Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehetne megállapítani,...

Hogyan lehetne megállapítani, hogy a különböző emberek egyazon színnek látják-e a színeket, vagy mind különböző színeket látunk?

Figyelt kérdés
2016. ápr. 12. 15:39
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
57%
Sehogyan.
2016. ápr. 12. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 Tislerics Máté ***** válasza:
84%

Ha megértenénk a színek mint "hallucinációk" létrejöttének teljes fizikai és biológiai mechanizmusát, akkor biztos, hogy lehetne következtetéseket levonni...


Vagy ha elérnénk, hogy képesek legyünk megváltoztatni a színek érzékelését. Megfigyelhetnénk mi játszódik le ilyenkor az agyban. Ezek az infók már jól jöhetnének a megállapításhoz!


úgy tudom megváltozhat a színérzékelés gombák, vagy LSD hatására. Ha a drogok által létrejött változásokat elemeznénk az agyban és összeegyeztetnénk a különböző agyi anatómiai sajátosságokkal...akkor talán...


Egyszer beütöttem a tarkómat és minden színt máshogy láttam. A hó sárga volt az ég rikító zöld (azóta se láttam olyan zöldet soha...) Kicsit olyan volt, mintha minden színhez (amit látok) hozzákevertek volna egy kis sárgát! Azért teljesen új színt nem láttam, csak az ég volt nagyon furcsa színű. De mindenképp zöldes!

2016. ápr. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Eléggé hihetetlen! Tényleg minden színt másképp láttál? De fura!
2016. ápr. 12. 17:20
 4/25 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Mindet! de a fák zöldes színei például nem nagyon változtak, a barna szín se. Mintha a fehér fényt lecserélte volna az agyam sárga fényre. Az ég is ezért lehetett zöldes. ugye sárga+kék=zöld.


Azért fura, mert nem olyan volt, mintha felhúznék egy sárga szemüveget. Minden ugyan olyan fényes volt.


Pár perc alatt elmúlt amúgy az égész, és a végén csak a hó volt sárgás. :)

2016. ápr. 12. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%

Igazából csak azt lehet vizsgálni, hogy amit te egy színnek látsz, azt más is egy színnek látja-e. Ez sem teljesül, mert pl. a nők általában érzékenyebbek a színekre.

A négyszínlátás környékén nézz körül, már volt hasonló kérdés, mint a tiéd.

2016. ápr. 12. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 EagleHUN ***** válasza:

Nem értek egyet az előzőek azon hozzászólásával hogy ezt nem lehet vizsgálni vagy megállapítani!


Az Ishisara teszttel egész jól meg lehet állapítani hogy egyazon színűnek látunk -e valamit vagy sem.

Ha nem akkor nem jelenik meg a "rejtett" szám vagy ábra.

Színtévesztés szűrésére használják jelenleg ugyan, de el tudnám képzelni hogy rengeteget gyártanak belőle, a létező összes színárnyalatra.


Itt így csak a legyártott tesztek száma szabna korlátot annak milyen "felbontásban" teszünk/tehetnénk különbséget a letesztelt emberek színlátása közt.

Azaz minél több és egymáshoz közelebbi színárnyalatra van teszt annál pontosabban és annál jobban elkülöníthető lenne az egyes emberek és színlátásuk közti különbségek.

És itt jön képbe a számítógép, és az online teszt.

Nem kell kinyomtatni ezeket a teszteket! Egy jó program végtelent tudna generálni! És online lehetne tesztelni. Mindenki bejelölné melyik számot vagy emblémát látta megjelenni, ami meg a színlátásától függött! Egy ábrán 2-3 különböző szám is lehet rejtve, ami színlátástól függően jelenik meg valakinek vagy marad láthatatlan.


Másrészt lehet vizsgálni a színérzékelő sejtek gyakoriságát és eloszlását a retinán. Ehhez már vannak olyan technológiák melyekkel ezt is lehetne vizsgálni, némi fejlesztés után, anélkül hogy megvakulna az illető.


Harmadrészt színárnyalatokat mutathatnak embereknek és MRI-vel meg hasonlókkal egész jól vizsgálható az agy melyik területe reagál, vagy hogy elmarad a reakció. Ha 2 embernél ugyanarra a színre nem ugyanaz a reakció/terület/mérték stb nyilván különbözően látnak!


Persze ez még azt nem mondja meg hogyan látnak különbözően. Csak egyszerű ténymegállapításra juthatunk ezzel a módszerrel ami viszont pont megválaszolná kérdésed. Vagyis hogy különböző emberek ugyanúgy látják -e ami biztosan ugyanaz!


És nem is kell hozzá semmit sem kifejleszteni, minden technológia rendelkezésre áll már most is! Csak pénz és kutatóorvos kérdése!

2016. ápr. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

Vannak kisebb-nagyobb eltérések a színlátásban. Még a két szemünk sem egyforma, néhány árnyalat különbség van köztük.

Egy kissé el vannak tolódva, de nem sokkal. A különbség tetten érhető a színek határán, például amit te kékeszöldnek látsz, azt ő talán kéknek látja. Ne vitatkozz vele, ő így lát.

A nagyobb mértékű eltolódást anomáliának, színtévesztésnek, színvakságnak nevezzük, és baboskönyvvel és anomaloszkóppal tesztelhető.

A színcsere egyik fajtájában a piros és a zöld cserélődik össze, az illető sárgás fényben összetéveszti a pirosat és a kéket, de a kéket és a zöldet nem.

A sárga-kék színcserével a szürke és a sárga jobban hasonlít egymásra, mint a szürke és a kék.

2016. ápr. 12. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
91%
EagleHUN szemlátomást nem jutott el a kérdés megértésééig. Az, hogy én meg tudom különböztetni a színeket és árnyalatokat, meg ő is képes erre, nem jelenti, hogy ugyanolyannak látjuk. Hogy az agyunkban mi van, mikor adott hullámhosszúságú fény éri a szemünket, nem összehasonlítható. Tehát a helyes válasz: sehogyan!
2016. ápr. 13. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 Wadmalac ***** válasza:
88%

Egyet kell értenem a #8 véleménnyel.

Semmit nem tudunk arról, hogy az adott szín egy bizonyos személyben milyen színként, képként jelenik meg az agyában. Csak azt tudjuk, hogy az ő agya ezt a virtuális képet mondjuk a cseresznyepiros színhez köti.

2016. ápr. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Wadmalac ***** válasza:
Ja és persze az 1-esnek is, csak kicsit kifejthette volna és akkor nem pontozzák a föld alá.
2016. ápr. 13. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!