Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek mi lehet annak az...

Szerintetek mi lehet annak az oka, hogy a legtöbb gazdag és fejlett ország Európában található ?

Figyelt kérdés

júl. 20. 18:21
1 2 3 4
 1/36 TappancsMancs ***** válasza:
73%

Történelmi okokra vezethető vissza. Először is a világ nagy gyarmatosítói Európai országok voltak. Kiépítettek egy gazdasági-politikai-katonai fölényt is, ami máig is tart. És az ipari forradalom is Európából indult ki, így előnyben voltak és előnyben tartották magukat.


Ez egy jól áttekinthető gyarmatosítási világtérkép és láthatod rajta, hogy melyik ország hol gyarmatosított vagy gyakorolt befolyást. Lényegében le van fedve Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia déli területe.

[link]

júl. 20. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 sadam87 ***** válasza:
100%

#1

"Ez egy jól áttekinthető gyarmatosítási világtérkép és láthatod rajta, hogy melyik ország hol gyarmatosított vagy gyakorolt befolyást. "

Nem, a linkelt térkép fiktív. (Nem véletlenül az imaginarymaps aloldalon jelent meg. Esetleg nézd meg a leírását.) Nyilván mutat átfedést a valós gyarmatbirodalmakkal, de azért elég sok minden látszik a képen, ami egyértelműen nem valós. Pár példa:

- az oroszok sohasem foglalták el Svédországot, Románia és Bulgária is csak a szovjet időkben volt a befolyásuk alatt

- az olaszok nem gyarmatosították Törökország középső részét, sem Görögországot

- az angolok nem gyarmatosították a Tűzföldet és Patagóniát

- Japánt sosem gyarmatosították, sőt, egy idő után ő maga lett gyarmattartó ország

- a franciáknak sosem voltak gyarmataik az USA nyugati partvidékén

júl. 20. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 TappancsMancs ***** válasza:

Valóban a képek között választottam ki és nem néztem át, de... úgy írtam röviden, hogy "vagy gyakorolt befolyást", és volt svéd orosz háború orosz győzelemmel és hozzájuk tartozott egy ideig a svédek egy része. Amúgy inkább hangsúlyozható (mint előbb is) Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia déli területe.


De a térképet nem néztem részletesen - ez igaz. Általánosan mindenképpen jó. És a színek jól kiemelik a területeket.


......... Mellékesen (de ez tényleg mellékes)


Finn háború - wiki


Résztvevő felek:

- Orosz Birodalom

- Svédország


Dátum: 1808. február 21. – 1809. szeptember 17.


"A finn háborút a Svéd Királyság és az Orosz Birodalom között vívták 1808. február 21. és 1809. szeptember 17. között a napóleoni háborúk részeként. A háború eredményeként Svédország keleti harmadát autonóm Finn Nagyhercegségként, az Orosz Birodalom fennhatósága alá tartozó államként hozták létre."


[link]

júl. 20. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 TappancsMancs ***** válasza:
Ott középen az a rózsszín meg a Habsburg gyarmatosítás, amiben mi és még itt páran voltunk. Ez időben kiterjedtebb, mint az északi események.
júl. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

Az általad idézett részből is kiderül, hogy az 1809-ben az oroszok Finnországot foglalták el (ami korábban svéd uralom alatt volt). Ismétlem: a mai Svédország területe sosem volt orosz uralom alatt.

(Amúgy ha már itt tartunk, a németek sem gyarmatosították Dániát, és az angolok sem Norvégiát.)


#4

A Habsburgok által uralt közép-európai területeket nem szokták gyarmatnak tekinteni.

júl. 20. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 TappancsMancs ***** válasza:

Elhiszem, hogy ismétled fölöslegesen, hogy "Ismétlem: a mai Svédország területe sosem volt orosz uralom alatt." Nem is azt írtam. Na... A térképet kapásból alapon választottam a közölt dolgokhoz, vagyis "1/ Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia déli területe."


Valóban nem jól összeállított térkép, de egyáltalán nem alaptalan! Majd - ha már ez annyira téma - írok hozzá még egy kicsit. Bár szerintem mellékes...

júl. 20. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 sadam87 ***** válasza:

"Nem is azt írtam."

Valóban. De akkor megkérdezhetném, miért írtad azt, amit? Mert teljesen irreleváns.

"A térképet kapásból alapon választottam a közölt dolgokhoz, vagyis "1/ Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia déli területe.""

