Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az egyenaramu halozatban a...

Vasmag kérdése:

Az egyenaramu halozatban a negativ toltesu elektronok aramlanak a pozitiv polus fele, de mi tortenik a valtoaramu halozatban? 50-szer valt polust az aram, oda-vissza aramlanak az elektronok? Miert hivjuk az egyik vezetot fazisnak a masikat nullanak?

Figyelt kérdés
Ha a fazisceruzat bedugom a konnektorba csak az egyik lukban jelez fazist es nem 50-szer az egyikben 50-szer a masikban, szoval akkor most valtozik a polus vagy sem? Erzem hogy valmit osszekeverek, de mit?

#elektrotechnika #váltóáram #elektron #polusvaltas #szinuszhullam
2017. márc. 7. 21:51
1 2 3 4
 11/33 EagleHUN ***** válasza:

"Igen. De ezt úgy képzeld el, hogy az elektronok baromi lassan mozognak, óránként pár centit. "


Driftsebesség:

[link]

2017. márc. 8. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 EagleHUN ***** válasza:

Az 50Hz-es váltakozó feszültség egy hullámhosszon kétszer vált polaritást, azaz minden eszközön a fézisceruzán is az elektronok másodpercenként 100x váltanak irányt.


A fázisceruza a hőtehetetlenség miatt nem vibrál emiatt 100-al. (Nem vagyok benne biztos hogy glimm és nem csak sima kis izzó van benne, de ezért most nem fogom szétszedni.)

Az áramot egy nagyon nagy értékű ellenállás leszabályozza benne, hogy a használó biztonságban legyen.

2017. márc. 8. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
100%

Valahogy az a gyanúm, hogy sokan úgy képzelik, az elektronok ténylegesen ide oda vágtatnak. Nem, egyáltalán nem teszik ezt. A golyós példát (ami azért az elektronmozgáshoz viszonyítva rettenetesen erős, bár jó egyszerűsítés) alaposan megfigyelve az látszik, hogy valójában a "hatás" az, ami mozog.

Keletkezik egy potenciálkülönbség, ez a töltésekkel rendelkező (amúgy az atommag körül békésen keringő) elektronokra erőhatást gyakorol. Megváltoztatják mozgásukat, ezt azonnal érzékeli a szomszéd atom, és a hatást továbbadja. Az elektronok zöme nem megy sehová, kering tovább. Csak a hatás megy tovább. Ez az elmélet.


Ennek a gyakorlati megvalósítása a generátor, trafó és mindaz, amit fentebb elmondtak. Minden vezetéknek van ellenállása, ami azt (is) jelenti, hogy ott a keltett (elektromos) energia egy része hő formájában távozik az anyatermészetbe, azaz nekünk elveszik. Emiatt az elektromos hálózatokat úgy tervezik, hogy a legkevesebb legyen a veszteség. A trafók ebben játszanak fontos szerepet.


A fázisceruza valójában egy vezető, amibe egy jelzőt (világító eszközt) iktattak. Amikor a konnektorba dugod, létrehozol egy hálózatot: a konnektor pólusa, a ceruza, te és a föld. Ha a fázisba dugod, a ceruza blokkolja a föld és a konnektorpólus közötti potenciálkülönbséget, és kigyullad a lámpa. Ha a nullába (földbe) dugod, nincs potenciálkülönbség, nincs áramlás, nem ég a lámpa.


A fázis egy olyan vezeték, amelyben a földhöz képest mindig nagy a potenciálkülönbség. A nulla olyan, amiben a potenciálkülönbség elvileg nulla, de ha elrontják a kötéseket, akkor lehet ott is potenciálkülönbség. Hogy ebből ne legyen probléma, beiktatnak egy föld vezetéket. Ebben azért nincs potenciálkülönbség, mert a túlsó vége (többnyire a trafóban, házaknál a főkapcsoló után, stb.) a földbe van vezetve. Vagyis, ha ezt fogdosod, elvileg se csaphat meg áram (persze ezt is lehet ronda módon kötni, és az nagy baj tud lenni).

