Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az a vektortér?

Mi az a vektortér?

Figyelt kérdés
Túl vagyok már az egyetemen (műszaki szak), de már többször hallottam ezt a fogalmat, amire rá is kerestem, de nem igazán sikerült értelmeznem. Ha tudnátok írni egy szemléletes példát műszaki területről, hogy hogyan képzeljem ezt el, akkor megköszönném!

2017. okt. 24. 18:04
1 2
 11/15 dq ***** válasza:

"Azt hiszem a fix méretű tenzorok is vektormezőt alkotnak."


vektorteret*

2017. okt. 25. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Az angol wiki egyszerűbben fogalmaz, mint a magyar:


"A vector space (also called a linear space) is a collection of objects called vectors, which may be added together and multiplied ("scaled") by numbers, called scalars. "


Vagyis olyan vektorok összessége (halmaza?), amik összeadhatók, skalárral szorozhatók, és az eredmény ugyancsak a halmaz része lesz.

Ez így helytálló?

2017. okt. 25. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Ez így igaz, csak nem elég.
2017. okt. 25. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
24%

#9, csak azt nem tudom, hogy melyikben beszéltem hülyeséget, amiben vázoltam, amit hittem, vagy abban, hogy félrevezettek. :D

Bronstejn-Szemengyajev (van, ki ezt a fogalmat nem ismeri?) 1982-ből: Az olyan vektormennyiséget, amely a tér egy tartománya minden pontjában meghatározott értéket vesz fel, vektor-pontfüggvénynek, vagy vektortérnek (vektormezőnek) nevezzük.

Újabb öreg bácsi, Makai Endre matematikus, a lektora a kézikönyvnek. :D

Előtte úgy különböztették meg néha, hogy: ha a vektortér két dimenziós, akkor precízebb elnevezés a vektormező.

A Bronstejn-Szemengyajevnek van modern változata is, Y2k utáni, abban már csak vektormező szerepel ugyanott.


Lehet, hogy már előbb is észre kellett volna venni a váltást, nekem először egy 1974-es differenciálgeometriai könyvben van a megjegyzés a "vektormező (vektortér)" szövegrészlet után, hogy: "A vektortér elnevezést lehetőleg kerüljük, mivel azt a lineáris algebra más célra már lefoglalta." Bár ennek is egy helyes öreg bácsi, Szolcsányi Endre akadémikus a lektora. :D

A régiek, mint említett Pachné-Frey: Vektor- és tenzoranalízis, vektoranalízises/differenciálgeometriás műegyetemi jegyzetek, Scharnitzky, mindkettőt megengedték.

Hát így volt ez 50 éve. :)

2017. okt. 25. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

9-es! Valóban hallotam ezt a kifejezést 1. félévben ,,Matematika I." c. tantárgyból, amikor is a gyaktanár egy 9 dimenziós vektortérről beszélt, mi meg csak lestünk, hogy mi baja van:D Azt hittük, ennek később lesz valami szerepe, de meglepő módon nem jött elő semmiból,

se mechanikából (Statika, Szilárdságtan, Dinamika), amiben aztán dolgoztunk vektormennyiségekkel meg tenzorokkal is bőven, áramlástanból se, ahol szintén volt 1-2 elég látványos feladat, szóval sehol.

Ezért is kértem, ha tudja valaki, hogy a gyakorlati életben hol leeht vektortérrel találkozni, akkor kérem írja meg, és a kérdésem továbbra is él:)

2017. okt. 25. 19:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!