Mi történne ha elfogyna a kőolaj?
Fontos energiaforrás, tudósok pedig emlegetik, hogy hamarosan elfogy.
Mikorra tehető a teljes kőolajkészlet elfogyása?
Mi fogja helyettesíteni?
A kőszén kicsit tovább kitart. Ugyan abból problémásabb a polimerek előállítása, de megoldható. Még benzint is lehet belőle csinálni.
Ha a közlekedés elektromosra váltásának tendenciája tovább halad így, nem lesz ezzel gond.
Az elektromos áram előállításának fosszilis-mentesedése is hasonló úton halad.
Az a baj, hogy a teljes fosszilis leállásának várható 30-50 éves ciklusánál ELŐBB kéne abbahagynunk az égetést, hogy ne nyírjuk ki a bolygót. Még jóval azelőtt, hogy az olaj kifogyna.
Az a gond, hogy a kőolajat nem csak üzemanyagként használjuk. A teljesség igénye nélkül pl. kőolajból származó műanyaggal borítjuk a vezetékeket is, tehát hiába az atomerőmű, napelem, szélerőmű, ha nem lesz mivel szigetelni a vezetékeket. Vagy az aszfalt is kőolajszármazék, hiába az elektromos autó – amit mondjuk napelem tölt –, ha nem lesznek használható utak. A gyógyszeripar is elég sok kőolajszármazékot használ fel. A műtrágyának is alapanyaga. Gondolj bele, ha nincs műanyag, akkor miből lesz a mobiltelefonod, a számítógéped, a cipőd talpa, a tinta a tolladban.
Gyakorlatilag kőolajba öltözünk, kőolajat eszünk, kőolajon járunk, még ha néha eléggé áttételesen is.
Szóval kőolaj nélkül valami baromi hatékony, olcsón és gyorsan legyártható energiaforrást kellene találni, mert nem csak pótolni kellene a kőolajat, hanem előállítani más forrásból azt, amit ma kőolajból állítunk elő.
~ ~ ~
Meddig tartanak ki a kőolajkészletek? Jó kérdés. Itt nem csak az a kérdés, hogy mennyi kőolaj van, hanem hogy mik a kitermelésnek a költségei. Mert hiába van adott helyen x hordó kőolaj, ha egy hordó kőolaj kitermeléséhez két hordónyi kőolajat kell elégetni. De itt sokféle becslés van. Volt olyan becslés, ami szerint már rég ki kellett volna fogynunk a kőolajból, van olyan becslés, hogy 15-20 évre elegendő kőolajunk van, van olyan, ami szerint 50 évre elegendő.
De nem a kőolaj elfogyása lesz a fő probléma, mert a dolog nem úgy működik, hogy a kőolaj van, van, van, majd egyszer csak nincs. Ahogy merülnek ki a könnyen hozzáférhető források, úgy fogják a nehezebben hozzáférhető forrásokat kiaknázni, ami a kőolaj – és minden kőolajszármazék – árának a folyamatos emelkedéséhez fog vezetni. Ez gazdasági válságokhoz, háborúkhoz fog vezetni. Még mindig bőven lesz kőolajunk, csak éppen abból már nem műtrágyát fogunk előállítani, hanem tankokba fogjuk tölteni üzemanyagként.
Ez persze meglehetősen sötét kép. De a technológia is fejlődik, ami még megmenthet minket. A fúziós reaktorokban én látok kiutat. Rövidtávú megoldásként azért fejlődnek a kőolaj, illetve a földgáz kitermelésének technológiái is. A megújuló energiaforrások már nehezebb kérdés, technológiai okok miatt – elektromos áramot nem tudunk hatékonyan tárolni nagy mennyiségben, márpedig a termelés és a fogyasztás egyszerre történik – sajnos sokszor nem hogy csökkenti, inkább növeli a nem megújuló energiaforrásokból származó energiatermelést. De ebben is vannak új technológiák.
kb ~50év van hátra
De ez fel és le is változhat.
Amúgy meg nem kőolajból öltözünk stb. hanem szánhidrogénből.
Nem csak olajból lehet műanyagot stb. csinálni, hanem bármiből, ami szenet tartalmaz.
Más kérdés, hogy mennyibe kerülne...
Azért használunk olajat, mert az a legolcsóbb megoldás.
#3 Azaz napjaink szerves része a kőolaj, ami kezd elfogyni.
Megoldásként, ha fejlődik az űrkutatás, a környező bolygókról nem tudnánk bányászni?
Elég költséges akár most is űrhajókat kilőni, de lehet ez is jó kiindulópont - már ha egyáltalán a bolygók kőzeteiben van kőolaj.
#5 Köszi, mindenképpen rákeresek.
A kőolaj azért fosszilis üzemanyag, mert a valamikori élet (főként növényi) fosszíliája.
Olyan bolygón, ahol nem volt élet, nemigen találsz ilyet.
Szén is ugyanilyen fosszilis anyag, de arra pl. aszteroidákon is esetlegesen rá lehet találni.
A gázbolygókról viszont lehetne szénhidrogéneket gyűjteni.
Vagy a holdjaikról.
Titánon metán tengerek vannak.
Mikorra tehető a teljes kőolajkészlet elfogyása?
Nem fog elfogyni, hanem egyre drágább és nehézkesebb lesz a megtalálása és a kitermelése. Egy idő után már nem fogja megérni kitermelni. Tehát nem kifogyni fog, hanem túl ritka és ez miatt drága lesz.
Az átállás pedig nem egyik napról a másikra fog történni, ahogy a kőolaj drágulása sem. A gazdaságnak, az iparnak és a munkaerőpiac-nak is alkalmazkodnia kell a kialakult helyzethez.
Drágább lesz a közlekedés és drágábbak lesznek a termékek nagy része ha bénázunk az átállással. De ha okosan csináljuk, akkor alig lehet majd érezni a változást: A robbanómotorok és a kőolaj alapú műanyagok persze egyre drágábbak és retrobbak lesznek, de kb ennyi. Ehhez ügyesnek kell lenni. Szerencsére a kapitalizmus ehhez az átálláshoz elég frankó alapot adhat.
Szerencsére a világgazdaság nem egy bebetonozott építmény hanem folyton változó, alakuló, önjavító rendszer aminek a működése az egész világ érdeke. A kőolaj drágulásával meg fog nőni az igény az alternatív módszerekre. Ha bénán csináljuk, akkor lehetnek kisebb-nagyobb gazdasági válságok is, de azok amúgy is vannak és mindig meg lehet oldani, hogy visszaálljon egy elfogatható szintre az ipar, a gazdaság, és a munkaerőpiac is...
Volt már a kérdés!
Amúgy, ahogy írták: nem fogy el, csak egyre ritkább lesz.
Ha ügyesek vagyunk, akkor csak te, mint kisember fogod érezni, mert sokkal-sokkal többet kell majd dolgoznod, vagy sokkal rosszabbul fogsz élni.
Ha nem, akkor meghalsz a háborúban.
Valószínűleg ráfanyarodunk a műanyaghulladék újrahasznosítására.
Pirolízis semleges atmoszférában megoldaná a problémát, csak nem lesz egyszerű.
Energiaigényes, bonyolult eljárás lenne. A zárt térben felhevített PVC-ből sósavgáz, egyéb anyagokból klf. dioxinok szabadulnának föl, amiket kezelni kéne.
- - -
Egyszer elfogy a műanyag hulladék is? Lehet csinálni műanyagot kukoricaszárból is (furfurol).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!