Magasfeszültséggel le lehet szakítani egy protont egy összetettebb atomról? Hogyan?
Mondjuk hogyan lehet egy nehezebb, pl. a 80-as elem magjáról egy protont leszakítani?
Hogyan működhet ez az összes atommal, azaz hogy minden egyesről csak egy szakadjon le, ne pedig egy atomról több, amíg van?
protont nem lehet atommagról leszakítani. Egyébként neutront se. Kivéve a hidrogént, ahhoz viszont pontosan nulla volt kell, már kész.
Atommagot csak szét lehet csapatni, mint zillel a kutyasz..rt, de nem árammal, hanem megfelelően nagyenergiájú elemi részecskével, pl. alfarészecskével, neutronnal, felgyorsított nehéz maggal, stb.
Van olyan magreakció , melynek vége szabad proton , pl. N-14 orrbagyűrve egy alfa-részecskével, keletkezik béta-bomló O-17 és egy darab drága proton.
Ha két elektróda közé juttatunk egy ionizált atomot, (pozitív) atommagot, akkor negatív elektródákkal körbevéve nem lehet akkora térerősséget létrehozni, ami több irányba akarná vonzani, azáltal szétszakad, vagy az egyik proton lejön róla?
Például a gyorsítókban Mev energia van, ehhez felér a megavoltos nagyságrendű feszültség, ami nem is olyan sok, viszonylag kezelhető és előállítható?
Az LHC-ban nehéz atomokat is szoktak gyorsítani. Arany atomok repülnek iszonyatos sebességgel, hatalmas gyorsítófeszültség hatására. Az elektronokat azonnal letépi ez a feszültség, mind.
Aztán az atommagok megtesznek sok 100000 kört, már majdnem fénysebességgel mennek, már 20-szorosára nőtt a tömegük - és még mindig semmi.
CSAK akkor törnek szét, amikor szemberepülnek egy ugyanilyen, de ellenkező irányba haladó atommal.
Szóval, a jelenlegi feszültség még nagyon-nagyon kevés a hasításhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!