Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Honnan tudjuk, hogy valóság-e...

Honnan tudjuk, hogy valóság-e a valóság?

Figyelt kérdés
Mi van ha ez az egész amire azt mondjuk, hogy valóság csak illúzió? Vagy valóság a valóság?

2015. aug. 28. 19:44
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Sehonnan. Nem lehetséges bizonyítani, ahogy az ellenkezőjét sem. Feltételezzük hogy a valóság tényleg a valóság, mert nincs más hasznos lehetőségünk.
2015. aug. 28. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Mivel valóság ás szimuláció között úgysem tudsz különbséget tenni a valóság a valóság, akkor is ha szimuláció.
2015. aug. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A világot az érzékszerveiddel tapasztalod meg. Ezek befogadóképessége korlátozott, hiszen a hang és a fény is csak egy szűk tartománya a létező elektromágneses spektrumnak. Tehát a valóságot sosem fogod megtapasztalni.

A valóság azért tűnhet valóságnak, mert konszenzuális. Az emberi agy felépítéséből és működéséből adódóan mindenki ugyanazt "hallucinálja"

2015. aug. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 homo ludensz ***** válasza:
100%
A minap felkeltette a figyelmemet egy érdekes tanulmány. A agy szerkezetéről írt persze csak nagy vonalakban hogy az ellenkező testrészünket vezérli az egyik agyfélteke és viszont. Kísérletekkel bizonyították hogy csak az egyik agyféltekében bevitt információ (látvány útján)és a másik agyfélekébe bevitt merőben más információt a bal agyfélteke hogyan összesíti s "meséli" el nekünk hogy amit elénk tártak az úgy logikus tehát az a valóság. Mindenki a saját valóságát kapja feldolgozva a saját agya által és számára az a valóság. Hasonló környezetben él sőt ebben nö fel,szocializálódik és ha nincsenek ettől elütő gondolatai vagy cselekedetei akkor ő maga is a valóság részeként éli le az életét.
2015. aug. 28. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ajánlom Descartes Elmélkedések az első filozófiáról című munkájának első fejezetét. Pont erről ír. Aztán ha érdekesnek gondolod olvasd tovább, utána jön az, hogy miben lehetünk biztosak, stb, stb.


Meg Putnam Agyak a tartályban című cikke is érdekes lehet :)

2015. aug. 29. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Brain Storming ***** válasza:
53%

Valóság az, ami akkor is létezik, ha te nem hiszel benne.


Mellesleg temérdek dolog van, ami valóságosan létező dolog, attól, hogy nincs olyan a valóságban, amire rámutatva azt mondhatnánk, hogy az az. Ilyenek pl. a számok. A számok tökéletesen szimbolizálhatnak valóságos folyamatokat, előre lehet velük jelezni a jövőt, stb, de ehhez nem kell a valóságban létezniük. A számok önálló entitásként való létezése illúzió.


Másik dolog, hogy mi van akkor, ha maga az illúzió fogalma is illúzió? ):o)

2015. aug. 29. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Brain Storming szerintem rosszul írja, hogy mi a valóság. A valóság nem attól függ, hogy mit hiszel. Inkább fordítva: a valóságod határozza meg, hogy mit hiszel.


A valóságot az agy hozza létre bementi jelekből. Ez egy modell. A kérdező kérdése arra vonatkozik, hogy a modell mennyire hűen képezi le azt, amit ő valóságnak nevez, de helyesebb lenne igazságnak nevezni. A valóságot akkor neveznénk illúziónak, ha semmi köze nem lenne az igazsághoz, illetve ha össze tudnánk vetni az igazsággal, és pontosan megfelelne neki, akkor nevezhetnénk a valóságunkat igazságnak.


Az egyik probléma, hogy a valóságunkat az igazsággal összehasonlítani lehetetlen, mert csak valóságunk van, igazságunk nincs. Az igazság nem tudatosul. Például könnyű azt belátni, hogy igazából nincsenek sem hangok, sem színek, sem formák, sem ízek. Mindezek az elme termékei, és nem kívülről mennek be a fejedbe, hanem a fejedben jönnek létre. Mindezek a saját valóságod elemei, és nem tudhatjuk, milyen viszonyban vannak az igazsággal.


Mivel nincs összehasonlítási alapunk, nem lehet megmondani, hogy a valóságod helyes-e vagy hamis. Valóságnak viszont mindenképpen valóság, mert más nem nagyon tud lenni. A hallucináció nem konvencionális valóság.


Az agyak a tartályban gondolatkísérletet azért nem szeretem, mert az agyunk most is agy egy tartályban, ahogy mi látjuk. A testünk ugyanazt a funkciót látja el, amit a gép látna el.

2015. aug. 29. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ozmium!!


Ez az agyak a tartályban-os gondolatod nagyon tetszik!! :)

2015. aug. 29. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 MesCool válasza:
2015. aug. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!