Az ókorban tényleg nagyon képzettek voltak a római (vagy bármely birodalomhoz tartozó) katonák, mint a videóban szegény Vitalion kapitány? Vagy ez csak hollywood és a játékipar által romantizált "mítosz"?
https://www.youtube.com/watch?v=k-e1MQnh3V0&t=1h29m33s
Azt tudom, hogy nem háborús helyzetben a katonák naponta 3x gyakorlatoztak és abból 1 kardvívás, lándzsadobás stb volt. De tényleg tudtak ilyen precizitással reflexből harcolni éles helyzetben?
Azért ne a játékokból ítélj. :-D
A római légiók több dolognak is köszönhetően a kor legjobb haderejénelk számítottak. A legfontosabb dolog a szervezettség és a fegyelem volt. A legionáriusokat sokat gyakoroltatták, és beléjük nevelték a szervezett harcmodort, ami a barbár nemzeteknél még nem volt szokás. Például a jellegzetes teknősbéka alakzat igen jól védte az alakzatot a nyílzáporban, harc közben a katonák a balról mellettük állót is védték a pajzsukkal - ezek nélkül sokkal sebezhetőbbek, gyengébbek lettek volna.
Biztos, hogy köztük is voltak, akik kitűntek az egyéni bátorságukkal, erejükkel, ügyességükkel, de ez önmagában nem lett volna elég a római seregek ilyen mértékű erejéhez. A jól megtervezett hadakozás (jó hadvezér) mellé az is kellett, hogy a hadvezér utasításait pontosan végrehajtsák (fegyelem), megfelelő hatékonysággal (szervezettség).
Hadtörténelemben nem véletlenül tanítják a görög majd a római harcmodort, és a barbárok nomád harcmodorát csak a hunoktól kezdve.
Ami a videóban van, az egyének harcát mutatja be. A valóságban biztosan léteztek ügyesen harcoló emberek, de nem voltak ilyen látványos jelenetek, mint a játékban.
Egyébként nem is ez volt a lényeg, a római hadsereg ütőképességét nem az egyéni teljesítmények tették egyedülállóvá a világon, hanem a szervezettsége, az egységes kiképzése, felszereltsége, rugalmassága. Egyáltalán nem minden az egyes katonák harci tudása, egy hadsereg ütőképessége inkább abban rejlik, hogy mennyire jól van megszervezve a sereg. Ebben a római légiók kiválóak voltak.
Egyébként a katonák nem csak a harchoz értettek, hanem utakat építettek, táborokat emeltek fel, erődítményeket készítettek, hidakat vertek, és még egy csomó dologra képesek voltak, ami messze a barbár seregek fölé emelte őket. Emellett az egységes felszerelés, a kiképzés és a fegyelem is nagyon fontos volt. Egy alakzatot megtartani a csata közben döntő fontosságú lehet, és sokkal fontosabb, mint az egyének bátorsága és vitézsége. Ehhez viszont fegyelem és gyakorlat kell. Egy professzionális seregben ez megvolt, a barbárokban nem mindig.
A lényeg, hogy nem az a sereg győz, amelyikben sok ügyesen harcoló katona van, hanem az, amelyik fegyelmezett, és képes a csata hevében is higgadtan parancsot végrehajtani és alakzatokat tartani. Még akkor is az ilyen sereg győz, ha az egyes katonák kevésbé vitézek, mint az ellenfél katonái.
Remélem ha a rómaiakat mondjátok legjobb katonnak abban a korban, tudjátok, hogy a keleti terjeszkedésüket valami hirtelen megállította... mi voltunk azok, szkíták, hunok.
Egyértelmű így, hogy ki volt a legjobb harcos abban az időben.
Pártusok, dákok (gepi-dák), trákok, szkíták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!