Dél-Amerikában, Afrikában és Ázsia déli területein is lehet bőven találni eltérést a valósághoz képest. Párat írtam is, de ha akarod, folytathatom.

júl. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 TappancsMancs ***** válasza:

Nos igen a térképet (mint már írtam) kapásból sebtében választottam a már írt feltételek mutatására, vagyis "Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia déli területe", mint a közismert gyarmatosítások térképi ábrázolásához. Ennyi, semmi más...


A térkép készítője úgy tűnik sok helyen teljes országokat beszínezett egy-egy terület fennhatósága miatt is, és inkább jelképes értelemben tette (szerintem), és sok helyen csak az államot jelezte vele - bár térképileg valóban így pontatlan. Ez valóban igaz. És az sem szerencsés, hogy túl nagy időbeli átfogást paszírozott bele egy térképbe és így nagyon olyan amilyen...


Szerintem az alábbiakat akarta ábrázolni a készítő és amúgy valóban nem szerencsés így összerakni...

júl. 20. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 TappancsMancs ***** válasza:

- Svéd Királyság Orosz Birodalom

5/ "a mai Svédország területe sosem volt orosz uralom alatt." (Megjegyzem én sem írtam ilyet. 🙂 Már ha ez kérdéses lenne...)

" az oroszok Finnországot foglalták el (ami korábban svéd uralom alatt volt". Ez azt is jelenti, hogy svéd területet foglalt el az Orosz Birodalom és hát ennek mutatására beszínezte egész Svédországot - vélhetően ezért olyan a térképen.


- Románia Szovjetunió

Igen, biztosan a szovjet megszállást ábrázolta a térképrajzoló.

History.com

"Romániát a szovjet csapatok megszállták" "1944. augusztus 22-én a szovjet csapatok áttörnek Jassy-ba, Románia északkeleti részén, meggyőzve Románia királyát, hogy írjon alá fegyverszünetet a szövetségesekkel, és adja át országa irányítását a Szovjetuniónak."

[link]


- Bulgária Szovjetunió

Lényegében ugyanazt mutatja a térképen, a szovjet megszállást. (Vélhetően.)


- Németország Dánia

Vagy a Német Dán háborút (1864) mutatja, vagy a Világháborús megszállást, amikor Németország elfoglalta Dániát (1940 Weserübung hadművelet).

[link]


- Olaszország Törökország

Olasz-török háború - wiki

"Az olasz-török ​​vagy török-olasz háborút az Olasz Királyság és az Oszmán Birodalom között vívták 1911. szeptember 29-től 18-ig. 1912. október. A konfliktus eredményeként Olaszország elfoglalta az oszmán Tripolitania Vilajetet ,..."

(Vagyis az olaszok igazából egy török fennhatóságot foglaltak el.)

[link]


- Olaszország Görögország

Olasz Királyság 1861-1946

+ Olasz Birodalom 1882-1947 (elég sokáig fennállt)

A második világháború alatt Olaszország elfoglalta Görögország egy részét.

Térkép: "Olasz Birodalom maximális kiterjedése 1942-43"

[link]

[link]

( [link] )

( [link] )


- Britek Tűzföld Patagónia

Szerintem a térkép rajzolója ott két dolgot szándékozott mutatni, a patagóniai brit telepesekre (1865) gondolt és a Falkland-szigetekre is utalhatott egyben. A Falkland-szigetek ma is az Egyesült Királyság tengerentúli területe.


- Japán

A narancssárga szerintem nem európait akar mutatni, hanem a Japán Birodalmat (1868-1947), hogy elfoglalták a Holland Kelet-India területeit - bár tényleg pontatlan rajzolat és az európai színezés megtévesztő - de talán ez volt a szándék vele.

[link]


- Franciaország USA

Ez meg nagyon általános, bár az USA gyarmatosítását inkább kötjük a britekhez és a britektől való függetlenedéshez, de vastagon harcolt az USA területéért három résztvevő, francia, spanyol és brit. A harcokban a spanyolok kiszorultak délre (ezért Mexikó spanyolul beszél), a franciák északra (ezért Kanadában ma is a francia az egyik hivatalos nyelv). Itt videón jobban áttekinthető.

1:33-tól érkeznek a spanyolok

https://www.youtube.com/watch?v=0IKcS4DlaTw

júl. 21. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 TappancsMancs ***** válasza:

Talán még egy...


Új-Franciaország - wiki (1534–1763)


Térkép: "Francia birtokok Amerikában (1534-1803)"

[link]

( [link] )

júl. 21. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!