Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A proton élettartama 10^36...

A proton élettartama 10^36 év, utána szétbomlik. Mivé bomlik szét? És miért pont 10^36 év múlva?

Figyelt kérdés
A proton mikké bomlik szét idővel? És egyáltalán milyen erők hatására? Hiszen elméletileg a sörét energia csak 10^90 év múlva szedné szét őket, tehát a proton halálát nem a sötét energiának tudhatjuk be. De akkor minek? Milyen erőhatás "szedi szét" a protont csak úgy spontán? És egyáltalán ez az erőhatás már most hat a protonra, vagy csak az idő múltával fog "kialakulni" benne ez az erőhatás? És egyáltalán miért pont 10^36 év? Hogyan állapították ezt meg?
2016. jan. 13. 23:34
 1/5 A kérdező kommentje:
Tévedtem, 10^36 secundum. Azaz másodperc. De a számot tudtam, csak a mértékegységben tévedtem egy hangyányit.
2016. jan. 13. 23:36
 2/5 anonim ***** válasza:

Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy minden egyes proton a keletkezésétől számított ennyi idő után megszűnik, mint az óramű. Ez egy felezési idő. Statisztikus események a protonok bomlását okozzák, és átlagban nagyon sok protont megfigyelve azt tapasztalnánk, hogy ennyi idő alatt bomlik el a felük. De 10^36 év múlva nem bomlana el különösen több vagy kevesebb, mint előtte vagy utána, tehát az nem valami határvonal. Ha folyamatosan mérnéd 10^50 évig mondjuk az elbomló protonok számát, akkor egy exponenciálisan lecsengő görbét kapnál, és nem tudnád szemre megmondani, hogy most 10^36 s az hol is van a görbén. Csak az alapján, hogy pont ott, ahol a görbe eléri a kiindulási mennyiség felét. De ez nem egy kitüntetett pont a protonoknak, csak nekünk.


Hogy pontosan mik azok a statisztikus folyamatok, amik ezt a bomlást okozzák, és pontosan hogyan, azt meg nem mondom. Nem külső erő, hanem a belső stabilitásuk nem tökéletes. Olyanok, mint a radioaktív elemek. Azokat sem szedi szét semmi, csak maguktól instabilak. Csak a proton sokkal stabilabb, ezért 10 perc helyett ennyi a felezési idejük.

2016. jan. 13. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Azért arra felhívnám a figyelmet, hogy a világegyetem életkora jóval kisebb, mint 10^36 mp, szóval itt azért nincs elég mérési eredményünk, hogy meghatározzuk pontosan a proton élettartamát vagy hogy mi lesz belőle bomlás után.
2016. jan. 14. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha egy adat statisztikus, az azt jelenti, hogy nem egy konkrét egyedre vonatkozik, hanem az egyedek összességére. Azaz egy konkrét proton (ha képes lennél figyelemmel kísérni) tetszőleges idő (mikroszekundum, vagy évmilliárdok) múlva bomlik el. Attól függ, milyen körülmények között van. Ha eltalálja egy nagyenergiájú részecske, akkor attól függően, hogy milyen módon találják el és mi, (és a kvantumfizika szabályai szerint) elemeire esik. Ezek között bármely ma ismert részecske, vagy több részecske előfordulhat. Mivel nincs mód egy konkrét protont és az őt eltaláló konkrét részecskét elemezni, így erről ennél többet nem mondhatunk. Azonban nagyon nagyon sok megfigyelésből már lehet következtetni statisztikai adatokra, innen jött az említett idő is. Meg az is, mire bomlik. Fotonra, müonra, elektronra, másra, mikor mire.
2016. jan. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
2016. jan. 14. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!