Melyik mondja meg az igazat, a hit vagy a tudás?
Erkölcsi problémákra talán a hit segítségével lehet jobb megoldást találni. De persze hit nélkül is sikerülhet. Matek feladatokat a Biblia viszont nem tud megoldani, arra inkább a tudásomra hagyakozom.
Ha valami univerzális igazságra gondolsz, akkor nem tudom. Ezen gondolkozni is kár. A vallás egyszerű választ ad, a tudomány sokfélét, de bizonytalant.
Ez attól függ, hogy hiszel-e a tudásban. :)
Most komolyan. Csak a hit nem gyógyítja meg a vakbélgyulladást. A sebész tudása, viszont megmentheti a vakbélgyulladásban szenvedő életét.
Amúgy mindkettő kell az "igazság" felderítéséhez. Egyébként pedig szerintem a "hit" és a "tudás" nem egymás ellentétei, sem pedig egymást kizáró alternatívái.
dellfil
Olvass utána a naturalizmusnak, érdekes dolgot boncolgat. Az életet egy láncreakciónak tekinti, amivel szimplán megmagyarázható hogy eleve nincsen szabad akarat, mert mindent aszerint cselekszel ami a múltban történt, és kihatással van rád a jelenben. Pl.: az oktatás kialakulása, vagy az, hogy azért tetszik neked egy lány, mert régen volt egy hasonló, és szimpatikus barátnőd. De ahhoz meg kellett születnie, akit meg is kellett szülni, és aki megszülte, annak is meg kellett születnie. Tanulsz, mert tanítják, mert azok is tanulták akik tanítják. Lényegében mindent vissza lehet vezetni egy alapállapotig (elméletileg), még az érzelmeket is. Lenne-e manapság nemzeti érzelmű ember, ha az egész világ egy rassz, egy ország lenne? Hát nem.
Ez kizárja a szabad akaratot, és lényegében sorsszerűvé teszi az egészet. Ez a pillangóhatás szerű életleírás szerintem érdekes. Persze ez is csak egy elmélet.:)
Hinni bármiben lehet. Nézz csak be az ezotéria témakörbe. Annyi ott a sült bolond, aki a végletekig meg van győződve az igazáról, hogy hihetetlen. A vallás témakörben is vannak végletesen hülye emberek.
Tudni viszont csak bizonyított dolgokat lehet, ami legalábbis általános körülmények között igaz (pl. newtoni fizika).
Az erkölcsi kérdésekre való helyes válasz megadásához sem kell vallásos hit, vagy félelem, csak jó nevelés.
Talán fura, de minden HIT.
Amit tudásnak gondolsz, az is. Csak most mást hiszünk tudományosan igaznak, mint 100éve. Vagy 200 éve. Vagy 100 év múlva. A suliban tanított tudományról is kiderül majd, hoyg nem minden igaz. Nobel díjat is kapott már olyan tudós, akinek a felfedezését azóta már megcáfolták.
A lényeg a hited.
Magadban, az értékrendedben, a szeretteidben, a világ is olyan körülötted, amilyennek te hiszed. Érzelem, vagy kémia. Táguló vagy elöregedő világegyetem. Test, lélek szellem vagy csupasz molekulák.
"Tudni viszont csak bizonyított dolgokat lehet"
Ez a legnagyobb tévedés.
Minden korban bebizonyítottnak éreztek egy csomó dolgot, amin ma már nevetünk. Mindent a saját értékrendünkkel és világképünkkel magyarázunk és "bizonyítunk". De senki nem biztosítja, hogy az értékrendünk/világképünk/logikánk jó legyen.
Illetve van egy csomó dolog, ami nem is "bizonytható", mert pl. nem reprodukálható. Nem bizonyítható, hogy Napoleon létezett, nem bizonyítható az ősrobbanás. Van egy csomó jel, amit mindenki úgy értelmez, ahogy a saját hitrendszere engedi. Ennyi :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!