Milyen alternatívák lehetnek a földgáz és az olaj kiváltására?
Egyre inkább erőltetik mind a földgáz mind a kőolajtermékek kivezetését a következő években, évtizedekben. Sok üzem használja fel ezeket az alapanyagokat, nem beszélve a magáncélú felhasználásokkal (fűtés, főzés, mobilitás, stb). Rengeteg vállalkozás is ezekre épül, mint ahogy szinte az egész jelenlegi földi civilizációban a legtöbb minden.
No de mivel tudják ezeket kiváltani, és amivel kiváltanák az tud-e ugyanekkora kapacitással működni?
A megújuló energiákat nyomatják nagyon, de ha őszinték akarunk lenni azokkal nem megyünk sokra. Túl költséges lenne egy megfelelő rendszert kiépíteni, ráadásul nem tud folyamatosan áramot termelni (szélcsend, éjszaka, vízerőművet meg nem nagyon lehet annyit és olyat építeni ami mindenhol ellátja az áramszükségleteket a természet károsítása nélkül). Valamilyen szinten megoldást jelentene az áram elraktározása, de ezzel még mindig sokat vesződünk.
Jelenleg a legreálisabb az atomenergia, de a megváltást a fúziós reaktor tudná elhozni ha végre sikerülne az előre vízionált hatalmas energiát előállítani.
Nem, nem tudunk egyik napról a másikra váltani, főleg nem, ha közben folyton növekszik is a világ energiaigénye. Pl Kína talán mindenkinél több megújulót telepít, de ez csak a energiaigény növekedésüket képes fedezni.
Nem, 100% zöld energia jelenleg nem reális. DE! Hatalmas mennyiségű földgázt tudnának kiváltani a jelen technológiák és lehetőségek mellett. Még akár gazdaságilag belátható időn belül megtérülő módon.
A földgáz közel fele része megy az épületek fűtésére. Ez ésszerű szigetelés mellett lényegesen csökkenthető. A vegyipar jelentős mennyiségű hidrogént állít elő földgázból. Ez pl kiváltható lenne megújulóval árammal és vízbontással.
Lehet beszélni a fölös zöldenergia tárolásának problémájáról, de sajnos a legtöbb ország még nem tart ott, hogy ez probléma legyen. Ahol igen, ott pl hidrogén előállítására el lehetne használni.
Nem, nem mondom, hogy minden egyes részlet ki van dolgozva, hogyan lehet kiváltani teljesen a fosszilis energiahordozókat. De még nem is tartunk ott, hogy ez szabjon gátat a további zöldítésnek.
Durvát mondok: át kéne gondolni, hogy a társadalmak boldog, kiszámítható létezéséhez feltétlenül annyi energiára van-e szükség, mint ahogy most képzeljük? Főleg, ha már eléggé látjuk, hogy minden energiakinyerésnek van ára.
Bárcsak elég érett lenne az emberiség, hogy belássa, hogy ha valahogy képesek lennénk bízni egymásban, akkor egy csodában élhetnénk ezen a bolygón. Messze vagyunk még ettől sajnos. Ezért hajszoljuk tovább magunkat a versengésbe, önkizsákmányolásba, a természet túlhasználatába. A témához: Dr. Lelkes: Fenntartható hedonizmus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!