Hogy lehet a diszkrimináns vizsgálatával megállapítani, hogya p paraméter milyen értékeinél -vanket különböző valós gyöke:-van két azonos valós gyöke: - nincs valós gyöke az alábbi egyenleteknek. A) 3xnégyzet+4x-p=0 b) 2xnégyzet+px+3=0?

c)pxnégyzet+5x+4p=0 esetén mennyi a p értéke ,hogy az előző kritériumoknak megfeleljen?
2013. nov. 9. 18:46
 1/6 anonim ***** válasza:
Mi a kérdés? Nem tudod mi a determináns, nem tudod hogyan viselkedik, vagy nem tudsz egyenletet rendezni?
2013. nov. 9. 18:54
 2/6 anonim ***** válasza:
*diszkrimináns
2013. nov. 9. 18:54
 3/6 anonim ***** válasza:

Felírod a diszkrimánst, ami csak p-től függ.

Amikor az <0, akkor nincs valós gyöke.

Amikor az =0, akkor egy van.

Amikor az >0, akkor kettő

2013. nov. 9. 18:54
 4/6 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladat részletes megoldása:

[link]

Egy másik:

[link]

2013. nov. 9. 19:35
 5/6 anonim ***** válasza:

Az egyiket leírom részletesebben. Nézzük mondjuk az elsőt. Itt 3*x^2+4*x-p=0; általános alakban a*x^2+b*x+c=0, ahol a diszkrimináns az előző jelölésekkel D=b^2-4*a*c. Csak be kell helyettesíteni (most a=3, b=4 és c=-p). D=b^2-4*a*c=4^2-4*3*(-p)=16+12*p.


I. Ha D>0, akkor két nem azonos valós gyök van. Most 16+12*p>0, ahonnan p>-16/12, vagyis p>-4/3. Ha például p=-1, akkor az egyenlet a 3*x^2+4*x+1=0 alakot ölti, ahol (könnyen ellenőrizhető) a két gyök x_1=-1/3 és x_2=-1


A többi kérdésnél (D=0, D<0) pontosan ugyanígy lehet eljárni.

2013. nov. 9. 20:33
 6/6 anonim ***** válasza:

II. Ha D=0, akkor 16+12*p=0, azaz p=-16/12=-4/3. Ekkor egyenletünk a 3*x^2+4*x+4/3=0. Valóban, ekkor egyetlen (vagyis két azonos) valós gyök van (x_1=x_2=-2/3), hiszen 4^2-4*3*4/3=0. Úgy is mondhatjuk, hogy az egyenlet egy teljes négyzet, jelen esetben 3*(x+2/3)^2=0.


III. Végül ha D<0, akkor 16+12*p<0, vagyis p<-16/12=-4/3. Például ha p=-2, akkor 3*x^2+4*x+2=0. Ebben az esetben nincs valós gyök, mert 4^2-4*3*2=-8.

2013. nov. 9. 20:57