Határozd meg az m valós paraméter értékét, ha az x2 − (m −1) x − m = 0 egyenlet x1 és x2 gyökei teljesítik az x1 + x2 = 2 (x1x2 + 4) összeüggést?

2012. jún. 10. 23:16
 1/3 anonim ***** válasza:

A levezetésből látható, hogy csak az ábrán látható esetben teljesül:

[link]

2012. jún. 10. 23:42
 2/3 anonim ***** válasza:

Az előző link egy képet mutat. Az eredeti dinamikus munkalap is elérhető itt:

[link]

2012. jún. 11. 00:10
 3/3 anonim ***** válasza:

x² - (m-1)·x - m = 0


Megoldod a masodfoku egyenletet. Legkonnyebben ugy, hogy eszreveszed, hogy igy is mel lehet irni:

(x-m)(x+1) = 0


Vagyis a gyokok x1 = m, x2 = -1


x1 + x2 = 2(x1x2 + 4) osszefuggesbe berakva:


m - 1 = 2(-m + 4)


3m = 9


m = 3

2012. jún. 11. 09:24