Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az egyenaramu halozatban a...

Vasmag kérdése:

Az egyenaramu halozatban a negativ toltesu elektronok aramlanak a pozitiv polus fele, de mi tortenik a valtoaramu halozatban? 50-szer valt polust az aram, oda-vissza aramlanak az elektronok? Miert hivjuk az egyik vezetot fazisnak a masikat nullanak?

Figyelt kérdés
Ha a fazisceruzat bedugom a konnektorba csak az egyik lukban jelez fazist es nem 50-szer az egyikben 50-szer a masikban, szoval akkor most valtozik a polus vagy sem? Erzem hogy valmit osszekeverek, de mit?

#elektrotechnika #váltóáram #elektron #polusvaltas #szinuszhullam
2017. márc. 7. 21:51
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
100%
A fázisceruza potenciál különbségre jelez, nem elektronáramlásra. Az egyik luk a fázis, annak a potenciálkülönbsége a földhöz képest 230V. A másik luk a nulla, annak nincs potenciálkülönbsége a föld felé, mert az EPH csomópontban össze vannak kötve. A fázisceruza a kezeden-lábadon keresztül a föld felé nézi a potenciált. A váltakozó feszültségnél úgy tudod elképzelni az elektronok ide-oda mozgását mint annál az íróasztal játéknál, ahol fel van függesztve 7-8 fém golyó egymás mellé, és meglökik a szélsőt,és a másik oldalon kilökődik egy golyó, és vissza. A középső golyók pedig állva maradnak. Valami hasonló zajlik a vezetékben az elektronokkal váltakozó feszültség esetén.
2017. márc. 7. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
100%

Az egyik pólus a tápoldalon le van földelve, ezt hívják nullának. Ezen tehát sosem fog világítani.

A másikon meg igenis változik a pólus, nullától egyik irányú maximumig, majd nullán át másik irányú maximumig.

2017. márc. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
91%

"Az egyenaramu halozatban a negativ toltesu elektronok aramlanak a pozitiv polus fele, de mi tortenik a valtoaramu halozatban? 50-szer valt polust az aram, oda-vissza aramlanak az elektronok?"

Igen. De ezt úgy képzeld el, hogy az elektronok baromi lassan mozognak, óránként pár centit.


"Miert hivjuk az egyik vezetot fazisnak a masikat nullanak?"

Mert a "nulla" potenciálja végig nulla volt, vagyis földpotenciálon van. A "fázis" feszültsége pedig -325 és +325 volt között változik szinuszosan. A feszültség két pont közötti potenciálkülönbség. A fázis és a nulla között tehát 325 és -325 V között változik a pillanatnyi feszültség (ez "átlagban" 230 V lesz).


Te a földön állsz, tehát földpotenciálon vagy.

Ha fázisceruzával hozzáérsz a nullához, akkor nincs potenciálkülönbség, nincs feszültség, tehát áram sincs, tehát teljesítmény sincs, nem gyullad ki a glimmlámpa.

Ha a fázishoz érinted, akkor van pot. különbség, van feszültség, elindul az áram, kigyullad a glimmlámpa.


Kb. így.

2017. márc. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az elektronok oda-vissza mozognak.

Valójában nem is egy fázis van, hanem 3. A közös nulla-pontjuk van leföldelve.

A lakásokba csak 1 fázist szoktak bekötni. ( Jó pénzért beköttetheted mind a 3-at)

Ha kicsit bonyolultnak tűnik Tesla Bácsit okold érte, mert ő találta ki.

2017. márc. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:
Eddig mindenkinek koszonom a valaszat, az okot mar ertem, a fazisceruzara, a miertet meg nem. Miert van az egyik ag lefoldelve, nullazva a masik meg nincs?
2017. márc. 7. 22:38
 6/33 anonim ***** válasza:
81%

Az erőműben ahogy forog a generátor, három fázist hoz létre. Tekercsek segítségével hozza létre. Egyszerűség kedvéért legyen 3 tekercs. Képzeld el, hogy egy mágnes forog, körülötte a 3 tekercs 120 fokonként. A mágnes szinuszos feszültséget fog indukálni a tekercsekben.

A tekercsek 1-1 végét összekötik és leföldelik. A másik végüket kivezetik, ez a három kivezetés lesz a három fázisvezető. Ez a három megy keresztül transzformátorokon, távvezetékeken. A házad közelében, a transzformátornál van egy földelés, innen jön a nulla. (Olyan, mintha össze lenne kötve az erőműben lévő földeléssel)

A házadba bevezetik az egyik fázist és a nullát. Ez a kettő lesz a konnektor két lukjában.

