Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A régi, feudális Európában...

A régi, feudális Európában volt lehetőség egyszerű emberből főúrrá, esetleg gazdag emberré vállni?

Figyelt kérdés
A 19.sz.-ra, az iparosítás és felvilágosodás hatására mennyire változott a helyzet?
2021. ápr. 29. 12:59
 1/3 anonim ***** válasza:
55%
Mert keskeny az az út amely az életre visz és csak kevesen vannak, akik bemennek rajta...
2021. ápr. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A nemesek a középkor felfogása szerint a "harcolók rendjét" alkották (bellatores). Ebből többek között az következett, hogy ők nem fizettek adót, "a vérükkel adóztak" (Mo-on 1848-ig, habár többször próbálták eltörölni). A nemesi címeket leggyakrabban ezért kiemelkedő hadi szolgálatért osztogatták. Ha mondjuk bárki az utolsó faluból egy nagy csatában megmentette a király életét, túlélte a csatát és a király jó kedvében volt, az ember megkapta a nemesi címet meg néhány falut, földet mellé. Ha valaki már nemes volt, csak ügyes politikai manőverezés és egy kis idő kellett ahhoz, hogy főúrrá váljon. Nem volt egyszerű, de néhányaknak sikerült: Lásd például Hunyadi-család.

Nem kevésszer osztogattak kisebb földbirtokot, anyagi juttatást királyok, főemberek a szeretőiknek is, akik gyakran voltak közrendűek.

Gazdaggá válni a városi polgároknak volt könnyebb, ahol alapvetően szabadabbak voltak az emberek, mint jobbágyként. Ugyan úgy be lehetett indítani egy vállalkozást, mint most, csak akkor még kevesebb volt a lehetőség. De gondoljunk a Fugger-családra, a késő középkor és koraújkor leggazdagabb európai bankárdinasztiájára. A ma élő leszármazottaik számításai szerint a Habsburgok kb 120 milliárd euróval tartoznak nekik, mai árfolyamon. Az alapító, Hans Fugger szegény falusi takácsként érkezett Augsburgba.

A 19. század már nem a feudalizmus Európája. Itt szerintem nehezebb volt nemessé válni, mert az ország már nem a nemesekre épült. De az iparosodással újabb vállalkozási lehetőségek nyíltak meg, és gazdaggá válni lett könnyebb.

2021. ápr. 29. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A feudalizmusban sokáig nem voltak átjárhatók a társadalmi korlátok, ebben mindenki megnyugodott, ha valaki nemesnek született, az is maradt, ha jobbágynak, akkor szintén. A papi rend szolgálhatott valamelyest felemelkedésre, ha valamely egyszerű embert az a szerencse ért, hogy gyermekét papnak neveltette, de főpap csak főnemesi család sarja lehetett, ahogyan még katonaként is meg volt szabva a maximálisan elérhető rang közember számára..

Volt azért példa arra, hogy közrendű ember nemességet kapott, vagy pór gyermekéből főpap lett, de ez ritka volt, mint a fehér holló, vagy mint egy lottó ötös manapság, annyira nem volt jellemző.

Egy idő múlva viszont kezdett kialakulni a polgárság, főleg az Újvilággal történő kereskedelem lódította meg a polgárosodást, hiszen a gyarmatok áruit nagy haszonnal hozták az óvilágba a kereskedők és oda is rengeteg árut szállítottak, így felélénkült a belkereskedelem is, meg más országokkal az árucsere és a hatalmas vagyonok létrejötte kedvezett más polgári rétegek felemelkedéséhez is, orvosok, ügyvédek tollasodtak meg, így amikor a korona áruba bocsátotta pénzügyi nehézségei miatt a hivatalokat, a meggazdagodott polgárok vásárolták meg azokat és ehhez gyakran nemességet is vásároltak maguknak, mert pénzért az is lehetővé lett, esetleg valamely kihalóban lévő ősnemes család fiává adoptáltatták magukat, ahol a pénz mellett az is számításba jött, hogy legalább a családnév megmarad, ha a vérvonal meg is szakad. Így kialakult az ősi kard nemessége mellett a hivatali nemesség, amelynek a nimbusza ugyan alacsonyan volt, de rendszeressé lett, hogy a patinás családok jó hozományért összeházasították gyermekeiket a gazdag újsütetű nemesi családok leányaival, de ez már a feudalizmus vége felé történt, az anciem regime rövidesen megbukott és a forradalmak korszaka után szép lassan kialakult a kapitalizmus, a maga társadalmi és gazdasági berendezkedésével.

2021. ápr. 29. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!