Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyuknak hogyan nő...

A fekete lyuknak hogyan nő meg ennyire a gravitációs ereje?

Figyelt kérdés
Ha nézünk egy 3 naptömegnél nagyobb csillagot, vagy egy akármekkora óriáscsillagot, egyiknek sincs akkora gravitációs ereje, hogy a fény amit kibocsát, ne tudná elhagyni a felszínét. De amikor az óriáscsillagok életük végén fekete lyukká omlanak össze még veszítenek is a tömegükből, nem is keveset és mégis csapdába tudják ezután ejteni a fényt.
2015. dec. 27. 16:29
 1/3 dellfil ***** válasza:
100%

Gondold meg, van például Naptömegű anyagod egyenletesen elosztva egy Földpálya átmérőjű gömbben. Mekkora lenne a felszínén a szökési sebesség? 30 km/sec. Most ezt az anyagmennyiséget nyomjuk össze a Nap méretére. Mekkora lesz most a felszínén a szökési sebesség? 617,54 km/sec. Változott az tömeg? Nem. Akkor meg hogyan hússzorozódott meg a gravitációs ereje? Úgy, hogy most sokkal kisebb térfogatban van ugyan az az anyagmennyiség.

Namármost, ha tovább nyomom össze, (persze elméletileg!) akkor kb. 3 kilométeres átmérőt elérve, a felületén a szökési sebesség elérné a fénysebességet. Hoppá! Egy fekete lyuk.

Na valahogy így, konyhanyelven. :D


dellfil

2015. dec. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 dellfil ***** válasza:
71%

Még valami. Természetesen a valóságban csak az igen nagy induló tömegű csillagok végzik fekete lyukként. Valahol a 30 Naptömegnél nagyobb csillagokból lesznek fekete lyukak. Ha jól tudom. :)

De ebben szó van a csillagok végkifejletéről a tömegük függvényében:


[link]


dellfil

2015. dec. 27. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, ha most a Nap fogná magát, és fekete lyukká omlana össze, akkor mi itt a Földön semmit nem vennék észre belőle (kivéve, hogy eltűnt a Nap és látunk pár olyan csillagot, amit csak 6 hónap múlva kéne).


A gravitáció teljesen ugyanakkora lenne, csak a Nap helyén lévő fekete lyuk lenne SOKKAl kisebb. A Holdból is lehetne feketelyuk - a Földről "nézve" ugyanakkora gravitációja lenne, azonban az eseményhorizontján (azon a "felületen" ahol a szökési sebesség eléri a fénysebességet) meg sokkal-sokkal erősebb. De az eseményhorizont nem a Hold (vagy a Nap) jelenlegi felszínén lenne, hanem sokkal "mélyebben".

2015. dec. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!