Hogyan oldható meg a következő egyenletrendszer?


[link]

2 x-ediken és 3 yiolnadikon helyett új váltózók lehetnének, a lenti tagokban meg másodfokú lenne, eddig tudom csak. Hogyan tovább?


2011. dec. 29. 10:11
 1/6 anonim ***** válasza:
Az elsőt négyztedre emeled, hogy eltűnjön a négyzetgyök.. majd azonos együtthatók módszerével megoldod.
2011. dec. 29. 10:34
 2/6 anonim ***** válasza:
A második egyenletben pedig nevezetes azonossággal bontod a bal oldalt, és így egy elsőfokú egyenletre jutsz vissza.
2011. dec. 29. 10:38
 3/6 Ucsiha Madara ***** válasza:
100%

Új változók: a=2^x és b=3^y


Így az egyenletek (az elsőt négyzetre emeltem)


a+b-6=25


és


b*b-a*a=23(a+b).


Nevezetes azonosságot felhasználva a 2. egyenlet:


(b+a)(b-a)=23(a+b)


Osztva a+b-vel (a+b nem 0, mert a és b is nagyobb mint nulla):


b-a=23


Így maradt ez az egyszerű egyenletrendszer=


a+b=31

b-a=23


Összeadjuk őket:


2b=54

b=27


és így a=4.


És ezt a régi változókra nézve:


4=2^x, tehát x=2.


27=3^y, tehát y=3.

2011. dec. 29. 10:41
 4/6 Napkiraly ***** válasza:
úbazz. Az ilyenek miatt hagytam abba a matematikát középiskolában :D Én sósavval oldanám meg.
2011. dec. 29. 12:41
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a levezetést, utolsónak, néha én is adnék sósavat 1-2 feladatnak :)
2011. dec. 29. 12:45
 6/6 Napkiraly ***** válasza:
:)
2011. dec. 29. 13:36