2 x-ediken és 3 yiolnadikon helyett új váltózók lehetnének, a lenti tagokban meg másodfokú lenne, eddig tudom csak. Hogyan tovább?
2011. dec. 29. 10:11
1/6 anonim válasza:
Az elsőt négyztedre emeled, hogy eltűnjön a négyzetgyök.. majd azonos együtthatók módszerével megoldod.
2/6 anonim válasza:
A második egyenletben pedig nevezetes azonossággal bontod a bal oldalt, és így egy elsőfokú egyenletre jutsz vissza.
3/6 Ucsiha Madara válasza:
Új változók: a=2^x és b=3^y
Így az egyenletek (az elsőt négyzetre emeltem)
a+b-6=25
és
b*b-a*a=23(a+b).
Nevezetes azonosságot felhasználva a 2. egyenlet:
(b+a)(b-a)=23(a+b)
Osztva a+b-vel (a+b nem 0, mert a és b is nagyobb mint nulla):
b-a=23
Így maradt ez az egyszerű egyenletrendszer=
a+b=31
b-a=23
Összeadjuk őket:
2b=54
b=27
és így a=4.
És ezt a régi változókra nézve:
4=2^x, tehát x=2.
27=3^y, tehát y=3.
4/6 Napkiraly válasza:
úbazz. Az ilyenek miatt hagytam abba a matematikát középiskolában :D Én sósavval oldanám meg.
5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a levezetést, utolsónak, néha én is adnék sósavat 1-2 feladatnak :)
2011. dec. 29. 12:45