A p valós paraméter mely értéke mellett lesz az egyenlet gyökeinek négyzetösszege minimális? Diszkrimináns: D > 0 Egyenletet levezetné valaki?

x²+(2p+1)x+3/2p²-2p-4= 0
2012. nov. 18. 16:41
 1/3 anonim ***** válasza:

"+3/2p²-2p-4"

Ugye +3/(2p²-2p-4) akar lenni? (Az egész a nevezőben van??)

2012. nov. 18. 17:11
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem az (3/2)*p^2 akar lenni.


Előbb a diszkriminánst kell vizsgálni:


D=(2p+1)^2-4(3/2*p^2-2p-4)

D=4p^2+4p+1-6p^2+8p+16

D=-2p^2+12p+17>0


Ezt meg kell oldani, nem túl szépek a megoldások.


-1,1833<p<7,1833


Ezen a tartományon kell minimumot keresni.


A gyökök négyzetösszege:

(x1)^2+(x2)^2=(x1+x2)^2-2*x1*x2

Itt a Viéte-formulákat kell alkalmazni:

(-b/a)^2-2*c/a=(2p+1)^2-2(3/2*p^2-2p-4)


Ez egy egyváltozós függvény, ennek kell a minimumát keresni. Felbontás, összevonás:

f(p)=4p^2+4p+1-3p^2+4p+8=p^2+8p+9


teljes négyzetté alakítva:

f(p)=(p+4)^2-7


Ennek minimuma -4 esetén lenne, de ez nincs a tartományban. A tartomány bal végpontjánál lesz f(p)-nek minimuma, azaz p=-1,1833 esetén. Ez a minimum ekkor: kb. 0,9338.


Nem túl szép eredmények, nem írtál el vmit?

2012. nov. 18. 17:39
 3/3 A kérdező kommentje:

a 3/2 az három ketted. a másodfokú egyenletet kell alkalmazni a végén..de előbb csak a diszkriminánst.. azaz bnégyzet-4*a*c


a értéke =1

b= (2p+1)

c= 3/2 azaz háromkettedpnégyzet-2p-4


ezeket kell behelyettesíteni. a diszkriminánsba.

vagyis: (2p+1)²-4*1*3/2p²-2p-4

és innentől nem tudom. összekell vonni, de nem tudom hogyan..

2012. nov. 18. 17:55