Más bolygókon máshogy telik az idő?
Mihez viszonyítva?
Az ottani 'nap'-ot is feloszthatod 24 órára.
Az, hogy a földi 'órához' viszonyítva az mennyi, bolygónként változó.
Mekkora kavart csinált a Csillagok között film!
Az idő a gravitációs teret okozó tömeghez egyre közelebb egyre lassabban telik (persze ez mindig viszonyítás, most mondjuk egy sokkal messzebbi ponthoz képest). Például egy fekete lyuk közelében, mondjuk akörül keringő bolygón lassabban telik, mint nálunk a Földön.
De a film extrém időkülönbsége
1. teljesen irreális mértékű (túl nagy fekete lyukhoz túl közel kéne lenni ilyen mértékű idődilatációhoz, ott már az árapályerők szétszednének egy bolygót),
2. a filmben az idődilatáció a bolygón és a bolygó körül keringő űrhajón lévő személyek közt volt, ami hülyeség, mert az időeltérés a fekete lyuk gravitációs görbületétől áll fenn, vagyis a bolygó körüli pálya és a bolygó felszíne körülbelül ugyanolyan eltérést mutatna pl. a földi időhöz képest, de nem egymáshoz képest.
Még volt sok más sántító dolog is a filmben, de ide most igazán csak ez a részlet vág.
Ez lehet ám egy jó kiselőadás téma, fogni ezt a filmet és szétcincálni a tudományos hibáit.
Ez tutira csillagos ötöst ér.
De nem öregedsz lassabban b@sszus!
A saját szemszögedből mindig ugyanúgy telik az idő. Ezt a relativitás sem változtatta soha semmilyen módon meg. Többiek akik már ezer ilyen kérdést megválaszoltatok, ezt igazán bedobhatnátok.
Az idő minden megfigyelő számára ugyanúgy telik, de mivel nem térben, hanem téridőben mozognak, lehetséges, hogy más "ösvényeket" járjanak be és előbb vagy később érkezzenek meg egy pontra. Tehát az egymáshoz viszonyított idejükben lehet különbség; lehetséges azt mondani, hogy a világ körülötted gyorsabban vagy lassabban öregszik (aszerint, hogy milyen "utat" jársz be), de a te saját idődet nem tudod semmilyen módon befolyásolni.
Én biztosan nem a relativitással kezdeném (legfeljebb a végén, röviden említenám meg), mert aztnem érted se te (te aztán pláne), se az osztály, se a tanár.
Inkább az időszámításból indulnék ki:
Hogyan számítjuk ki, hogy mennyi a Földön egy év vagy egy nap? (Föld sajét tengely körüli forgása, ill. nap körüli keringésével változó dőlésszöge és az így merőlegesen ráeső napfény mennyisége.)
Hogyan változik ez meg egy másik bolygón, ami gyorsabban kering, forog, vagy más a dőlésszöge?
+1 az utóbbihoz.
Nagyon fontos, hogy a "saját idő" állandó. Akármelyik bolygón vagy, te pontosan 1 másodperc/1 másodperc ütemben öregszel.
"Ez lehet ám egy jó kiselőadás téma, fogni ezt a filmet és szétcincálni a tudományos hibáit."
Azért én némileg óvatosabb lennék egy olyan film esetében, aminél Kip Thorne a tudományos tanácsadó, de persze lehetnek köztünk rejtőző zsenik...
"Azért én némileg óvatosabb lennék egy olyan film esetében, aminél Kip Thorne a tudományos tanácsadó, de persze lehetnek köztünk rejtőző zsenik..."
Szerintem a végső szó itt is a produceré volt, nem a tudósé. Sajnos állatira látszik.
Nem kell ide rejtőző zseni, ha a film forgatásánál a hangadó és döntési joggal rendelkező személy nem volt az.
"Szerintem a végső szó itt is a produceré volt, nem a tudósé. Sajnos állatira látszik.
Nem kell ide rejtőző zseni, ha a film forgatásánál a hangadó és döntési joggal rendelkező személy nem volt az."
Szerintem csak lusta vagy utána számolni és kapásból rávágod, hogy hülyeség, mert akkor okosnak tűnsz.
Hogy miből gondolom?
Hát abból, hogy a producer (Lynda Obst) Kip Thorne barátja, együtt találták ki az egész filmet. Ja, meg írt a fizikájáról egy könyvet is...
de persze még mindig él a rejtőző zseni, mint lehetőség...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!