Smoothtruth kérdése:

Üdv! Beteg matek versenyfeladatról van szó. Adott egy egyenlet: 2x^2-3 (a+2) x+9a+1=0 a) a=? Hogy (xˇ1) ˇ^2+ (xˇ2) ^2 (két gyök négyzetösszege) a legminimálisabb legyen b) Bizonyítása annak hogy nincs olyan "a" amire xˇ1 és xˇ2 egész számok.


Sokat gondolkodtam rajta. Első lépésként átváltoztattam az "a"kat "p" re hogy normális paraméteres egyenlet legyen.

Aztán elindultam hogy, xˇ1=-b+gyök"D" és xˇ2=-b-gyök"D"

Ezeket így négyzeteztem, összeadtam, és kijött hogy:

(xˇ1)ˇ^2+(xˇ2)^2=b^2+D/8

Innentől helyettessítettem ezt meg azt, de sose jutottam értelmes megoldásra.



2012. dec. 8. 17:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem lenne fair a többiekkel szemben, ha segítenénk
2012. dec. 8. 17:33
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha nem írta volna, hogy versenyfeladat, akkor is simán segítettünk volna, másrészt úgyse tudni, hogy a többi versenyző kitől és milyen fórumokon kér segítséget.


A teljes megoldást nem írom le én sem, de annyit mondok, hogy a Viéte formulákat használd.


x1 + x2 = 3(a+2) /2

x1*x2 = (9a+1) /2


ezeket átalakíthatod úgy, hogy x1^2 + x2^2 legyen a bal oldalon, és akkor azt kell minimalizálnod. Nekem a=0 jött ki minimumnak, ha jól csináltam.


A másik kérdésre a válasz szintén a Viéte formulákból jön ki. Ha x1 és x2 egészek, akkor a két egyenlet bal oldalai egész számok, tehát a jobb oldalon is egész számnak kell lenni.

Mikor lesz (3a+2) /2 egész? akkor hogyha 'a' páros szám.

és mikor lesz (9a+1) /2 egész?

na innentől befejezhető már szerintem önállóan.

2012. dec. 8. 20:45
 3/5 A kérdező kommentje:
koszi szepen! jah nem ugy verseny hanem h keszulok egy januari versenyre es tanarom adta mint az elozo evi 1ik feladat es ezen gondolkoztam sokat
2012. dec. 9. 10:28
 4/5 A kérdező kommentje:
nekem 1 jott ki a minimum helyere. az lett az egyenletem h 9a'2 -18a+40=4*(gyokok osszege)
2012. dec. 9. 18:08
 5/5 anonim ***** válasza:

a=0 esetén az egyenlet:

2x^2-6x + 1 =0

a két gyök négyzetösszege: 8


a=1 esetén:

2x^2-9x+10 =0

a két gyök négyzetösszege: 10.25


úgyhogy küzdjél vele még tovább, amíg neked is a=0 jön ki.

2012. dec. 9. 18:36