Ugye ez az egész azért jó, mert így csak a fázist kell elvezetni a fogyasztókig, a "visszamenő" nullát nem, a "visszaút" a földben vezet.


Nagyon lebutítva valami ilyesmiről van szó. :)

2017. márc. 7. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

bármilyen meglepő, a fázisceruza (itt most hagyományos glimmlámpás fázisceruzát értek) egyenáramú hálózatban is jelez (ha a feszültsége nagyobb mint a ceruzában lévő glimmlámpa gyujtófeszültsége), ha az egyik (és ez tetszőleges) felet földeljük.

A vezetékhez érintve a glimm egyik vagy másik elektródája világít csak, a polaritástól függően.


A földeléshez:

középfeszültségű hálózatok (jellemzően a 35-10 kV) a fázisvezetők csillagpontját nem szokták földelni, kisfeszültség esetén (pl 0.4kV ) és nagyfeszültségen (110kV +) is szokták földelni.

Az ok: (villamos művekből annó azt tanították, hogy kisfeszültségen az érintésvédelem működtetése a legfőbb ok, középfeszültségen az üzembiztonság (ha egy szigetelt csillagpontú hálózat egy fázisához hozzáér a rekettyebokor (Vigh Csaba tanárúr kedvenc példája volt) akkor nem alakul ki zárlati áram (csak a szórt kapacitásokon keresztül) és az üzem megy tovább.

Azonban nagyfeszültségen (ami lényegesen kevesebb van mint középfeszültségű elosztóvezeték) már ez sem engedhető meg, így azok csillagpontja földelt.


Egyenáramú hálózat esetén a földelés sok egyéb dolog függvénye is. létezik két (ott az egyik vezető egyben a földpotenciálra is van kötve) és háromvezetős rendszer (a földelő vezeték a harmadik vezető) is.

2017. márc. 8. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
100%

"Miert van az egyik ag lefoldelve, nullazva a masik meg nincs?"

Hogy is érted? Miért az egyik, miért nem a másik, vagy miért nem mindkettő? Azt még gondold csak át, mi lenne, ha mindkettő le lenne földelve... :D Ha már a többiek itt behozták a 3 fázist, a közös pontjukat azért előnyös leföldelni, mert az szimmetria-okokból amúgy is földpontenciálon van.

A földelés vagy nem földelés különböző üzemviteli előnyöket és hátrányokat jelent, amelyek ráadásul feszültségszintenként is különböző jelentőségűek. az üzemeltető szabadon választhat közöttük. Például ha a csillagpont földelt, akkor nem lehet a fázisfeszültségnél nagyobb a föld és a madzag között. Ha a csillagpont nem földelt, akkor az egyik fázisvezető testzárlata esetén a másik kettő feszültsége földhöz képest felugrik vonalira. Ugyanakkor, ha a csillagpont nem (sem) földelt, az egyik fázisvezető testzárlata, mint #7 írja, nem jelent zárlati áramot, tehát az energiaellátás, ha akarjuk, nem szakad meg.


#6, "Ugye ez az egész azért jó, mert így csak a fázist kell elvezetni a fogyasztókig, a "visszamenő" nullát nem, a "visszaút" a földben vezet."

Bocs, normál állapotban az üzemi áramokból vajmi kevés megy a földben, mondhatnánk kis nagyvonalúsággal, hogy semmi. Utoljára az 50-es évek elején álmodoztak olyanról, hogy egy vezetőt a föld helyettesít, de inkább letettek róla.

2017. márc. 8. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 A kérdező kommentje:
...a lebutított verziót már értettem, (köszönöm) tehát a fázis potenciál és a földpotenciál különbsége az, ami az elektronok áramlását előidézi és anyagköltséget takarítunk meg azzal ha nem a generátortól, hanem a legközelebbi trafótól visszük a nullát?
2017. márc. 8. 08:36
 10/33 EagleHUN ***** válasza:
100%

"mint annál az íróasztal játéknál, ahol fel van függesztve 7-8 fém golyó egymás mellé, és meglökik a szélsőt,és a másik oldalon kilökődik egy golyó, és vissza. A középső golyók pedig állva maradnak. "


Newton bölcsőnek hívják.

És igen hasonló a váltakozó feszültségű elektronok áramlásához!

2017. márc. 8. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!