Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik korban volt az embernek...

Melyik korban volt az embernek először lehetősége orvosi szolgáltatást igénybe venni? És mik voltak ezek?

Figyelt kérdés
Gondolom ez is mint minden más először a gazdagok privilégiuma volt, de melyik korban volt először lehetőség olyan orvosi szolgáltatást igénybe venni ami BIZONYÍTOTTAN GYÓGYÍTOTTA az embert. Illetve ezzel kapcsolatban másik kérdés, hogy mikor volt az egyszeri/hétköznapi/nem nemes állampolgár számára szintén elérhető az egészségügy? Jó azt is tudom, minden ország külön fejlődött, de akkor írhatjátok, hogy melyik területen volt legelőször lehetőség ill. azt, hogy melyik korszakban vált általánossá. Arra emlékszem törikönyvekből, hogy már a középkorban is végeztek amputálást (nem tudom, hogy nemeseknek vagy bárkinek). Köszi a válaszokat.

2020. jún. 21. 12:35
 1/10 anonim ***** válasza:
87%

Egyidős az emeriséggel. Szerintem már az is orvosi ellátás körébe tartozik hogy harc után hazavittek és volt párnapod rendbejönni. Amputálás foghuzás már biztos hogy létezet a kezdetektől.


[link]

2020. jún. 21. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
90%

Két irányból indult a dolog, és mindkettő egyidős az emberiséggel. Már primitív törzsekben is megtalálhatóak. Mindkettő bizonyítottan hatásos:

1) A felcserek, háborús orvosok. Mióta van háború, azóta végeznek ilyen jellegű munkát.

2) A másik pedig a "füvesasszony" vagy "sámán", akik különböző gyógynövényekhez értettek.

2020. jún. 21. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#2: A második pontra reagálnék: és ezek tényleg hatásosak voltak? Mármint a füvek.


Illetve oké, hogy a harccal egyidős az orvoslás, de én arra lettem volna kíváncsi, mikor volt először olyan, hogy szakképzett (vagyis orvosi hivatást űző) emberek láttak el a megszerzett ismereteik alapján más embert. Mert oké, hogy mammutvadászat után a vérző kart már az ősember is el tudta szorítani, de semmilyen anatómiai/írásos feljegyzésre nem támaszkodott és nem ez volt a hivatása csak vészmegoldás volt korábbi tapasztalatok alapján (elfolyik a vér meghal az ember nem lesz aki segítsen a vadászatban).

Lényegében az intézményesített orvoslásra gondoltam a kérdésemben.

2020. jún. 21. 13:33
 4/10 anonim ***** válasza:
A sámán már intézményes orvos volt.
2020. jún. 21. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Amúgy mire gondolsz hatásosság alat? A placebó hatás miatt bármi lehetett hatásos.


Előszőr egymástól tanultak és a törzsekben is volt valaki aki nagyobb százalékban foglalkozott ezzel.

2020. jún. 21. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
56%
Kérdező a gyógyfüvek hatásosak voltak, pl ezért iszol te is kamillateát, vagy lándzsás utifő-szirupot stb...
2020. jún. 21. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
84%

"ami BIZONYÍTOTTAN GYÓGYÍTOTTA az embert"

Annak idején nem foglalkoztak a bizonyítással, enélkül pedig csak arra lehet válaszolni, hogy az orvostudomány mióta működik valóban tudományos alapokon. Ez kb. a felvilágosodással kezdődött (az európai kultúrkörben), de még az 1800-as években is voltak gyanús műveletek. Talán a XX. század elején gyorsult fel a tudományos alapú fejlődés.

A távol keleti orvoslás egy másik történet. :)

2020. jún. 22. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Hamurappi törvényeiben már az orvosi műhiba szerepel mint (nem is enyhén) büntetendő cselekmény. Az ókori görögöknél már nagyon komoly hagyománya volt (ld. Aszklépiosz). Maga a gyógyítás az vélhetően egyidős az emberiséggel (bár valahol olvastam, hogy a primátáknál megjelenik egymás segítése, "gyógyítása" /ennek lehet, hogy az egyik korai formája a kurkászás/ ami a primátáknál gyakori). Az, hogy az "orvos" mikor vált szét a "sámántól" és mikortól önálló "foglalkozás" arra most nem emlékszem pontosan.
2020. jún. 22. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ami még kézzel fogható, hogy az ókori egyiptomból maradtak fenn orvosi "tankönyvek", konkrét receptúrákkal, leírásokkal. Addigra már biztosan megjelent mint önálló szakma.
2020. jún. 22. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Az, hogy az "orvos" mikor vált szét a "sámántól" és mikortól önálló "foglalkozás" arra most nem emlékszem pontosan."

Igen, már az ókorban is voltak orvosi kasztok, de azért azt is legtöbb helyen átitatta a vallás. A kereszténység pedig nem igazán tűrte a sámánkodást. (Azért ők is sokat imádkoztak a betegért.) Persze a pórnép körében sokáig megmaradtak a babonák, ráolvasások, varázslatok.

2020. jún. 22. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!