Matek exponenciális egyenlet? Nem jön ki egész szám?


ezt a feladatot nem tudom úgy megoldani hogy egész szám jöjjön ki légyszi segítsetek:

2*4^x-17*2^x+8=0

nem jön ki egész szám a gyök alatt már valami elrontok csak nem tudom hogy mit.... légyszi írjátok le a lépéseket!?

Normális válaszokat, köszi!



2012. okt. 11. 16:50
 1/2 anonim válasza:
4x=9 X=9:4=2,25 egésy szám itt nem jöhet ki.
2012. okt. 11. 17:11
 2/2 anonim ***** válasza:

Vezessünk be új ismeretlent! Legyen y=2^x! Ekkor 4^x=y^2. Így 2*y^2-17*y+8=0 egyenletet kapjuk. Ennek megoldása y=8 és y=0,5. Ezen értékeket visszahelyettesítve 2^x=8 és 2^x=0,5 egyenletekből x=3 és x=-1 megoldás adódik.

A gyökjel alatt (-17)^2-4*2*8= 289-64=225 van. Valószínűleg az előjelet rontottad el. :)

2012. okt. 12. 19:05