Fénysebességhez közeledve egyre lassabban tellik az idő? Akkor erre kérek magyarázatot.
Először is szerintem a speciális relativitás elméletet kellene megértened. Ahol egyenes vonalú egyenletes mozgásról van szó. Egy egyenes vonalú egyenletes mozgással mozgó test egy tehetetlenségi rendszerbe van, más szóval inerciarendszerben. Egy ilyen mozgással haladó űrhajóban (távol a csillagoktól meg bolygóktól, hogy ne kavarjon be a gravitációs vonzóerő) ugyan azok a fizika törvényei mintha az űrhajó nyugalomban lenne. Ha nem nézhetünk ki az ablakon akkor nem bírjuk megállapítani hogy állunk vagy haladunk, kvázi ez relatív, nincs kitüntetett inerciarendszer, mindegyik egyenrangú.
Mindegyik inerciarendszerben máshogy telik az idő, de a fénysebesség mindegyikben állandó. A földön lévő járművekben lévő időeltolódás olyan kicsi a lassú sebességük miatt, hogy mérhetetlen, elhanyagolható.
Ha van egy űrhajó ami hozzám képest a fénysebesség 90%-val távolodik és van az űrhajó végére felszerelve egy lámpa. Tegyük fel hogy olyan szuper műszerünk van amivel meg tudjuk mérni hogy a lámpa fénye mennyi idő alatt ért az űrhajó végéből az elejébe és egy ilyen műszer van az űrhajóba is. A mi óránk szerint rövidebb idő alatt teszi meg a fény ezt az utat, gondoljuk végig különben nem lenne igaz hogy a fénysebesség az minden megfigyelő számára azonos. Rövidebb idő alatt rövidebb utat tesz meg a fény, vagyis a mozgó űrhajó megrövidült, ő nem látja magát rövidebbnek, de mi őt igen. Ha belátnánk hogy mi történik nála akkor lassított felvételt látnánk. (Ez egyébként nagyon érdekes) ha ő látna be hozzánk akkor azt látná hogy nállunk lassult be minden és ő minket lát rövidebbnek. Mert nincs mint írtam nincs kitüntetett inerciarendszer mindegyik egyenrangú. Nincs ellentmondás még ha most annak is tűnik. A teret és az időt nem lehet külön értelmezni a kettőt együtt kell egy 4 dimenziós téridőként értelmezni. (Számítás során gyakran 4 dimenziós téridővel számolnak, a számítás végén átalakítják a kapott eredményt "emésztetőbb" alakra hogy ez a dimenzió az idő a többi három a tér.)
Akkor az mégis ellentmondásnak tűnik hogyha elmennék egy kis fénysebesség közeli űrtúrára akkor a nálunk lassabban telne az idő mint a Földön, de a Földön lassabban telne az idő mint nálunk, hogyhogy amikor visszajönnénk akkor a mi óránk szerint mégis kevesebb idő telt el?
Azért lenne mert ahhoz hogy mi elérjük a fénysebesség közeli sebességet és ahhoz hogy visszatérjünk a mi a Földre különböző inerciarendszereket léptünk át és ezek az átlépések okozzák.
Az eredeti kérdésben körmozgás van amit az általános relativitás elmélet ír le. Itt is igaz hogy a Föld mérete a gyorsan haladó űrhajó számára/szemszögéből nézve összemegy. A megtett körök száma minden megfigyelő számára azonos, de (ami az eddigiekből következik) a megtett út hossza nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!