Az emberiség energiaétvágya növekszik. Hogy lehet ezt a jövőben kielégíteni?
A legfontosabb energia "alapanyagok": földgáz, kőolaj, uránérc és társai, valamint a megújuló energiaforrások amelyek előállításához viszont megintcsak fosszílis energiahordozókra van szükség.
Az emberiség létszáma növekszik, a természetes források pedig egyre nagyobb ütemben apadnak.
Mi lesz velünk a jövőben? Bízok benne hogy idővel lesznek olyan technológiák amelyek megfelelően helyettesítik a maiakat. De mivan ha nem így lesz? Káoszban süllyed a civilizáció és ennyi volt a "modern" emberiség? Vagy eljön egyfajta 1984 szerű Orwelli világ ahol a megmaradtakat komolyan korlátozni fogják?
Visszatérve... Várhatók olyan fejlesztések amik megfelelően pótolhatják a mai forrásokat?
10-nek ment az előző, bocs, félreírtam
#9 és #11
11. és 12. - a szorzás az újrahasznosítási folyamatok sorozatára érvényes - hisz így jön ki, hogy mi marad a végén anyagpótlás nélkül.
Korábban erre tett utalást valaki. Persze szerintem sem ez a fő probléma, mert minden fontos anyagból lesz bőven, ha lesz olcsó energia a hulladékok újrahasznosításához és a környezetkímélő módon végrehajtott kitermelésekhez.
9#
Az EROEI amiről te beszélsz. Ha az állatvilágban bezuhan 1:1 alá, akkor csökken a populáció. Ez a mutató a mai fogyasztói civilizációnál elég ha behuzan 1:7, 1:8 környékére és vége a "gondtalan kényelmes" életünknek. ~1900 ban ez 1:100 volt, most 1:15 nél tartunk.
17
Ez hogy jön ki? Ma pont, hogy hatékonyabb gépek (akár energiatermelés, akár más) vannak, mint 1900-ban
"Persze szerintem sem ez a fő probléma, mert minden fontos anyagból lesz bőven, ha lesz olcsó energia a hulladékok újrahasznosításához és a környezetkímélő módon végrehajtott kitermelésekhez."
- Ha lesz olcsó energia
- Ha lesz hulladék amiből ki lehet nyerni az összes alapanyagot
- Ha mindezt környezetkímélő módon tudjuk megtenni
Röviden ha-ha-ha. Tényleg röhögnöm kell. Ugyan honnan lenne olcsó energia?
- Az energiamixben még most is a fosszilisok teszik ki a döntő hányadot és nem sok reményünk van arra, hogy ez változni tudna. Egyszerűen nem tudunk hatékonyan a világ eldugott sarkaiban (ahol például a nyersanyagokat bányásszuk) szénhidrogének nélkül meglenni. Az új energiatermelő berendezések kifejlesztése és legyártása pedig irdatlan nyersanyagforrásokat igényelne.
- A hulladékok hasznosítása általában energia igényes és szennyező folyamat és soha sem éri el a 100%-ot a visszanyert nyersanyagok mennyisége. Ráadásul a hulladékban adott esetben oly csekély mennyiségben van jelen, hogy egyszerűen nincs rá módszer, hogy kinyerjük belőle. Például egy napelem cella gyártásához néhányszor 10 mg ezüstre is szükség van, ugyanakkor ezt a napelemből semmilyen újrahasznosítás sem fogja visszanyerni. Kevésnek tűnik ez a mennyiség, de napjainkban az ezüst forgalmának több mint 10%-át a napelemek gyártása emészti fel. A napelemek tömeges elterjedésének egyik gátja az, hogy az évszázad közepére egyszerűen minden ezüstöt elhasználnánk erre a célra.
- A környezetszennyezés, környezetrombolás pedig nem elkerülhető. A termodinamika második főtételével nem érdemes vitatkozni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!