Miért szinuszos a generátorban indukált feszültség? Lehet másmilyen jelalakút is előállítani a pólus geometriájával?
Valószínűleg azért szinuszos, mivel (Gauss) ilyen eloszlású a fluxus a pólus felületén, a szélei felé haladva csökken. Lehetséges olyan speciális geometriájú pólust kialakítani, ami háromszög vagy fűrész jelalakú feszültséget gerjesz a forgó generátorban?
Négyszögfeszültség létrehozható egy lineáris eloszlású fluxussal?
A józan ész viszont azt mondja, hogy ha egyetlen szál vezetőt veszünk, ami előtt elhalad a pólus, akkor négyszög feszültségnek kell keletkeznie (állandó), ha a pólus minden egyes négyzetmilliméterén azonos a fluxus, mert egységnyi idő alatt ugyanannyi erővonalat metsz. Következésképpen a szinuszos jelleg az ilyen fajta egyenlőtlen fluxuseloszlásból ered.
Hogyan következhet a körmozgásból?
Elvileg lehetséges négyszögjel, de akkor az álló és forgórész távolságának és/vagy szögsebességének is változnia kell a pillanatnyi szöghelyzettől függően.
Egyrészt mechanikailag körülményes, és különösebb igény sincs rá, másrészt nem lehetne tovább transzformálni.
No, hát talán ajánlatos a legelejéről indulni. Az meg az egyenáramú gép, általában ezzel kezdik a villamos gépek tankönyvek - jobb tankönyvíró fogalmaz úgy, hogy a váltóáramú gép az egy kifordított egyenáramú gép.
Itt a pólus az állórész, és a forgórész vezetője forgás közben metszi az erővonalakat, ami a Wiki szerint (nem tudom, a Wiki előtt hogyan működött bármi...), ha "az elmozdulásnak van a mágneses erővonalak irányára merőleges összetevője", akkor feszültség indukálódik benne. Körpályán a merőleges összetevő az a szinusz, ha a semleges vonalnál indul a szögszámlálás.
Eddig ezt még elfogadod? :)
Ezek szerint egy lineáris motorhoz hasonló készülékben máris nem szinuszos feszültség keletkezne, mivel nem körpályán mozog a pólus?
A kör-szinusz párhuzam azért nem érthető, mivel abban a szakaszban, ahol van indukció az korántsem egy teljes kör, csak mondjuk 30 fok, és utána elméletben a szórt tér sem hozhat létre indukciót, hiszen a vasban fut a jelentős fluxus.
Hát be lehet azt látni, de ha nem, van egy másik megközelítés, ugyanarra az eredményre vezet, a tekercs által bezárt felületen megfogott mágneses térnek a tekercs síkjára merőleges vetülete, de hagyjuk az óvatos megközelítést. :)
Kérdésedre a válasz, leszűkítve váltakozóáramú kiálló pólusú forgógépre, igen, a pólusfej (saru) kialakítása miatt a pólussaru és környéki mező szinuszhoz közelít. Mert van ugye nemcsak kiálló pólusú, hanem hornyokba tekercselt is, ott a hornyok és fogak nem egyforma kialakításával érik el ezt. Bár a szinuszhoz való közelítésben szerepet játszik még a horonyferdítés és a tekercselés milyensége is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!