ütöttem)2,5 óra.DE AKKOR HOGY IS VAN?mert egy óra alatt 22500 kerüli meg a fény a földet,(kb)akkor hányszor láttuk elsuhanni a fejünk felett azt a valamit?hiszen ha 22500 szor akkor közel sem volt fénysebesség hiszen ahhoz csak 1 óra kell.ha viszont 56250 szer (vagyis 2.5 ször annyiszor) akkor meg sokkal gyorsabb volt mint a fény,ami ugye elviekben nem lehetséges.akárhogyan elmélkedek nincs olyan hogy lassabban tellő idő,hiszen a BIOLÓGIAI ÓRÁT nem lehet becsapni.
2011. nov. 24. 17:33
1 2 3 4 5
 41/44 anonim ***** válasza:

Eszembe jutott egy jo hasonlat, amivel kapcsolatodat a tudassal lehet szemleltetni! Itt azt irod: "a kérdésemre a válasz nem volt kielégítő"


Nos, a valaszok kielegitoek voltak, csak teged nem elegitettek ki. De nem azert, mert nimfoman vagy, hanem azert, mert frigid vagy.


:-D

2011. nov. 30. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/44 A kérdező kommentje:
értem a célzásaidat,de kicsit láss bele az én oldalamba is.Képzeld feltalálták a láthatatlanság szerét!!! :))
2011. nov. 30. 19:07
 43/44 anonim ***** válasza:

Nem tudom leírták-e már, de én is elmagyarázom.

A fény sebessége egy tárgyhoz viszonyítva mindig ugyanakkora, függetlenül a tárgy sebességétől. Ha mozdulatlanul állsz és elindul feléd egy fénysugár, mekkora sebességgel közeledik feléd? 300.000 km/s.

Ha 100.000 km/s-el hasítasz az űrben, a nyomodban haladó fénysugárnak mekkora lesz a sebessége hozzád viszonítva? 200.000 km/s, mert ki kell vonni belőle a sebességedet, nem? Nem! Ugyanúgy 300.000 km/s lesz. c=s*t A fény sebessége (c) és a távolság (s), mindig ugyanakkora függetlenül a te sebességedhez viszonytva, de az idő az függ a sebességtől. Amíg a Földön eltelik 2,5 óra 56250-szer kerüli meg a Földet a fénysugár, de azt a fénysebesség 99,999%-ával haladó test 22500-nek érzékeli, mert számára csak 1 óra telik el.

2011. dec. 31. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/44 anonim ***** válasza:

Megpróbálom egyszerűen elmagyarázni, és hozok kimért, közvetlen bizonyítékokat is.


Először is: fénysebességhez közeledve a másik ideje telik egyre lassabban! A sajátod marad ugyanolyan!

Igen: a másiknak más ideje van, mint neked. Nem ugyanúgy telik. És nem "tellik"!

A te időd mindig ugyanúgy telik - legfeljebb máshogy érzed. A másik ideje azonban - te úgy látod - másképp telik, ha a másik nagy sebességgel mozog.


Bizonyítékok:

- vittek már atomórát űrhajóra (pár hétre) és repülőgépre is (pár hónapra). Tényleg ki lehetett mérni a különbséget: nagyon picit, de mindkettő késett, mikor visszajött.

- a magaslégkörben keletkeznek olyan részecskék is, amelyek nagyon rövid életűek: elvileg nem tudnának lejutni a földfelszínre. De mégis lejutnak! Azért, mert olyan gyorsak, hogy számunkra lelassul az idejük.

- a bolygók mozgásában is vannak ilyen különbségek, amit szintén kimértek.

- a GPRS rendszer működésében is számolni kell ezzel. A rendszer az időmérésen (is) alapul - és ha nem számolnánk bele, hogy a műholdak ideje másképp telik, naponta métereket tévednének.


Elég meggyőzőek voltak a példák?


Nézzük, hol és hogyan is megy másképp az idő és miért?

- A fény sebessége állandó. Akárhol, akármilyen módon méred: a fény mindig fénysebességgel megy. Lehet úgy is mérni, hogy többen mérik ugyanazt a fénysugarat (az egyik mérő áll, a másik gyorsan mozog) - és mégis mindkettő ugyanúgy fénysebességet fog mérni. Miért?


Azért, mert ha valami hozzád képest nagy sebességgel megy, annak az ideje lelassul, és ő maga pedig a haladás irányában megrövidül. Ezt a rövidülést is kimérték már: részecskegyorsítóban pl. így kell számolni az ütközéseket. Ott már nem gömb alakúak az ütköző atomok, hanem lapos korongok.

Amikor mérik a fényt (mondjuk órákkal és méterrudakkal), akkor lehet látni, hogy a másik órája lassú, a méterrúd pedig rövid lesz. Nem a tiéd, hanem mindig a másiké!

Ezért aztán nem csoda, ha ugyanazt a fényt ő is fénysebességűnek méri.


Mit fog látni a példádban a földi megfigyelő?

Azt, hogy az űrhajó hosszában összemegy, és benne az óra lelassul.


Mit lát az űrhajós?

Azt, hogy a Föld egy lapos korong lesz: a lapja mindig őfelé mutat majd. Tulajdonképpen ez is hosszában összemegy, és persze az órák is lelassulnak rajta.


De miért a földi megfigyelő öregszik többet? Amikor mindketten azt látják, hogy a másik lassult le?


Azért, mert az űrhajó gyorsult! A földi megfigyelő helyben marad, nem csinál semmit - az űrhajó viszont felgyorsul, hosszú ideig így megy, és utána lassul le.

Ő fog kevesebbet öregedni.

2011. dec. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!