A teológia, a filozófia, és a matematikán kívül miről mondhatjuk, hogy végtelen?
8#, és 10#:
Zseniális a rávilágításod, köszönöm:). Tetszik, és logikus a levezetésed.
Viszont az jutott az eszembe, hogy pl.: van egy zeneszám, aminek van egy alapverziója, de azt mondjuk 12 év után újrahangszerelik, tesznek-elvesznek hozzá-utána, így egy mondhatni új zeneszám keletkezhet, tehát a véges zeneszámból hirtelen megint egy végtelen zeneszám keletkezett az újítással. És lehet, hogy megint 12 év múlva ismét megújítják azt, de ez már lényegesen másabb lesz, mint az eredeti, csak minimálisan fog hozzá hasonlítani.
Ebből az elgondolásból gondoltam erre a végtelen dologra.
> van egy zeneszám, aminek van egy alapverziója, de azt mondjuk 12 év után újrahangszerelik
Akkor lesz egy új alkotás. És ahogy az előző okfejtésekből következik, ettől még véges számú alkotás lesz.
> tehát a véges zeneszámból hirtelen megint egy végtelen zeneszám keletkezett az újítással
Nem. Hacsak nem áll végtelen idő rendelkezésre a különböző változatok elkészítésére, vagy nem végtelen számú ember készít különböző változatokat, vagy nem végtelenül kevés idő alatt készül el egy új változat.
~ ~ ~
Ha véges mennyiséghez véges mennyiséget adsz hozzá, vagy véges mennyiséggel szorzod meg, akkor az eredmény is véges lesz. Ha egytrilliót az egytrilliomodik hatványra emeled, majd az így kapott számot szintén önmaga hatványára emeled, és ezt egytrilliószor végzed el, akkor lehet, hogy egy nagyon nagy számot kapsz, de egy véges számot.
Végtelen mennyiséget csak úgy kapsz egy véges mennyiségből, ha végtelent adsz hozzá, végtelennel szorzod, vagy végtelenül kicsi mennyiséggel osztod. Igen lehetne beszélni végtelen számú zeneműről, de ahhoz vagy végtelen számú ember kell, vagy végtelen hosszú idő, vagy végtelenül rövid idő egy-egy zeneszám legyártására.
~ ~ ~
Amúgy mindkettő megfogható kicsit máshogy…
Egy szabványos – 80 perces – zenei CD-n 700 MiB-nyi adat van, az 5 872 025 600. Tehát összességében 2⁵⁸⁷²⁰²⁵⁶⁰⁰ lehetséges, maximum 80 perces zenemű létezhet a világon. Nyilván létezhetne több, ha jobb minőségű lenne a felvétel, de nyilván ebben a 2⁵⁸⁷²⁰²⁵⁶⁰⁰ változatban sok hallásra megkülönböztethetetlen változat, meg zenének aligha nevezhető zaj, vagy bármilyen hanganyag is van. Ha most 80 perc helyett 800 percet, 80 órát, 80 évet, vagy 80 milliárd évet veszel, akkor is csak egy véges számmal szorzod meg a lehetséges zeneművek hosszát. (Az más kérdés, hogy ha egy CD-nyi hanganyagot sikerülne is egy atomban tárolni, akkor sincs elég atom az univerzumban, hogy minden változat ténylegesen létezhessen.)
Irodalmi alkotást szintén fel lehet olvasni, és lehet rögzíteni CD-n, tehát erre is igaz, hogy véges hosszúságú műből csak véges darab létezhet. De meg lehet fogni ezt máshogy is. Pl. a világ leghosszabb írott alkotása a Mahábhárata. Kb. 1,8 millió szóból áll. Ha maximum ekkora terjedelmű művet veszünk, és maximum 100 karakter hosszú szavakat, és egy 100 karakterből álló ábécét, akkor ez maximum 18 milliárd különböző irodalmi alkotást jelent.
~ ~ ~
A végtelent sokan úgy képzelik el, mint egy nagyon nagy számot. Ez teljesen hibás, bár érthető, igencsak nagyfokú absztrakciós készség kell a végtelen valódi természetének felfogásához. Attól, hogy valami nagyon nagy, nagyon sok, attól az még mindig lehet véges. Az összes lehetséges audio CD mennyisége olyan nagy, ami nehezen érzékeltethető még hasonlatokkal is. De még ez a hatalmas mennyiség is végtelenszer távolabb van a végtelenhez, mint a nullához. Bármilyen nagy – de véges – számot is próbálsz elképzelni, az a végtelenhez képest elhanyagolható mennyiség.
#13. Az a végtelen egy másik dolog. Ha örök életű lennél és folyamatosan mozognál össze vissza, akkor a végtelenségig mozogsz a véges térben. Nem kell szabályosnak se lenned. Itt a folyamat időtartama végtelen.
Kérdező: az ember véges lény. És kell neki egy bizonyos, jól megfogható időtartam valami elvégzéséhez. ezért ő soha nem lesz képes végtelen számú elem megalkotására. Akkor se, ha minden eddig létező ember ténykedését vennénk figyelembe. Az véges lenne, csak sok. Nagyon sok. De véges.
Ezért az ember a végtelent elképzelni tudja, azzal (mint absztrakcióval) dolgozni tud, de a végtelen soha nem fogja érzékelni. ennek oka az, hogy ő véges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!