Mi tartja mozgásban az elektront a proton körül? Miért nem tapad hozzá, ha ellentétes pólusúak?
Vajon ez is csak a "sötét energia" feltételezésével lehetséges, amivel a galaxisok gyorsuló távolodása is magyarázható?
Az elektronok NEM klasszikus pályákon mozognak az atommag körül!
Jobban jársz, ha inkább úgy képzeled el ezeket, mint a rezgő húrokat (csak nem síkban, hanem térben rezegnek).
És azért nem tapad hozzá az atommaghoz (a legbelső), mert ahhoz össze kellene mennie egészen picire, és ez a határozatlanság miatt nem lehetséges, esetleg csak rendkívül rövid időre.
A többi elektront pedig a belsők taszítják, azért maradnak a helyükön.
Kérdező feltehetően a fotonnal kevered. De még az is képes úgy viselkedni, mint az anyag.
A probléma egyébként klasszikus. Adott az ismereteid szintje. Nem szép sorban haladsz, hanem belekapsz jóval bonyolultabb dologba. Nem érted a zömét. Ezért elolvasol mást. Még kevésbé érted. És a folyamat lényege, hogy nem a megvilágosodás, hanem a z összezavarodás felé haladsz. Ezen csak a módszeres tanulás tud változtatni.
A Millikan kísérlettel meghatározták az elektron töltését, amely e= -1.6*10ˉ¹⁹ coulomb.
ebből gyorsulásméréssel a tömege
9,1*10ˉ³¹ kg
"Miért nem tapad hozzá, ha ellentétes pólusúak?"
Se az elektronnak, se a protonnak nincs pólusa. Töltésük van, nem pólusuk.
A kérdés egyébként jó, nagyon jó, de a válasz megértéséhez valóban nagyon sok dolgot kellene még megtanulnod. Ezt most ne kioktatásnak vedd, mert nekem is sokáig hiába magyarázták (nem mintha ez jelentene bármit is :D). Nekem sincsenek meg a kellő alapok a részletes magarázat megértéséhez.
Minél pontosabban akarod tudni, megérteni, annál inkább belemerül a magyarázat a kvantumvilág rejtelmeibe, ami pedig egy igen nehéz része a fizikának. Nehéz, mert bármiféle analógiát akarsz hozni az általad ismert makrovilágból a kvantumvilágban történő jelenségekre, azok sosem fogják takarni a valóságot teljes mértékben, valamiképpen mindig tévútra vihetnek. Mint pl. az is, hogy az elektront is meg a protont is kis golyócskákként képzeled el. Ez általános iskolában, amikor még azt tanuljuk, hogy elektronpályák meg töltés meg ilyenek, még elmegy, jól tudja modellezni a molekulák kialakulását meg ilyesmiket. De a kérdésed ennél már sokkal mélyebbre vezet, és a kellő tudás, ismeret hiányában bármiféle magyarázat rossz képet alakíthat ki benned a jelenségről.
Szóval becsülendő és értékelendő, hogy érdeklődsz a fizika ezen mélységei iránt, de szerintem egyelőre elégedj meg annyival válaszként, hogy "így van és kész" :D Később, ha tanulmányaidat ez irányban folytatod tovább, akkor majd érteni fogod, hogy miért írtam most ezt. Nehéz JÓL elképzelni ezen dolgok működését, mert az agyunk nem a kvantumvilágbeli történésekhez, jelenségekhez szokott, edződött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!