Hogy tud ebbe kijönni az egész szám?


A feladatban azt írja oldjam meg az egész számok halmazán,de nekem nem egész jön ki.

(x+3)*(2x-5)*(x-2)=0

2*Ix-1I=3-x


az utolsó az abszolótértékes lenne. :)



2012. szept. 28. 12:40
 1/8 bongolo ***** válasza:

Az első egyenlet megoldásai (az alapján, hogy szorzat akkor nulla, ha bármelyik tagja nulla):

x1=-3, x2=5/2, x3=2

Ebből az x2 kiesik, mert nem egész.


A második egyenlet rendesen felírva:

2·|x-1| = 3-x

x1=-3 esetén:

bal oldal 2·|-3-1| = 8, jobb oldal 3-(-3)=6, nem jó.

x3=2 esetén:

bal oldal 2·|2-1| = 2, jobb oldal 3-2=1, jó.


Tehát x=2 az egyetlen megoldás.

2012. szept. 28. 13:11
 2/8 bongolo ***** válasza:

Hülye vagyok, miért lenne 2 meg 1 azonos? :) Hogy néztem ezt el, nem értem :)

Szóval nincs megoldás az egész számok halmazán.

2012. szept. 28. 13:12
 3/8 A kérdező kommentje:

na már belezavarodtam én is itt. :D

leírnád nekem levezetve mind a kettőt??

hátha megérteném :)

2012. szept. 28. 13:25
 4/8 bongolo ***** válasza:
Levezettem mindkettőt fentebb. Melyik részt nem érted benne? Az első egyenletnél szorzat van, tehát kapásból megvannak a gyökök, a másodikat meg nem kell levezetni, csak behelyettesíteni, hogy melyik gyök lesz közös (most egyik sem).
2012. szept. 28. 14:39
 5/8 BKRS ***** válasza:

(x+3)*(2x-5)*(x-2)=0

Az egyenlet egy szorzat.

Szorzat akkor lehet 0, ha valamelyik tagja 0.

Vagyis meg kell nezni mikor lesznek az egyes szorzo tenyezok 0-val egyenloek. Ha barmelyik 0, akkor az egesz szorzat 0 lesz:

x+3 = 0

2x-5=0

x-2=0

Ha barmelyik 0, akkor az egesz szorzat 0, tehat ha barmelyik egyenletnek van megoldasa, akkor az megoldasa lesz az eredeti egyenletnek is.

Az elsonek van megoldasa:

x=-3

A masodiknak x=5/2 lenne a megoldasa, de az nem egesz szam, tehat nekunk most nem jo.

A harmadiknak x=2 a megoldasa.

Vagyis 2 megoldasunk van: x=-3 es x=2.

Mindketto megoldasa az eredeti egyenletnek is, amit behelyettesitessel lehet ellenorizni:

x=-3 megoldas, mert:

(-3+3)*(-3*2-5)*(-3-2) = 0*(-11)*(-5) = 0

x=2 megoldas, mert

(2+3)*(2*2-5)*(2-2)=5*(-1)*0 = 0

2012. szept. 28. 16:43
 6/8 BKRS ***** válasza:

A masik egyenlet:

2·|x-1| = 3-x

A grafikus megoldas az lenne, ha abrazolnad az y = 2·|x-1| fuggvenyt es az y= 3-x fuggvenyt es megnezned, hogy hol egyenloek.


Az egyenletes megoldasa az abszolutertekes feladatoknak igazabol ugy mukodik, hogy megnezed mikor lesz az abszolut ertekben levo resz negativ es mikor lesz pozitiv.


Ha x≥1, akkor x-1≥0 vagyis az abszolut ertekes resz az nem negativ, ezert ilyenkor az egyenlet igy is irhato:

2*(x-1) = 3-x

Ezt megoldva:

2*x - 2*1 = 3-x

2*x-2=3-x

3x-2 = 3

3x=5

x=5/3

5/3≥ -1, tehat a megfelelo helyen kaptuk a megoldast, azonban ez nem egesz szam, tehat nekunk ez most nem jo, mert egesz megoldasokat kell talalnunk.



A masodik lehetoseg az, ha x<1, ilyenkor x-1 < 0, mivel negativ, ezert az abszolut erteke a -1-szerese lesz,

tehat |x-1|= 1-x

Vagyis:

2*(1-x) = 3-x

2 - 2x = 3 - x

2 = 3 + x

x = -1

Ez egesz megoldas is, meg kisebb is 1-nel, tehat ott kaptuk a megoldast ahol kerestuk es tenyleg olyan amilyet a feladat kert.


Visszahelyettesitve ellenorizzuk is le:

2*|-1-1| = 2*|-2| = 2*2 = 4

3-(-1) = 3+1 = 4

Vagyis a ket oldal egyenlo, x=-1 valoban megoldasa az egyenletnek.

2012. szept. 28. 16:51
 7/8 bongolo ***** válasza:

Ja, most esett le, hogy ez két független feladat? Teljesen abban éltem, hogy egy, csak két egyenletnek kell megfeleljen az x.

Ha két feladat, akkor BKRS megoldása a jó persze. Ha egy, akkor az enyém :)

2012. szept. 28. 17:34
 8/8 A kérdező kommentje:

két külön feladt volt, lehet szólnom kellet volna. :)

de azért mind a kettőtöknek köszönöm szépen :)

2012. szept. 29. 08:54