Régebben mondjuk 300 évvel ezelőtt ha valakinek lyúkas volt a foga vagy valami baja volt a fogával azt hogy kezelték? A szegény és a gazdag réteg közt mekkora volt a külömbség?
Dehogy kovács.
A borbély húzta ki a fogakat.
A fogszuvasodás és vele járó problémák tipikus modern kori népbetegségnek számítanak, akkor ugrott meg ugrásszerűen a jelenség előfordulása mikor a hagyományos malom helyett a hengermalom és gépi őrlés vált a gabonafeldolgozás általános módszerévé - olyannyira finom és pépes lett a táplálék a korábbi durva nagy szemmérethez képest, hogy az immár könnyedén be tudott hatolni a fogakba (a fogmosást meg ugye még nem találták fel). A cukorfogyasztás növekedése valószínűleg szintén károsan hatott.
A 19. század előtt is voltak persze szuvas, lyukas, rothadó fogak, de vagy nem kezelték őket, vagy kihúzták. Kb. ez volt a szegény és gazdag réteg egészségügye között a különbség. Fájdamolcsillapításra persze volt lehetőség (alkohol), de nagyon ritkán, a nyugati orvoslás hajnalán kezdtek el csak fogtömésekkel kísérletezni.
Annyi érdekességet mondanék, hogy Pierre Fauchard (XIV. Lajos fogorvosa) használt ólom alapú amalgámtöméseket. (Más kérdés, hogy nem tartós tömőanyag, és az ólom miatt nem is kifejezetten egészséges.) De ez tényleg elenyésző volt a 18. században.
Ami különbség lehetett gazdag és szegény között, az a fogpótlások! Szegény emberek pénzért árult fogából / halottak fogából / állati agyarból faragva / porcelánból készültek ilyen borzadályok:
(Ez George Washington fogsora)
Aranyból is készült annak idején a rómaiaknál, illetve a saját fogaikból, arany keretben.
De ez díszfogsor volt: mosolygáshoz jó, evéshez ki kellett venni :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!