Egy fekete lyuk gravitációs ereje le tudja lassítani a fényt?
nem így van
eseményhorizonton végtelenre nő a foton hullámhossza,
nem így van
akkor miért veszti el az összes energiáját
igazából alap dolgok nélkül csak annyira érted meg, mint a többi válaszoló. Semennyire
A Hawking-sugázó részecske nem a fekete lyukból szökik meg, hanem a fekete lyuk határán keletkezik. Párkeltéssel képződik egy részecskepár, az egyik befelé esik, a másik kifelé-
Teljesen komolyan mondom, hogy csak a szökési sebességet értsd meg. Az eseményhorizonthoz csak ennyit kell megérteni: ami ezen kívül esik, az meg tud szökni, ami ezen belül, az nem.
Volt egy ragyogó cikk a szökési sebességről és a fekete lyukakról, amit lefordítottam egy pár éve, talán segít, #5ös komment.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
#12es nem akarsz kiszállni? Eddig még egy hasznos dolgot nem mondtál.
"Azt sem értem, hogy ha az eseményhorizonton végtelenre nő a foton hullámhossza, akkor miért veszti el az összes energiáját? Attól még mindig fénysebességgel fog haladni, márpedig ez esetben a tömege megmarad. Vagyis lesz energiája is."
Egy 0 nyugalmi tömegű részecske mindig fénysebességgel fog haladni, de ez semmi energiával nem járegyütt. Ami energiája van, az csak a frekvenciájából ered.
@9: akkor kezdjük a végétől:
"téged minősít ez a móricka ábrás 2 soros link"
Ha jól megnézed, az az egy link valójában két link. És leginkább azt minősíti, hogy magyar nyelven mennyire nehéz értelmes, jól kifejtett leírásokat találni. Ez szomorú, de nem tehetek róla. Ha bővebb kifejtésre vágysz, angol nyelven kell olvasnod. Tessék, egy link bővebb kifejtêssel:
Egész jó ahhoz képest, hogy szerinted nem is létezik a jelenség, nem? :)
De ha rákeresel a "gravitational redshift" kifejezésre, fogsz még kismillió jó magyarázatot találni.
"A vöröseltolódásból számolják, hogy mennyire tágul az univerzum"
Ez igaz, csakhogy milyen vöröseltolódásból? Elég biztos vagyok benne, hogy ezt sem tudod jól, de próbáljuk ki: pár mondatban, vagy akár címszóban magyarázd el kérlek, mi a fizikai háttere a távoli objektumok vöröseltolódásának ;)
"Már az is hibás, hogy a gravitáció lassítja az időt."
Most komolyan, ilyen alap dolgokkal nem vagy tisztában, de leállsz vitatkozni? Nem fér a fejembe, mi jár ilyenkor egyesek fejében... Újabb tanulnivaló:
"Az, hogy lassul az idő, attól még mindig a gyorsulás okozza a vöröseltolódást."
Nem érted. Mivel egy külső megfigyelőhöz képest erős gravitációs térben lassul az idő, ez a külső megfigyelő azt fogja látni, hogy az eseményhorizont felé zuhanó tárgy egyre lassabban és lassabban halad - ahogy egyre nagyobb és nagyobb lesz az idődilatáció. Szóval nem, nem ettől fog vörösbe tolódni a hullámhossz.
Az alapok hiányoznak neked. Pár félinfóból összeraktál a fejedben valamit, ami egy dolog, de érdemes lenne az új infóknak utánanézned, nem osztani az észt a hülyeségekről. Így megragadsz a fejlődésben, meg másokat is tévútra vezethetsz.
"A Hawking-sugázó részecske nem a fekete lyukból szökik meg, hanem a fekete lyuk határán keletkezik. Párkeltéssel képződik egy részecskepár, az egyik befelé esik, a másik kifelé-"
Elolvastam a lefordított szövegedet, tanultam is belőle. De azt nem értem, hogy a fekete lyuk eseményhorizontján milyen párkeltés történik. Pl. itt a való életben miért nincs párkeltés, csak úgy spontán? És egyáltalán milyen részecskepárról van szó? Amikor az eseményhorizonton belül nincs is részecske, hiszen minden a jóval beljebb lévő szupernehéz fekete lyukban van benne. Így hát nincs mivel "pártkeltenie" a részecskéknek.
Ettől függetlenül van némi sejtésem a dologgal kapcsolatban. Elmondom, hogy én hogyan képzelem el.
Van két részecske. Az egyik spontán keletkezik a fekete lyuk eseményhorizontján belül, hiszen nincs "üres" tér, tulajdonképpen maga a tér is valami, mondjuk ki részecskék összefüggő láncolata. Ezek lehetnek neutrínók, vagy akármi mások, ez most mindegy is. A lényeg, hogy a fekete lyukba eső ilyen kis részecske pont a szingularitás hatásánál találkozik egy másik részecskével. A kettő találkozásának az lesz az eredménye, hogy az egyiket beszívja a fekete lyuk, de átad bizonyos mennyiségű energiát a "visszapattanó" részecskének, így tulajdonképpen a részecske mozgási energiája elvett bizonyos mennyiségű energiát a fekete lyuktól. Ez kb. olyan, mint ha a parittya levet alkalmazva, egy idő után leáll az adott bolygó mozgása, amelyen a parittyaelvet végrehajtottuk, Hiszen a műhold az adott bolygó mozgási energiáját "lopta" el. Így működik a fekete lyukak és a részecskék esetében is. Jól gondolom? Ez csak a saját meglátásom alap szinten.
A válaszokat pedig nagyon várom! El fogom mindet olvasni.
Már leírtam, hogy ha két tárgy távolodik, akkor a fény az egyikből a másikba eltolódva érkezik.
Minnél távolabb van egy galaxis, annál inkább eltolódik, mert annál inkább távolodik.
Ezt nyilván te is tudtad, csak fikázásból nem értetted :D
Most akkor fejtsd ki ez hogy egyeztethető össze a gravitációval, illetve a belinkelt angol oldalon mit jelent a lambda R :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!