Ha egy 21m2 lakás 310cm belmagasságú napi 10kw/H áram használattal érhető el a 22 fokos hőmérséklet bíztosítása akkor egy 210cm belmagasságú 40nm2 épületet ugyan úgy 22 fokos hőmérséklet felfűtésére hány kw/H fogy el naponta?
#9 "honnantudhatnám" - ha nem szóltál volna, akkor bölcs maradtál volna!
Ez a feladat nem "egyszerűsített", hanem ÉRTELMETLEN! A szakmailag alkalmas diák nem adhat le erre semmilyen érvényes megoldást, csakis reklamálhat a visszaélés miatt!
Te beteg vagy. Környezetismeret órán sem taglalják a teljes taxonómiát és összehasonlító anatómiát.
Egy ilyen egyszerüsített feladat arra való, hogy a diák felismerje magát a kérdésben felmerülö "problémakört" és arra releváns megoldást keressen. Nem egy épületmérnöki komplex gyakorlati megbízást teljesít, nem épületenergetikai besorolást hitelesít.
Szerinted az alap általános iskolás fizikai feladatokat, mint pl "ha egy jármü 10 perc alatt 200 m-t tesz meg, akkor 15 perc alatt mennyit?" is át kellene fogalmazni teljes kvantumfizikai és relativisztikus felsö elméleti fizikai szintre, számolva a Föld Nap körül, ill. a Naprendszer galaxis központja körül megtett útjával, mágneses terekkel, légellenállással és annak ideális gázoktól való eltéréseivel, a Napból érkezö sugárzás gyorsító-lassító hatásaival, a gumi anyagából fakadó súrlódási eröeltérésekkel, a csapágyakban lévö kenöanyag korából fakadó viszkozitási veszteségekkel, a fényszóróból kilépö fotonok okozta lendületvesztéssel, a tankból folyamatosan fogyó üzemanyag miatt csökkenö össztömeggel, stb. stb.?
"honnantudhatnám" - te vagy a "beteg", mert egy fizikailag értelmetlen feladatról van szó. Ha a tanár térfogatokat akar számoltatni, akkor az legyen megadva a kérdésben - és nem valami olyasmi fizikai mennyiség, ami köszönő viszonyban sincs a térfogattal!
Sok hülye fűtésszerelővel (még diplomás szakeladóval is) találkoztam már, akik a helység köbtartalma szerint számolták a szükséges fűtésteljesítményt. Most már tudom, hogy miért - kibaxott sok sz@r alak barmol az ország oktatási rendszerében!
A szöveges feladatok pont erre vannak, hogy a tanulók át tudják ültetni a feladat lényegét egy egyenletbe, erre tökéletesen megfelel a megfogalmazása. Lehetett volna x és y liter víz 60 fokra melegítése is a szöveg, általános iskolai szinten nem számít a fajhö és az edény anyaga, falvastagsága. Amikor már arra is kíváncsiak, akkor bele lesz fogalmazva a szövegbe.
A fütésszerelök alkalmatlanságáról más összefüggésben lehet felháborodni.
"honnantudhatnám"-nak és a többieknek ajánlom Feynman-tól a csillagok hőmérsékletének összeadása sztorit - amit azért írtak be a tankönyvbe anno, hogy gyakorlatias és fizikával kapcsolatos problémákat oldjanak meg a matek szöveges feladatokban a diákok!
Tovább nem kívánom kommentelni "honnantudhatnám" akadékoskodásait ebben a témakörben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!