2017. márc. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 kiitos ***** válasza:
100%
Itt Magyarországon a NEFH (nullával egyesített földelő hálózat ) a használatos , tehát a 0,4 kv trafó csillagpontja a nulla és azt kell összekötni a földelőkkel. Pl japánban az egyik fázis van földelve. Többféle érintésvédelmi mód létezik ,csak az egyik a földelés-nullázás.
2017. márc. 8. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 A kérdező kommentje:
köszönöm, igazából azt nem értem, hogy ha egy áramkörnek zártnak kell lennie ahhoz hogy a benne lévő fogyasztókon áthaladjon az áram és működésbe hozza őket, akkor hogy tekinthetek zártnak egy olyan áramkört aminek a fázisa eljön a házamig a generátortól, (trafótól) de a nulla nem. A földpotenciál és a fázispotenciál közötti különbség azt is jelenti, hogy ha leszúrok jó mélyen a földbe egy "rézdrótot" és rákötök egy fogyasztót, aminek a másik csatlakozási pontjára a fázist kötöm akkor zárt az áramkör a földön keresztül és világít pl. egy izzó?
2017. márc. 9. 08:35
 16/33 anonim ***** válasza:

Hát, bocs, vagy félreértés van, vagy nem hatoltunk még elég mélyre. Kérdés, elég mélyre akarsz-e hatolni.

Azok, akik azt mondták, tehát, hogy a te házadhoz menő energiaáramlásnál nincs nullavezető, azok félrevezettek.

Hogy a nagyobb feszültségű hálózation nincs nullavezető, annak az az oka, hogy a 3 fázisú rendszerben nem a nullán folyik visszafele, ami az egyiken befolyt, hanem a többin.


Ami a kérdésedet illeti, egyszerű alapesetben világítani fog, de ez sok mindentől függ.


Azok, akik behozták a földvezetéket, NEFH-t a beszélgetésbe, nem tették jól, mert először az alapokat kell megépíteni, utána jöhet a felépítmény.

2017. márc. 9. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 A kérdező kommentje:
Ismét csak megköszönni tudom, de most már valaki igazán segíthetne összefoglalni egy sematikus képet fi relé, nulla vezetővel közösített föld és egyéb "plusszok" nélkül. Szóval a 3 fázisú generátortól eljön az utcai oszlopon a 3 fázis, ebből egy sincs földelve, van ahol jön hozzá egy nulla is, de van ahol az oszlopon nem csak a legközelebbi trafótól, (de oda hogy megy?) és ebből nálam a házamban lesz egy zárt áramkör amelynek az egyik ága fázisvezető a másik nulla vezető. Tényleg sok információt kaptam és ezt Tényleg köszönöm, de ezúttal úgy érzem nem rajtam múlik, hogy megértsem egy zárt áramkörben folyó áram útját a generátortól a lámpáig. Ha valakinek még van türelme hálás lennék érte...
2017. márc. 9. 13:55
 18/33 anonim ***** válasza:

Kisfeszültségű hálózaton a 3 fázis összefogott pontját is elhozzák (ezt hívják nullavezetőnek), így kaphatnak nagyságra nézve kétféle (fázis és nulla között fázis, fázis és másik fázis között vonali), rendszerre nézve másik kétféle (egyfázisú és háromfázisú) feszültséget a fogyasztók. Egy fázison az áram útja fázisvezető - készülék - nullavezető, három fázison fázisvezető - készülék -. másik fázisvezető vagy nullavezető.

Kisfeszültségen nálunk (pontosabban a közcélú hálózatokon) a rendszer egy pontját földelik - többféle előnye miatt. Mivel a nullavezető szimmetriaokok miatt úgyis nagyjából földpontenciálon van, célszerű volt azt földelni.


A többi erre épül rá.

2017. márc. 9. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, az egy fázis, három fázis, fázisfeszültség, vonali feszültség, áramút a helyére került, (nálam) talán a föld, földpotenciál, a föld nem vezet, de mégis témakör egy picit még kilóg, de majd beérik. Még egyszer köszönöm!
2017. márc. 9. 16:38
 20/33 kiitos ***** válasza:

Szerintem pontosan a NEFH a lényeg, ami segít megérteni az áramkör különböző pontjain a potenciálkülönbségeket.

Nagyon lebutítva : 3 laposelem negatív pólusát összekötöd (ez a trafó 3 tekercsének a csillagpontja tehát a NULLA), lekalapálsz a talajba egy vasrudat és ahhoz is hozzákötöd (ez a FÖLDELÉS)

A laposelemek pozitív pontjai a FÁZISOK

Ezután fogsz 4 szál vezetéket (HÁLÓZAT) hozzákötöd őket a 3 pozitív és egy közös negatív ponthoz (3F+N) és elszállítod a villamos energiát a fogyasztókhoz.


A nagy különbség a hogy ez egyenfesz, a valódi pedig 50Hz váltó és a 3 fázis 120 fokos eltolásban van.

Olyan mintha 1 sec alatt 50-szer fordítanád meg az elemek polaritását, de az áramkör jól mutatja a valódit.


A földön nem vezetünk üzemi áramot, nagy az ellenállása.

2017. márc. 9. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!